adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK kredisi müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK kredisiyle alakalı müjdeyi vererek, “Kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi üstünden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan bütün gençlerimiz faydalanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplanda 26 milyar lira üstünde bir yükü gençlerimizin üstünden kaldırmış oluyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK kredisi müjdesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın sonrasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini, zenginleşmesini istemeyenler; kalkınmanın temel alt yapısı olan ulaştırma, enerji, şehirleşme gibi yatırımlarımıza saldırıyorlar. Bu hezeyanların maksadı kesinlikle ülkenin çıkarını, milletin menfaatini yahut benzeri hayırlı niyetleri savunmak değildir. Doğrudan ülkemize ve milletimize husumetlerini ifade edemedikleri için yatırım düşmanlığı ile ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Esasen ulaştırma yatırımlarımızın ülkemize ve milletimize katkısını ifade etmek için yalnızca şu rakamlar bile yeterlidir. Son 20 senede ülkemizdeki araç sayısı 8 buçuk milyondan 26 milyona çıkarak üç kat artmıştır. Ekonomik sıkıntıdan bahsediyordun, bakın rakam ortada. Bu kadar korkunç rakama ulaşmış ve şu anda araba satış yerlerinde birinci el araba dahi bulmakta sıkıntı çekiyorlar. İkinci el ile işi idare etmeye çalışıyorlar. Tüm bunlara karşın yaptığımız 112 milyar dolarlık altyapı yatırımı sayesinde karayollarımızdaki ulaşım hızı güvenli, konforlu hale gelirken, trafik kazası oranları ve can kayıpları da yüzde 82 düzeyinde azalmıştır” şeklinde konuştu.

“Ülkemize 20 senede asırlık kalkınma altyapısı kazandırmış olmaktan gurur duyuyoruz”

Bayram boyunca havayolu trafiğinin de oldukça yoğun olduğunu aktaran Erdoğan, “Havayollarımızda da vaziyet aynıdır. Havayollarımızda da rekor üzerine rekor. İstanbul Havalimanımız bayram boyunca günde yaklaşık bin 400 uçağın iniş kalkışına ve günde yaklaşık 230 bin yolcuya hizmet vermiştir. Bu yoğunluğu Yeşilköy’ün kaldıramayacağını akıl ve vicdan sahibi herkes kabul edecektir. Ne kadar haklı olduğumuz orada da gün yüzüne çıktı. Dünya çapında birinciliklere doymayan İstanbul Havaalanı, Avrupa’nın en yoğun ve en iyi havaalanı olarak gösterilmektedir. Antalya Havaalanı’nın kapasite genişletmesi ihalesine verilen 8 buçuk milyar avroluk bedelin ilk ödemesi olan 2 milyar 138 milyar avrosu 28 Mart 2022’de Hazine’ye aktarılmıştır. Mevcut kapasite ile bu havalimanımız, 16 Temmuz’da toplam bin 68 uçak ve 188 bin 504 yolcuyla o da kendi rekorunu kırmıştır. Ülkemize 20 senede asırlık kalkınma altyapısı kazandırmış olmaktan gurur duyuyoruz. Bugün yahut bugüne kadar neyin sözünü verdiysek yaptık. Allah’ın izni ile bundan sonra da milletimize verdiğimiz bütün sözleri yerine getirmeyi sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

Türkiye’nin bir süredir istisnai dönemlerden geçtiğini belirten Erdoğan, “Türkiye, istisnai hadiselere de şahit oluyor. Bu istisna Gezi olaylarında kimi şehirlerimizin ana meydanlarının ortalama bir ay boyunca işgali ile sosyal bünyemizi çatlatma girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna, çukur eylemlerinde PKK’nın kimi ilçelerimizin mahallelerindeki eylemleriyle, milli birlik beraberliğimizi yıkma girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna, emniyet ve yargı içindeki hainlerin 17-25 Aralık‘taki kumpaslarıyla milli iradeyi gasp girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna 7 Haziran 2015 seçimlerinin sonrasında oluşan belirsizliği fırsat bilenlerin siyaset kurumunu felce uğratma girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna, 15 Temmuz’da ülkenin topyekun işgali, milletin topyekun esir alınma girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna Suriye sınırlarımız boyunca yaratılmak istenen terör koridoru ile vatanımızı bölme girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna 2018’deki ekonomimizi mahvetme tehditleri ile ülkemizi dizleri üzerine çökertme girişimi olarak tezahür etmiştir.

