Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp sözleşmesi için uyarı!

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada WhatsApp’ın yürürlüğe koymaya çalıştığı sözleşme ile ilgili uyarı geldi. Uyarıda kullanıcıların onaylayacakları sözleşmede yer alan kişisel veri kullanımı ile ilgili maddeleri incelemesi gerektiği vurgulandı.
Takip et
Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp sözleşmesi için uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Vatandaşların kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmaya zorlandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, “Fotoğraf, video ve dosyalar sunuculardan silinmeyebilir. Bazı vaziyetlerde mesajlar da sunucularda saklanabilir. IP adresi, telefon numarası, konum gibi veriler toplanabilir. Kişisel verilerin kullanıcıların rızası dışında belirsiz süre saklama olasılığı de var” şeklinde konuştu.

Koç, vatandaşların sözleşmeyi onaylamadan önce kişisel verilerin kullanımı ile ilgili mühim ayrıntıların incelenmesi gerektiğini belirtti.

Koç öte yandan, uygulama hakkında şu uyarılarda bulundu:

* Mesajlaşma, arama, vaziyet, grup isimi dâhil bütün grup bilgileri, profil fotoğrafı, son görülme bilgisi ve hakkımdaki kısmındaki bilgileri en son ne zaman güncellediğini gibi bilgiler toplanabilecek.

* Pil seviyesi, sinyal kuvveti, uygulama sürümü, bağlantı bilgileri, dil ve saat dilimi ve tanımlayıcılar gibi cihaza ve bağlantıya özgü bilgiler işlenebilecek.

* Konumla alakalı nitelikler kullanılmasa bile kullanıcının genel konumunu tahmin etmek için IP adresleri ve telefon numarası alan kodları gibi öbür bilgiler kullanılabilecek.

KAMU KURUMLARI BiP’E GEÇTİ

Öte yandan Koç, yerli ve millî uygulama kullanmanın önemine dikkat çekti. WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesinin sonrasında kullanıcılar popüler mesajlaşma uygulamasını boykot kararı almıştı.

Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere artık devlet kurumları da yerli uygulama BiP’e geçmişti. Kamu kurumları tarafından bilgilendirme maksatlı yaratılan WhatsApp grupları da BiP’e taşınmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.