adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘tahıl koridoru’ açıklaması!

Özbekistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin girişimleri sonucunda tahıl koridorunun tekrar işlerlik kazanmasına ilişkin konuştu: “Bu bir lider siyasetidir. Lider siyasetinin gereğini de Sayın Putin ile gerçekleştirdik” dedi.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘tahıl koridoru’ açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Mirziyoyev’in davetine icabetle yarın gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’ne iştirak etmek üzere Semerkant’a hareket edeceğim. Ziyaretim kapsamında bugün kardeşim Mirziyoyev ile bir araya geleceğiz. Zirvemiz bu sene “Türk Medeniyeti İçin Yeni Dönem Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” teması altında düzenleniyor.

Türk devletleri arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla, 1992’den bu yana gayretlerimiz sürüyor. Geçen yılki tarihi İstanbul Zirvesi ile Türk Devletleri Teşkilatı’na dönüşen birlikteliğimiz günden güne güçleniyor. Dönem başkanlığımız sırasında İstanbul’da aldığımız kararların hayata geçirilmesi ve takibi bakımından yoğun bir mesai harcadık. Semerkant’ta bayrağı Özbek kardeşlerimize emanet edeceğiz. Semerkant zirvemizde teşkilatımızın geleceğine ve mevcut işbirliğimizin derinleştirilmesine dair görüşmeler yapıp önemli kararlar alacağız.

TAHIL KORİDORU

Daha önce de ifade ettiğim gibi bu bir lider siyasetidir. Lider siyasetinin gereğini de Sayın Putin ile gerçekleştirdik, yaptık. Tabi birbirimize olan özgüven olmamış olsa bu adımı atamayız ve bunu da gerçekleştiremeyiz. Birbirimize olan özgüven ve saygı bu tür adımları atmaya da bizi teşvik ediyor. Bunu gerçekleştirmeye de vesile oluyor. Şu an itibarıyla bugüne kadar böyle yürüdü, aramızdaki gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma gerek bundan sonra Sinop ile ilgili de nükleer enerjide yeni bir adım, savunma sanayiine yönelik attığımız adımlar bunlar tabi birbirimize olan saygıyı da teşvik ediyor. Bundan dolayı da bu olayı başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Şimdi takipçisiyiz.

ERMENİSTAN’LA NORMALLEŞME

Ermenistan’la en son biz Prag’da görüşmeler yaptık. Kendilerine de çok açık net şunları söyledik. Siz Azerbaycan’la eğer ilişkileri olumlu istikamette yürütürseniz, Türkiye olarak bizim de Ermenistan’la ilişkilerimiz olumlu yönde ilerleyecektir. Bunu çok açık şekilde kendilerine ifade ettik. Henüz bu aşamaya gelinemedi. Sürekli diasporalar Fransa ve ABD’de aleyhte çalışıyorlar. Bu aleyhte çalışmalar süreci olumsuz etkiliyor. Bu olumsuz çalışmaları olumlu istikamete döndürecek olan Ermenistan yönetimidir. Bunu başarırlarsa bizim de bakışımız olumlu yönde değişir.

“GÖRÜŞMELER YAPIP ÖNEMLİ KARARLAR ALACAĞIZ”

Erdoğan, Özbekistan ziyaretiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

Yarın gerçekleştirilecek olan Türk Devletleri Teşkilatı 9. zirvesine iştirak etmek üzere birazdan Semerkand’a hareket edeceğim. Türk devletleri arasındaki dayanışmayı artırmak amacıyla 1992’den bu yana gayretlerimiz sürüyor. Semerkand zirvemizde teşkilatımızın geleceğine ve mevcut işbirliğimizin derinleştirilmesine dair görüşmeler yapıp önemli kararlar alacağız. Devlet ve hükümet başkanlarıyla da temaslar gerçekleştirerek küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunacağız. Semerkand zirvesinin ortak bir dili, tarihi paylaşan Türk devletleri arasındaki işbirliğini çok daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.

“PUTİN’LE BİRBİRİMİZE ÖZGÜVEN OLMASA BU TÜR ADIMLARI ATAMAYIZ”

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasına geri dönüşüyle ilgili soruya Erdoğan şu yanıtı verdi:

“Bu bir lider siyasetidir. Sayın Putin’le gereğini yaptık. Birbirimize olan özgüven olmasa bu adımı atamayız. Ama birbirimize olan özgüven, saygı bu tür adımları atmaya bizi teşvik ediyor. Bugüne kadar böyle yürüdü. Aramızdaki gerek nükleer enerji alanındaki dayanışma, gerek bundan sonra belki Sinop’la ilgili de nükleer enerjide yeni bir adım, savunma sanayiine yönelik attığımız adımlar; bunlar birbirimize olan saygıyı teşvik ediyor.”

“DİASPORA ÇALIŞMALARI SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR, OLUMLU İSTİKAMETE DÖNÜŞTÜRECEK OLAN ERMENİSTAN YÖNETİMİ”

Ermenistan’la normalleşme sürecine dair soruya Erdoğan’ın yanıtı şöyleydi:

“En son Prag’da görüşmeler yaptık. Kendilerine de çok açık, net şunu söyledik: Siz Azerbaycan’la ilişkileri olumlu istikamette yürütürseniz bizim de Ermenistan’la ilişkilerimiz olumlu istikamette yürüyecektir, biz sizden bunu bekliyoruz. Şu an itibarıyla henüz bu aşamaya gelinebildi diyemem. Sürekli diasporalar gerek Fransa’da, gerek Amerika’da aleyhte çalışıyorlar. Bu çalışmalar bu süreci olumsuz etkiliyor. Olumlu istikamete dönüştürecek olan Ermenistan yönetimidir. Bizler düşman üretmeye değil, dost kazanmaya gayret ediyoruz. Ermenistan yönetimi bunu başarırsa, Laçin ve Zengezur’la ilgili Azerbaycan’la ilgili atacakları adımlar da bizim atacağımız adımları olumlu istikamette etkiler.”

“RUSYA’NIN ALDIĞI KARAR OLUMLU, ÖNEMLİ”

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Türkiye’nin arabuluculuk rolü ile ilgili ise Erdoğan şunları söyledi:

“Arabuluculuk noktasındaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Buna bir tarih vermek, ne zaman bu iş sona erer, bunu söylemek akıl kârı değil. Herson’la ilgili olarak Rusya’nın aldığı karar olumlu, önemli. Temennim odur ki belki G-20’ye Rusya’dan katılım olursa orada görüşme imkanımız olacak. Aksi takdirde telefon diplomasisini Rusya’yla sürdürmeye devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.