Bu istisna, 2020’deki bütün dünyayı etkileyen korona virüs salgını ile ülkemizi bu küresel sağlık krizinin altında bırakma girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna, 2021 Aralık ayında başlatılan panikle ülkemizi kur dalgasında boğma girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna salgınla başlayıp Rusya-Ukrayna savaşı ile daha da derinleşen küresel çalkantıların faturasını ülkemize kesme girişimi olarak tezahür etmiştir. Bu istisna halen maliyet artışlarıyla açıklanamayacak fiyat hareketlerinin tetiklediği enflasyon ve yaşam pahalılığıyla insanlarımızı karamsarlığa sürükleme girişimi olarak tezahür etmeyi sürdürmektedir. Türkiye bütün bu imtihanları başarıyla vererek yoluna devam etmiş, bugünlere gelmiş bir ülkedir. Avrupa’sından Amerika ve Asya’sına kadar bütün dünyanın enflasyondan resesyona nice sıkıntılarla boğuştuğu bu küresel fırtınadan Türkiye’yi kurtararak inşallah sahili selamete ulaştırmakta biz kararlıyız” şeklinde konuştu.

“Önceliği istihdama ve büyümeye verdiğimiz programımız sayesinde emin adımlarla hedeflerimize ilerliyoruz”

Meydana Gelen her tecrübenin sonraki adımlar için eşsiz dersler verdiğini belirten Erdoğan, “Geçmişten bugüne edindiğimiz tecrübeler ışığında ülkemizin yalnızca altyapısını sanki yeni baştan inşa etmekle kalmadık, yönetim sisteminde de köklü değişiklikler gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin zirvesini yarattığı bu değişimlerin her başlığı birer sessiz devrim niteliğindedir. Geçmişte siyasi, sosyal, ekonomik düzenimizi bir anda altüst edecek nice sınamayı bu süreçte nispeten küçük bedellerle atlatabilmemizi gerçekleştirdiğimiz tarihi reformlara borçluyuz. Son dönemde ekonomide bu hakikatle yüzleşiyoruz. Dünyanın gelişmiş diyerek tabir edilen ülkelerinin bile göğüslemekte zorlandığı küresel krizleri hamdolsun biz başarıyla yönetiyoruz. Önceliği istihdama ve büyümeye, yani insanlarımızın işine, aşına ve huzuruna verdiğimiz programımız sayesinde içeride ve dışarıda artık yavaş yavaş itiraf edilmeye başlandığı gibi emin adımlarla hedeflerimize ilerliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Önümüzdeki şubat, mart aylarıyla beraber uyguladığımız politikanın olumlu sonuçlarını daha iyi görmeye başlayacağız”

Kurdaki dalgalanmanın ve yükselen fiyatların insanların yaşamında yol açtığı refah kaybını telafi edecek önlemler alındığını ifade eden Erdoğan, “Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her kesimden vatandaşımızın gelir seviyesini yükseltecek artışlar yaptık. Halen de yapıyoruz. Yılbaşında ve temmuz ayı başında yaptığımız düzenlemelerle insanımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü yerine getirdik. İnşallah sene sonunda gelişmelere göre sabit gelirlilerin vaziyetlerini tekrardan gözden geçireceğiz. Aynı biçimde imalatın ve ihracatın artmayı sürdürmesi sayesinde küresel krizi fırsata çevirecek adımları da atıyoruz. Önümüzdeki şubat, mart aylarıyla beraber uyguladığımız politikanın olumlu sonuçlarını daha iyi görmeye başlayacağız. Türkiye’yi 2023 hedeflerine kavuşturduğumuz gibi 2053 vizyonunu da inşallah biz şekillendireceğiz. Yaptığımız hiçbir fedakarlığın, döktüğümüz her damla alın terinin, verdiğimiz hiçbir emeğin boşa gitmeyeceğinden emin olunuz. Ülkemizi geri kalmışlığın sefaletinden, vesayetin zincirlerinden, terör örgütlerinin pençesinden, darbecilerin saldırılarından, içerideki kifayetsizlerin basiretsizliğinden, dışarıdaki düşmanların tuzaklarından, 20 senedir bunca badireden nasıl kurtardıysak inşallah bugünkü sıkıntıları da gene biz çözüme kavuşturacağız. Yeter ki sabredelim, yeter ki çalışalım, yeter ki üretelim, yeter ki ülkemize sahip çıkalım, kardeşliğimize halel getirmeyelim, gerisi kendiliğinden gelecektir” şeklinde konuştu.

