adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG mesajı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve İklim Konulu Büyük Ekonomiler Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bu sene sonuna kadar Türkiye’nin ilk elektrikli arabası TOGG’u imalat bandından indirerek hizmete sunacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG mesajı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve İklim Konulu Büyük Ekonomiler Forumu’na Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı.

“Yol haritamızı teşkil edecek uzun dönemli iklim stratejimizi ve eylem planımızı bu senenin sonunda açıklayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG mesajı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Paris Anlaşması’nı onaylayarak 2053 senesi için net sıfır emisyon hedefimizi ve yeşil kalkınma devrimimizi ilan ettik. 26. Taraflar Konferansı’nda da aynı kararlılıkla çelik imalatı, sıfır emisyonlu araçlar, karayolu ulaşımı ile orman kaybı ve arazi bozulumunu tersine çevirmeye yönelik mühim taahhütlerde bulunduk. Ortak evimiz dünyanın geleceği için Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele politikasını ve sektörel stratejilerini kuvvetlendirmek gayesiyle ulusal ve uluslararası bütün paydaşların katılımıyla iklim şurasını gerçekleştirdik. Ulusal katkı beyanımızı güncelliyoruz. Yol haritamızı teşkil edecek uzun dönemli iklim stratejimizi ve eylem planımızı bu senenin sonunda açıklayacağız.

Avrupa yeşil mutabakatıyla uyumlu olarak yeşil eylem planımızı kabul ettik. Yeşil limanlarımızın sayısını artırıyoruz. Ormanlarımızı, korunan alanlarımızı genişletiyoruz. Çölleşme ve erozyonla mücadelede dünyanın lider ülkelerinden biriyiz. Ulaştırma kaynaklı emisyonun azaltılması ve gübre yönetimi noktasında da üstümüze düşen görevleri yerine getiriyoruz. Bu sene sonuna kadar, Türkiye’nin ilk elektrikli arabası TOGG’u imalat bandından indirerek hizmete sunacağız. Sürdürülebilir ve iklim dostu ulaşım türlerini yaygınlaştırıyoruz. Birleşmiş Milletler ve birçok küresel kuruluş tarafından takdir edilen, eşim Emine Erdoğan tarafından himaye edilen Sıfır Atık Hareketiyle çevre koruma, geri dönüşüm ve emisyon azaltımı hususunda çok büyük mesafeler aldık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG mesajı!

“Enerji alanında gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerle senelik 100 milyon ton ilave sera gazı emisyonundan kaçınılmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teknoloji ve çığır açıcı araştırma geliştirmenin öneminin bilinciyle yeşil büyüme teknoloji yol haritası çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yeşil hidrojen çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdürüyoruz. Finansman ve teknoloji transferi bu sürecin kilit başlığı olarak öne çıkıyor. Bu hususta en büyük sorumluluk elbette asırlardır problemin bu noktaya gelmesinde payı olan ülkelere düşmektedir. İklim değişikliğiyle mücadelede bir öbür araç da yenilenebilir enerjidir. Türkiye yenilenebilir kurulu kuvveti itibariyle dünya 12.’si ve Avrupa 5.’sidir. Jeotermal kurulu kuvvetinde Avrupa’da ilk sırada, hidroelektrik santrali kurulu kuvvetinde ise Avrupa’da ikinci sırada yer alıyoruz. Enerji alanında gerçekleştirdiğimiz iyileştirmelerle, senelik yüz milyon ton ilave sera gazı emisyonundan kaçınılmıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TOGG mesajı!

Ukrayna’da meydana gelen savaş enerji güvenliğinin önemini bir defa daha gözler önüne serdi. Enerji verimliliği, temiz enerjiye geçiş ve enerji dönüşümü, enerji güvenliğinin ayrılmaz parçasıdır. Türkiye olarak uzun zamandır zaten bu anlayışla pozisyon alıyorduk. Bu sayede kurulu elektrik gücümüzün yüzde 54’ünü yenilenebilir enerji santrallerinden müteşekkir kıldık. 2021 senesinde kurduğumuz üç buçuk gigavat kapasiteli yeni santrallerin yüzde 97’si yenilenebilir enerji santralidir. Temiz enerjiye dönüşüm ve iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde bütün ortaklarımızla iş birliği ve dayanışma içinde olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.