adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kardeşlik vurgusu: ‘Bu sinsi oyunu hep birlikte bozacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bektaş Belediye Meydanı’nda Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Sene Dönümü Anma Programı’nda açıklamalarda bulundu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kardeşlik vurgusu: ‘Bu sinsi oyunu hep birlikte bozacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi kuvvetlendirme yönünde attığımız en küçük adıma bile tahammül edemeyenlerin esasında neyi amaçladıklarını gayet iyi biliyoruz. Özellikle kimi Avrupa devletlerinin ülkemizdeki her kesim gibi Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üstünde oynamaya çalıştığı kirli oyunu sizlerin de gördüğüne inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya çalışarak atılan ilk adımın devamı insanlarımızı birbirine düşman etme olacaktır. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha sıkı sahip çıkarak bu sinsi ve alçak oyunu hep beraber bozacağız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kardeşlik vurgusu: ‘Bu sinsi oyunu hep birlikte bozacağız’

Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 751. sene dönümü etkinlikleri, Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde yapıldı. Gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya, oradan Balkanlar’a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı bugün de yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor” diye konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Bundan 751 sene önce hakka yürüyen Hacı Bektaş Veli hazretleri başta olmak üzere bu toprakları imanlarıyla yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren bütün erenleri, gönül sultanlarını rahmetle anıyorum. Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslar’a ve Anadolu’ya, oradan Balkanlar’a ve dünyanın dört bir yanına yayılan Hacı Bektaş Veli irfanı bugün de yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor. Yaşadığımız bütün acılara karşın millet olarak Peygamberimizin öğüdünü en samimi biçimde biz sahiplendik. Bunu da Allah’ın milletimize nasip ettiği lütuflara borçluyuz. Önderlerimizin bize bıraktığı mirasa ne kadar sıkı sarılırsak geleceğe o derece güvenle bakabiliriz. Milletimiz, en sıkıntılı dönemlerinde dahi her bir kapının imanla, tövbeyle, tevazuuyla, edeple başlayan makamlarını yaşamlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddi ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, milli mücadeleden son 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız bütün hayati sınamaları bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum. Geride bıraktığımız vazifeleri hayırla neticelenmesini, gönül sultanların dualarına borçlu olduğumuzu biliyoruz. Hamd olsun bugün de ayak bastığımız, bayrak gösterdiğimiz her yerde bu irfanın yol protestocu olduğunu gösterdiğimiz faaliyetlerle kalıcı izler bırakıyoruz. Sevgili canlar; vefatının 751. sene dönümü vesilesiyle 2021’i UNESCO ile birlikte bütün dünyada Hacı Bektaş Veli senesi olarak tespit ettik. Hacı Bektaş’ın; ‘Gelin canlar bir olalım’ çağrısını dünyanın dört bir yanında düzenlediğimiz etkinliklerle bütün insanlıkla paylaştık. Bu etkinlikler vesilesiyle korona virüs salgınının yükü altında ezilen insanlığın gönlünde bir ışık yakabildiysek ne mutlu bize. Bilindiği gibi Hacı Bektaş Veli Dergahı cumhuriyetimizle beraber öbür bütün benzeri kurumlar gibi kapatılmıştı. Bu sevgi, barış, kardeşlik kapısının müze statüsüyle fiziken tekrardan açılmasını sağlayan şehit başbakan rahmetli Adnan Menderes’tir. Etap etap süren çalışmaların tamamlanmasının sonrasında bu külliye dört bir yandan gelen Hacı Bektaş dostlarının iştirakiyle tümüyle hizmete girmiştir. Bu sene da hazreti Hünkarın komşusu olan Bektaş Efendi türbesinin restorasyon işlemlerini bitirerek tekrar ziyarete açıyoruz.”

“85 milyon vatandaşının hepsi da Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci sınıf, hiçbirinden kesinlikle vazgeçmeyeceğimiz mümtaz fertleridir”

İçişleri ve Kültür Bakanlığı ile beraber milli birlik çalışması yürütüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz günlerde muharrem orucu vesilesiyle Ankara’da Hüseyin Gazi Vakfı Türbesi’nde canlarla bir araya gelip hem Kerbala şehitlerimizi rahmetle yad ettik hem samimi muhabbet gerçekleştirdik. Bir süredir İçişleri ve Kültür Bakanlıklarımızın koordinasyonunda milli birlik çalışması yürütüyoruz. Ülkemizdeki 1585 cemevinin hepsi ziyaret edilerek Alevi, Bektaşi vatandaşımızın 8 bin 740 talebi tespit edildi. Bu isteklerin 5 bin 600’ü hızla karşılandı. Öbür taleplerimizle alakalı bakanlıklarımız müşterek çalışma yapıyor. Öte Yandan çeşitli illerimizde telemi atılan ve yapımı tamamlanan 8 cemevi ile alakalı toplu bir töreni de yakında gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının hepsi da Türkiye Cumhuriyeti devletinin birinci sınıf, aynı haklara sahip, hiçbirinden kesinlikle vazgeçmeyeceğimiz mümtaz fertleridir” şeklinde konuştu.

“Mezhep ve meşrep farklılıklarını körüklemekten, köken ve ideolojik kamplaşma fitnelerine kadar her türlü gayreti gösteriyorlar”

Bazı Avrupa ülkelerinin ülke vatandaşları üstünde oynamaya çalıştığını da sözlerine ekleyen Erdoğan; “Anadolu’daki bin senelik varlığımızı hazmedemeyenlerin her dönem olduğu gibi bugün de vatanımızı parçalama niyetleri elbette vardır. Bunun için mezhep ve meşrep farklılıklarını körüklemekten, köken ve ideolojik kamplaşma fitnelerine kadar her türlü gayreti gösteriyorlar. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi kuvvetlendirme yönünde attığımız en küçük adıma bile tahammül edemeyenlerin esasında neyi amaçladıklarını gayet iyi biliyoruz. Özellikle kimi Avrupa devletlerinin ülkemizdeki her kesim gibi Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın üstünde oynamaya çalıştığı kirli oyunu sizlerin de gördüğüne inanıyorum. Alevi Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya çalışarak atılan ilk adımın devamı insanlarımızı birbirine düşman etme olacaktır. Nitekim bu yönde sergilenen pek çok oyunun ve provokasyonun örneklerini her gün takip ediyoruz. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha sıkı sahip çıkarak bu sinsi ve alçak oyunu hep beraber bozacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kardeşlik vurgusu: ‘Bu sinsi oyunu hep birlikte bozacağız’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.