“Bu sene ülkemize 38 farklı branşta 2 bin 632 madalya kazandıran sporcularımıza şahsım ve milletim ismine şükranlarımızı sunuyorum”

Erdoğan, “Türkiye 2023’ü kazasız belasız ve hedeflerine uygun biçimde geride bıraktığında önümüzde yepyeni ve aydınlık bir dönemin bizi beklediğini hep birlikte göreceğiz. Sporcularımız bu senenin ilk 7 ayında uluslararası müsabakalarda gösterdikleri başarılarla hepimizi gururlandırmaya devam ediyor. Bu sene ülkemize 38 farklı branşta 2 bin 632 madalya kazandıran sporcularımıza şahsım ve milletim ismine şükranlarımızı sunuyorum. Sporcularımız son olarak Cezayir’de gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları’nda başarı çıtasını biraz daha yükselttiler. Akdeniz Oyunları’ndan 108 madalya ile ülkemize dönen sporcularımızın her birini şahsım, milletim ismine tebrik ediyorum. Madalyalardaki branş çeşitliliği, ülkemizde spor altyapısının nasıl dengeli bir biçimde geliştiğinin de işaretidir. Ülkemizin 81 kentine inşa ettiğimiz spor tesislerini, sporcu yetiştirme çalışmalarıyla, performans takip sistemi ile modern antrenman teknikleriyle birleştirdik Gençlerimizin azmi, kararlılığı, çalışkanlığı üstüne eklendiğinde ortaya bu başarılar çıktı. Şuanda önümüzde 9-18 Ağustos tarihlerinde yapılacak Konya-İslami Dayanışma Oyunları ile 29 Eylül-2 Ekim tarihinde düzenlenecek İznik Dünya Göçebe Oyunları var. Sonrasında da Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları geliyor. İnşallah bu müsabakalarda başarı ivmemizi artırarak sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

“18-25 yaş arasındaki bütün gençlerimiz 300’den fazla müze ve ören yerini ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler”

Geçtiğimiz haftalarda yaz tatilini seyahatle geçirmek isteyen gençlere için 81 ilde tespit edilen yurtların 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında açık olacağı müjdesini verdiklerini hatırlatan Erdoğan şunları kaydetti:
“Gençlerimiz, rezervasyon sistemi ile işleyen bu hizmetten yararlanmaya başladı. İlaveten gençlerimizin cennet vatanımızın her köşesindeki tarihi eserleri rahatça görebilmeleri için Müzekart cinsi uygulamasını da yaşama geçirdik. Bu sayede 18-25 yaş arasındaki bütün gençlerimiz 300’den fazla müze ve ören yerini ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler. Türkiye dünyanın devlet eliyle verilen en ayrıntılı Yüksek Öğrenim Yurdu, öğrenim kredisi ve öğrenci bursu sistemine sahip ülkesidir. Bu sene 750 bine yakın gencimiz yurt olanağından faydalanarak, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etmiştir. Geçtiğimiz 20 senede kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, yüksek lisansta bin 700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi yahut burs alıyorlar. Yılbaşında bu rakamları tekrar revize edeceğiz, yükselteceğiz.”

“Kredi ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi rakamı üstünden yapılmasını kararlaştırdık”

Günlerdir gündemde olan KYK borçlarına yönelik müjdeyi paylaşan Erdoğan, “Bugüne kadar kredi ödemelerinin senelik güncellenmesini belirli bir faiz oranından değil, yurt içi fiyat endeksi farkına göre hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Bay Kemal yalan bol. Utanmadan, sıkılmadan faizden bahsediyor. Eğer sıkıyorsa kendin gel bunu ispatla. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmamıştır. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi, öğrenim kredisi güncellenmelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi elbette bu şekilde bir yükün altında bırakamazdık. Haftalar öncesinden alakalı arkadaşlarımıza talimatlarımızı verdik. Çalışmaları başlattık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi rakamı üstünden yapılmasını kararlaştırdık.

Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan bütün gençlerimiz faydalanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar lira üstünde bir yükü gençlerimizin üstünden kaldırmış oluyoruz. Böylece mezun olup geri ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin, kredi almış fakat henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin olmak üzere toplam 3 milyon 157 bin gencimizin öğrenim kredisi problemini kökten çözmüş oluyoruz. Önümüzdeki seneden itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz de yalnızca aldıkları kredi rakamı kadar sorumlu olacaklar. Öğrenim kredileriyle alakalı aldığımız kararın hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığı görev yapan öğretmenler ve usta öğreticiler ile Kur’an kurslarında görevlendirilen öğreticilere her 5 ders için ilave 1 saat ek ders ödemesi yapacaklarının da müjdesini paylaştı. Erdoğan öte yandan, “Devlete bağlı üniversitelerimizin Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacak. Hayırlı olmasını diliyorum. Hekimlerimize ve öbür çalışanlarımıza yönelik hiçbir şiddet eylemi kabul edilemez” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.