Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kapıları Açarız” Açıklamasına Yunanistan’dan Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Eylüle kadar güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız" sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Sayın Erdoğan şunu anlamalı ki, mülteci sorununu çözmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan'ı ve Avrupa Birliği'ni tehdit edemez" dedi.

Suriye’de kurulması düşünülen güvenli bölge konusunda Batı ülkelerinin yavaş davranması Türkiye’nin tepkisi çekmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı konuşmalarda Batı’nın bu tutumunu sıkça eleştiriyor.

“KAPILARI AÇARIZ”

5 Eylül’de bu konuda açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de güvenli bölge teklifimize çok güzel diyorlar. Öyleyse gelin, sür’atle bu konutları yapalım. Batı verilen sözü tutmadı. Eylüle kadar güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız” demişti. Erdoğan’ın bu sözlerine ilk tepki de Avrupa Birliği’nden gelmişti.

İLK TEPKİ AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Natacha Bertaud geçen hafta yaptığı açıklamada, Avrupa’nın Türkiye’ye vermeyi taahhüt ettiği 6 milyar euronun 5,6 milyar euroluk kısmını verdiğini, kalan kısmın da kısa süre içerisinde vereceğini söylemişti.

YUNANİSTAN’DAN DA TEPKİ GELDİ

Bugün konuyla ilgili bir açıklama da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’den geldi. Miçotakis Türkiye’yi eleştirerek, “Sayın Erdoğan şunu anlamalı ki, mülteci sorununu çözmek için daha fazla kaynak sağlamak amacıyla Yunanistan’ı ve Avrupa Birliği’ni tehdit edemez” dedi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı