adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sosyal medya mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan demokrasilerde 4’üncü kuvvet olarak nitelenen medyanın belli küresel firmaların, art niyetli çevrelerin elinde hakikatleri tahrif eden bir manipülasyon aracına dönüşebildiğine dikkat çekerek, “Bilhassa hiçbir otokontrolün, denetimin, kuralın, etik değerlerin olmadığı sosyal medya mecraları bütün toplumlar için ciddi riskler yaratmaktadır. İletişim konusunu bu bakımda en az savunma, güvenlik ve sağlık gibi stratejik öneme haiz bir mesele olarak görüyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sosyal medya mesajı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Düzey Yetkililer 4. Toplantısı’na video mesaj gönderdi.

Türk dünyası ilişkilerinin geçtiğimiz sene kurulan Türk Devletleri Teşkilatı ile bir üst aşamaya taşındığını söyleyen Erdoğan, “Böylece siyasetten eğitime ekonomiden güvenlik işbirliğine kadar pek çok alanda yeni dönemin temelini yarattık. Türk Dünyası 2040 vizyon belgesi ışığında dayanışmamızı farklı sahalara teşmil ederek daha da kuvvetlendirmemiz gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Video mesajında dezenformasyon ile mücadelenin önemine değinen Erdoğan, “Medya ve iletişim konuları, sosyal medya ile dezenformasyonla mücadele, siyasi ve sosyal bekamızın temini açısından hayati öneme sahiptir. Karabağ savaşı sırasında şahit olduğumuz yalan ve iftira furyası bize hem bu meselenin önemini hatırlatmış, hem de kuvvetlerimizi birleştirmemizin ne kadar vazgeçilmez olduğunu göstermiştir. Savaş yalnızca sahada verilmemiş, yazılı ve görsel basından sosyal medyaya kadar pek çok mecrada 44 gün boyunca çetin bir mücadele yürütülmüştür. Yaşadığımız acı tecrübeler ışığında hepimiz şu gerçeği çok net şekilde görüyoruz.

Demokrasilerde 4’üncü kuvvet olarak nitelenen medya belli küresel firmaları, belli kuvvetlerin, art niyetli çevrelerin elinde hakikatleri tahrif eden, gerçeğin üzerini örten bir manipülasyon aracına dönüşebilmektedir. Dijital faşizm bugün milyarlarca insanın doğru ve tarafsız haber alma hakkını önleyen bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Bilhassa hiçbir otokontrolün, denetimin, kuralın, etik değerlerin olmadığı sosyal medya mecraları bütün toplumlar için ciddi riskler yaratmaktadır. Yalanın iftiranın çarpıtmanın kol gezdiği bu mecralarda hakikati aramak, hakikatin savunucusu olmak çok daha büyük önem kazanmıştır. İletişim konusunu bu bakımda en az savunma, güvenlik ve sağlık gibi stratejik öneme haiz bir mesele olarak görüyorum. Bu tarz toplantılarla dezenformasyon ile mücadele, bilgi güvenliği, milli bilgi teknolojileri hamlesi ve ortak kültürü önceleyen film ve dizi projeleri gibi hususlarda aramızdaki işbirliğinin daha da gelişeceğini ümit ediyorum” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.