Cumhurbaşkanı, sigara ve otomobil vergisini 3 kat artırabilecek

TBMM’ye sunulan kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı’nın sigaradan alınan asgari maktu vergi ile arabalardan alınan özel tüketim vergisini artırma yetkisi genişletiliyor. Buna göre Cumhurbaşkanı söz konusu vergileri üç katına kadar artırmaya yetkili olacak.
Takip et
Cumhurbaşkanı, sigara ve otomobil vergisini 3 kat artırabilecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan torba kanun teklifiyle Özel Tüketim Vergisi Yasası’nda değişiklik yapılacak.

Habertürk’in haberine göre; değişiklikle Cumhurbaşkanı’nın tütün ürünlerinden alınan asgari maktu vergi ile motorlu taşıtlardan alınan özel tüketim vergisini bir katına kadar artırma yetkisi üç katına çıkartılacak. Cumhurbaşkanı öte yandan ÖTV uygulamasında motorlu taşıtlar için farklı matrah grupları yaratmaya, matrah grupları ve motor kuvveti itibarıyla farklı oranlar tespit etmeye yetkili olacak. Cumhurbaşkanı’nın söz konusu vergileri sıfıra kadar indirme yetkisi de devam edecek.

Atv ve Utv yüzde 25 ötv’ye tabi tutulacak
ATV (All Terrain Vehicle – Her türlü arazide kullanılan araç) ve UTV (Utility Task Vehicle – Çok maksatlı hizmet aracı) adlı araç tipleri fiziksel ve teknik niteliklerine göre farklı gümrük tarife istatistik pozisyonlarında gösterilebildiği için ÖTV kapsamı dışına çıkartılabiliyor. Bunun önüne geçmek maksadıyla bütün ATV ve UTV araçlar yüzde 25 ÖTV’ye tabi tutulacak

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.