Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Fransa’da gündemde

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler Doğu Akdeniz, Libya ve Kıbrıs gibi meseleler nedeniyle zaman zaman gerilmişti. AB’nin bu nedenlerle yaptırımı gündeme alması konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avrupa Birliği’ne yönelik verdiği sıcak mesajlara Fransa’dan tepki ise gecikmedi. Dışişleri Bakanı sözlerden ziyade eylem görmek istediklerini söyledi.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri Fransa’da gündemde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliği’nin aralık ayında yapacağı zirvede Türkiye’ye yönelik yaptırım kararlarını görüşmesi beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Birliği liderlerine seslendi, adil bir karar verilmesini istedi. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’sa, sıcak mesajlardan ziyade eylem beklediklerini ifade etti.

LE DRIAN: SÖYLEMLERLE DEĞİL EYLEMLERLE GÖSTERİLMELİ

Türkiye’nin geleceğini Avrupa ile kurmayı tasavvur ettiğini söyleyen Erdoğan’a, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian yanıt verdi. Türkiye’nin uluslararası alanda yükselen tansiyonu söylemle değil, eylemleriyle düşürmesini beklediklerini söyledi. Erdoğan’ın Doğu Akdeniz, Libya ve Dağlık Karabağ gibi konularda tansiyonu “kolayca” düşürebileceğini belirtti.

Fransız Bakan, Türkiye ile “birçok konuda görüş ayrılıkları” yaşadıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyguladığı politikaları “yayılmacı”, Avrupa Birliği üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs’a yaklaşımını da “saldırgan” kelimesiyle tanımladı. AB zirvesinde Türkiye’nin çatışmalı bölgelerle ilgili “taahhütlerini teyit edeceğini” de sözlerine ekledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, cuma günü yaptığı açıklamada 10 Aralık’taki zirvede AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları konuşabileceğini söylemişti. Yaptırım konusu yaz aylarında da gündeme gelmişti ancak bu girişimler başta Merkel olmak üzere bazı liderlerin girişimiyle ertelenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.