adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı’na Hakaretten 12 Yıl 3 Ay Ceza

Van'da yaşan Burhan Borak isimli bir vatandaşa, sosyal medya paylaşımları yüzünden 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla 12 yıl 3 ay ceza verildi.
Takip et
Cumhurbaşkanı’na Hakaretten 12 Yıl 3 Ay Ceza
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Halk TV internet sitesinde yer verilen habere göre, Burhan Borak hakkında, 2014 yılında sosyal medya hesabından yaptığı 7 paylaşımdan dolayı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlaması ile dava açıldı. Van 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Borak, yaptığı her paylaşım için 1 yıl 9 ay ceza aldı. Hakkında 7 paylaşımdan dolayı dava açılan Borak’a toplamda 12 yıl 3 ay ceza verildi.

Cumhurbaşkanı’na Hakaretten 12 Yıl 3 Ay Ceza

Cezanın geri bırakılması ve ertelenmesi hükümleri mahkeme tarafından uygulanmadı. Borak’ın avukatı ise cezanın, emsal davalar göz önünde bulundurulduğunda en yüksek ceza olduğunu söyleyerek rekor olduğunu ifade etti.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ”

Aldığı ceza sonrası açıklama yapan Burhan Borak, paylaşımlarının ifade özgürlüğü ile ilgili olduğunu belirtti ve bunun farklı anlaşılıp çok ağır bir ceza almasının kabul edilebilir olmadığını söyledi. Açıklamasında hakim ve savcılara yönelik olarak “Vicdanınız rahat mı?” diyen Borak, “Yargının bağımsız olmadığı ülkelerde bu tür cezalar sürpriz olmuyor.” dedi. Açıklamalarının sonunda ise bir üst mahkemeye temyiz başvurusu yapacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.