adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Merkez Bankası’nın faizi tek haneye indirmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımcılara seslendi. Faizlerin bundan sonra böyle devam edeceğini söyleyen Erdoğan, “Şimdi buradan yatırımcılara sesleniyorum. Gelin size yatırım kredisi vermede kamu bankaları var. Amacımız yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme. Dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasına ülkemizi sokaca
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Konya’da gerçekleştirilen AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 9’a indirmesiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun da düşeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında şunları söyledi:

“Faizde tek haneliye indik mi, indik. Bundan sonra da bu böyle de devam edecek. Merak etmeyin enflasyon da inecek bizim için önce faizdi. Faizi tek haneye indirdik.

YATIRIMCILARA SESLENDİ

Şimdi buradan yatırımcılara sesleniyorum.Gelin size yatırım kredisi vermede kamu bankaları var. Amacımız yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme. Dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasına ülkemizi sokacağız.”

MERKEZ BANKASI’NDAN SERİ FAİZ İNDİRİMLERİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021’in son 4 ayında 500 baz puanlık indirimle politika faizini yüzde 14’e çekmişti. 2022 yılında ise uzun bir süre faizi sabit tutan Merkez, ilk hamlesini ise ağustos ayında yapmıştı. Ağustos ve eylülde 100’er baz puanlık, ekim ve kasımda ise 150 baz puanlık indirime gidilerek faiz yüzde 9 indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında, muhalefeti eleştiren Erdoğan, “Mevcut yönetim elinde CHP, Türkiye’nin içine sokulmuş bir Truva atıdır” dedi.

FAİZ VE ENFLASYON MESAJI

Faizde tek haneliye indik mi, indik. Bundan sonra da bu böyle de devam edecek. Enflasyon da inecek bizim için önce faizdi. Faizi tek haneye indirdik. Şimdi buradan yatırımcılara sesleniyorum, gelin başta kamu bankaları olmak üzere size ama dikkat, yatırım kredisi vermede kamu bankaları var. Ve yatırım kredisiyle, hedefimiz yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme. Dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasına ülkemizi sokacağız.

KONYA’YA TOPLAM YATIRIMIMIZ 80 MİLYAR LİRA

Şehrimize toplam yatırımımız 80 milyar lira. Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, tarım, gençlik ve spor her alanda şehrimizi en büyük yatırım hamlesiyle tanıştırdık. Konyalı vatandaşlarım birinci sınıf hizmetlere kavuşsun diye gayret gösterdik. Konya, sembol şehirlerden biri haline gelmiştir. Konya Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, çalışmalarıyla tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Ulaşımda en ucuz il olan Konya, belediyecilikte bir örnek ortaya koymuştur.

Bizim ölenlerimiz vatan yolunda şehadete yürüdüler, 3 şehidimiz var ama onların kanları yerde kalmayacak. Askerine, Mehmet adını veren yoktur, bu sevgililer sevgilisi Peygamberimizin adından geliyor, daha sevimli olsun diye adını Mehmetçik yapmışız. Onun için de bizim Mehmetçiklerimizi hiçbir zaman bu din düşmanları, bu kafir zümresi bitiremez. Bunu bilerek, inanarak bu yolda yürüyoruz ve yürümeye devam edeceğiz. Rabbim bizlere de bu şehadeti nasip etsin.

AK Partili belediyeler başkaları ile değil kendileriyle yarışır. Konya her emek ve yatırıma ziyadesiyle karşılık veren bir şehirdir. Bugün bu gerçeğe bir kez daha şahitlik ettik. Mevlana Meydanı’nı 100 bine yakın Konyalı doldurdu. O meydan neydi, şimdi ne oldu? Özellikle Çevre Şehircilik Bakanıma, tabii Konyalı olmaktan dolayı buraya torpil de geçiyor. Her geçen gün güzelleşiyor ve dayanışma içinde bu adımların atılması, Konya’nın kendisine yakışan güzelliğe de o meydan kavuştu.

Konya’nın 15 milletvekili var, 10 tanesi bizde. Yeter mi! Buna yürüyecek miyiz? Ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları yürüyecek mi? 15’te 15 demeye kararlı mıyız? Konyalı bu sözü verdiyse tutar. Konyalı kardeşlerimizle kucaklaşmanın yanında yeni eser ve hizmetlerin açılışını da yaptık. Bu açılışta toplam bedel 18 milyar idi. Bunların şehrimize ve siz kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

RUSYA UKRAYNA KRİZİNDE DİPLOMATİK ZAFERLERE İMZA ATTIK

Son 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da diğer 80 ilimizle birlikte Konya için de çalışmaya ve taş üstünde taş koymaya devam edeceğiz. Biz birileri gibi, musluğun anahtarlarını değiştirenlerden değiliz. Biz alt yapı ve üst yapısıyla birlikte yaparız. Bunlar sadece günü kurtarmanın peşinde. Biz Türkiye Yüzyılını gerçeğe dönüştürmenin peşindeyiz. Daha güçlü bir Türkiye bırakmak için çalışıyoruz. Bölgemiz ve küreselde gelişmelere ve muhalefete rağmen bu politikalarımız devam ediyor. Bay Kemal yıllarca şehir hastanelerimizi eleştirdi. SGK’yı batıran sensin. Bay Kemal’in kötülediği bu tesisler, koronavirüsle mücadelemizde önemli roller üstlendi. Aynı basiretsizliği Rusya Ukrayna krizinde de yaşadık. Bunlar bizi Batı’ya sırtımızı dönmekle suçladı. Türkiye, her iki komşusunu da gözetti, hem de krizden çok az etkilendi ve tüm dünyanın takdirini kazandı. Bununla da kalmadık, tahıl anlaşması ve esir takasıyla kimsenin cesaret dahi edemediği diplomatik zaferlere imza attık.

FAİZDE TEK HANEYE İNDİK, BÖYLE DE DEVAM EDECEK, ENFLASYON DA İNECEK

Bana dedikleri hep şu, ‘Ya Başkan, bir taraftan Putin bir taraftan Zelenski, her iki tarafı nasıl idare ediyorsun?’, ‘O, bir sırdır’ dedik. Biz dost kazanma üzerine politikalar ulaştırdık. Şimdi tahıl gidiyor mu, gidiyor. Şimdi buğday alıp un yapıp bunu fakir ülkelere göndermenin hazırlığı içindeyiz. Türkiye, bu. Bay Kemal, buna senin hayalin bile ulaşamaz. Bizim icraatımızın ulaştığı yere senin hayalin bile ulaşamaz. Kıtlık çekenler, Karadeniz’den giden tahıl gemileri sayesinde fakir ülkeler rahat bir nefes aldı. Avrupa kışı nasıl geçireceğiz diye düşünürken biz içimiz rahat kışa giriyoruz. Bay Kemal ve ekibiyle Türkiye kuyuya inseydi biz de benzer sorunlarla ulaşırdık. Faizde tek haneye indik mi, indik. Bundan sonra da böyle devam edecek, enflasyon da inecek. Tüm yatırımcılara seslendik.

Bir gecede verdiğimiz 252 şehidimizi itibarsızlaştırmaya, vizyon projeleri sabote etmeye kalktılar. 18 Mart Çanakkale Köprüsü nasıl olduysa, Kanal İstanbul da öyle olacak. Bay Kemal, senin aklın bu işlere ermez. Denizin altından Marmaray’ı geçirdik, engellemeselerdi 4 yıl erken bitecekti. Bir de Artvin’de Yusufeli Barajı ve santrali tamamen milli bütçeyle yaptık, 35 milyara mal oldu. Her yıl 5 milyar oradan geri dönüş ve 7 yılda kendi kendini finanse edecek.

TOGG ŞUBAT-MART GİBİ YOLLARA KOYULUYOR

TOGG, yerli otomobil. Önce ne dedi, fabrikası yok dedi, buna rağmen davet edelim de gelsin görsün dedik, gelmedi. Ortağı da gelmedi. O hiç olmazsa yanından birilerini gönderdi, şimdi haber göndermişler, gezmek istiyoruz dediler, e gelsinler dedim, gelsinler. TOGG, şubat mart gibi yollara koyuluyor. Şimdi yabancı yatırımcılar gelmesin dedi, demeçler verildi, Türkiye Cumhuriyeti ile uyuşturucu ticaretini yan yana getirdi, böyle bir şey olabilir mi, ya Kemal kendine gel, senin yanındaki PKK’nın uzantılarıyla yürümedik seninle bu yollarda, sen bu yollarda onlarla yürüdün. Sen PKK’nın uyuşturucu ile ayakta durduğunu bilmiyor musun? Bütün o kökleri benim askerim toplayıp imha ederek mücadelesini sürdürüyor. Şu anda sanayimizle, teknoloji ve savunmada attığımız adımlarla yerlilik oranımız yüzde 80′ e çıktı.

Bizim 20 yıl önce İHA’mız, SİHA’mız mı vardı, KIZILELMA’mız mı vardı? Şimdi hepsi var. İlk seçimi kazandığımızda AB ülkeleri ve ABD’ye gittik. ABD’nin başında Bush vardı, bize söz verdiniz ama bize İHA bile göndermiyorsunuz dedim. O zamanın Dışişleri Bakanı dedi ki, Türkiye’ye İHA gönderelim dediler ve verdiler. Biz zannettik ki bizde kalacak ama bize en fazla 48 saat kalacak şekilde verdiler. O İHA’larla koordinatları tespit ediyorduk. O zaman Özdemir Bayraktar, çocuklarıyla adımı attı ve ilk etapta İHA’yı yerli olarak üretmeye başladılar. Aradan kısa bir süre sonra SİHA’yı da yaptı. Şimdi ihracat da başladı. AKINCI üretildi bir de şimdi. Bir de KIZILELMA var, 2023 yılının sonuna doğru seri üretime geçecek.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir muhalefete rastlayamazsınız. Bunun için mevcut yönetim içinde CHP, Türkiye’nin içine sokulmuş bir Truva atıdır diyoruz. CHP, emperyalistlerin oyuncağı haline dönüşmüş bir yapıdır, diyoruz.

2023 seçimleri Türkiye’nin önünde yeni ufuklar açmakla kalmayacak. Partimizin tüm neferlerine önemli görevler düşüyor. 8 aydır toplanıp dağılmaktan başka hiçbir işi yapamayanların şimdi de sandığa gölge düşürmeye başladıklarını görüyoruz. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak önümüzdeki seçimlerde de gerekli tedbirleri alarak bunlara fırsat vermememiz çok önemli.

Muhalefetin bizi çekmek istediği oyunlara ve provokasyonlara gelmeyeceğiz. Milletimizle muhabbet ve şefkatle yaklaşıp, kalpleri fethetmeye devam edeceğiz. Ülkemizi istihdamdan ihracata pek çok alanda rekorlara kırmaya ve nice abide eseri açmaya devam ettik, devam edeceğiz. Dış politikada geldiğimiz seviyenin etkilerini akıl ve vicdan sahibi herkes görüyoruz. Bunları, milletimizin her bir ferdine anlatmamız önemli. Her yavrumuzun okuluna başlarken masasında kitaplarını görüyor mu, evet, biz kitap bulamazdık, kırtasiyede sıraya girerdik.

Büyükşehirlerin tamamında şehir hastanelerini yaygınlaştıracağız, İstanbul’da 2 tane şehir hastanesi yaptık. Koronavirüs salgını olduğu dönemde adeta bir ilaç gibi geldi. Şu anda Çam Sakura tam kapasite çalışıyor. Hastalarımız diyelim ki öldü, rehin alıyorlardı. Bunların gidecek yeri yok ya.

SEÇİME KADAR EKONOMİK OLUMSUZLUKLARIN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ ORTADAN KALKACAK

Seçim tarihine kadar ekonomik olumsuzlukların önemli bölümünü ortadan kaldıracağız. 81 ilde üniversite yok mu? Benim derdim Iğdır’daki yavrum kalkıp Ankara’ya üniversite okumaya gelmesin. Bunu da hallettik. Bir ara tutturdular, yurt sorununu bir yılda çözeriz. 11 belediye başkanlığın var çöz onlarla birlikte, neden çözmüyorsun? Şu anda 850 bin öğrenciye biz KYK’da hizmet veriyoruz.

İstanbul’da büyük bir parti toplantısı yapacağız. Hep birlikte yürüdük bu yollarda diyeceğiz.

KILIÇDAROĞLU’NA SERT TEPKİ

18 Mart Çanakkale Köprüsü nasıl olduysa Kanal İstanbul da öyle olacak. Şubat – Mart inşallah TOGG yollara koyuluyor. Şimdi yabancı yatırımlara ülkeye gelmeyin çağrısında bulundu. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti devleti ile uyuşturucu ticareti yan yana getirdi. Bu kadar gözlerini karartılar. Ya kemal kendine gel. Senin yanındaki PKK’nın parlamentodaki uzantılarıyla beraber yürümedik biz bu yollarda. Sen PKK’nın uyuşturucuyla ayakta durduğunu bilmiyor musun? Biz PKK’nın bütün o uyuşturucuyla ilgili olarak benim askerim benim polisim imhasını yaparak bu mücadeleyi sürdürüyor. Sen birileriyle karıştırdın bu işi.

20 yıl önce bizim İHA’mız mı vardı SİHA’mız mı vardı bizim KIZILELMA’mız mı var? Ama şimdi bunların hepsi var, daha başbakan görevini almamıştım ama seçimi kazanmıştık. O esnada AB ülkelerini dolaşıyorduk. O zaman ABD’nin başında oğul Bush vardı. Sayın Başkan bize söz verdiniz ama şu anda bize İHA bile göndermiyorsunuz. Biz terörle mücadele etmeyecek miyiz? Türkiye’ye süratle İHA gönderelim. Bize o zaman İHA verdiler fakat tabii biz zannettik kalacak bizde 48 saat kalacak şekilde verdiler. Biz o İHA’larla koordinatları teröristlerin kaldığı yerleri tespit ediyorduk.

KIZILELMA İÇİN HEDEFİ AÇIKLADI

İHA, SİHA yetmez dediler şimdi AKINCI’yı ürettiler. F16’ların taşıdığı bombayı AKINCI’da taşıyabiliyor. Türkiye nereden nereye geldi. KIZILELMA ile beraber bu ufuktur, hedef. 2023’ün sonuna doğru o da seri üretime geçmiş olacak.

KANLARI YERDE KALMAYACAK

Şu anda bizim ölenlerimiz Allah yolunda, vatan yolunda şehadete yürümüşlerdir. 3 şehidimiz var onların kanları yerde kalmayacak. Anneler, analar evlatlarını askere gönderirken kınayı neden yakarlar işte bunun için. Bütün bunlarla beraber şehadete inanarak bu yola konulan Mehmedimiz boşuna bu yoldan yürümedi. Dünyada askerine Mehmet adını veren başka hiçbir ülke yoktur. Sevgililer sevgilisi peygamberimizin adından geliyor. Buralara böyle kolay kolay gelinmedi, gelinmez. Bizim Mehmetçiklerimizi hiçbir zaman bu din düşmanları bu kafir zümresi bitiremez. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Rabbim bizlere de bu şehadeti nasip etsin.

100 BİN KİŞİ KATILDI

AK Partili belediyeler başkalarıyla değil her alanda kendileriyle yarışmaktadır. Konya kendisine verilen her yatırıma ziyadesiyle karşılık veren bir şehirdir. Bugün bu gerçeğe Mevlana Meydanı’nda bir kez daha şahitlik ettik. 100 bine yakın Konyalı orayı doldurdu. O meydan neydi şimdi ne oldu! Çok kısa zamanda Mevlana Meydanı bambaşka bir güzelliğe kavuştu. Dayanışma içinde bu adımların atılması Konya’nın kendisine yakışan güzelliğine o meydan kavuştu.

Şehrimizi ülke ve dünya çapında öne çıkartacak yeni eser ve hizmetlerin de açılışını gerçekleştirdik. 18 milyar 466 milyon lira olan eserler. Açılışını yaptığımız proje ve hizmetlerin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Son 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da diğer 80 vilayetimizle de birlikte Konya için de çalışmaya devam edeceğiz. Biz birileri gibi musluğun, anahtarını değiştirenlerden değiliz. Bunlar sadece günü kurtarmanın peşinde. Biz asla attığımız adımlar, hayata geçirdiğimiz projelerle Türkiye Yüzyılı’nı gerçeğe dönüştürmenin derdindeyiz. Evlatlarımıza daha huzurlu Türkiye bırakma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İKİ BÜYÜK DİPLOMATİK ZAFERE İMZA ATTIK

Yaşanan her gelişme bizim muhalefete rağmen uyguladığımız politikaların haklılığını teyit ediyor. Bay Kemal yıllarda bizim şehir hastanelerimizi eleştirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nu batıran sensin. Bu savaş ilk patlak verdiğinde Bay Kemal ve yandaşları bizi Batı’ya sırtımızı dönmekle suçladılar. Türkiye her iki komşusu da gözeten dengeli politikasıyla hem krizden çok az etkilendi hem de tüm dünyanın takdirini kazandı. Tahıl anlaşması ve esir takasıyla kimsenin cesaret dahi edemediği iki büyük diplomatik zafere imza attık. Bana dedikleri hep şu: Ya Başkan bir taraftan sayın Putin bir taraftan sayın Zelenskiy her iki tarafı nasıl idare ediyorsun? Bu bir sırdır. Biz kimseyle kavgalı olmadık, biz düşman kazanma üzerine politikalar oluşturmadık. Şimdi Karadeniz Tahılı geliyor mu geliyor ve Sayın Putin ile dedi ki bunu birinci derecede fakir ülkelere gönder, tamam dedik biz varız. Buğday alıp un yapıp fakir fukara ülkelere göndermenin hazırlığı içerisindeyiz. Türkiye bu Bay Kemal buna senin hayalin bile ulaşamaz. Gıda kıtlığı çeken ülkeler Karadeniz’den giden gemiler sayesinde rahat nefes aldı. Avrupa ülkeleri kışı nasıl geçireceklerini düşünürken biz içimiz rahat şekilde kışa giriyoruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.