adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gündeme dair açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. EYT, asgari ücret, Togg’un fiyatı, ÖTV indirimi…
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gündeme dair açıklamalar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aHaber ve ATV ortak yayındaki açıklamalarından satır başları:

TOGG’UN FİYATI NE KADAR OLACAK?

Togg’daki bütün mühendislerle, işçilerle, 1300 kişi… Onlarla bir fotoğraf çektirdik. Ardından fabrikayı gezdik, fabrikada her şey robotik. İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Bu günlere ulaştık. Fiyat filan şimdiden başladılar sormaya. Aceleci olmayalım. Togg satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Piyasaya çıktığı anda kendi sınıfındaki araçlarla fiyat anlamında rekabet edebilecek. Mart ayında yollara çıkmadan önce fiyat tespitini yapıp ona göre adımımızı atacağız.

TOGG’DA ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

A’dan Z’ye her şeyini o zaman konuşacağız. Bir elektrikli araç var önümüzde, bunu özellikle teşvik etmek ve halkımıza sevdirmek, önemli bir maharet olacak. Temmuz ayıyla birlikte zaten ÖTV indirimi yapılmıştı.

HASTANELER VE SAĞLIKTA SON DURUM

20 yıldır Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparken çıkıyor diyor ki bir tane fabrikanız var mı? Eline diline dursun ya. Bu kadar fabrikalar açtık, bu kadar hastaneler yaptık… Kendisi SSK’dayken, hastanelerde ölüleri bunlar rehin aldılar.

Sen SSK’da genel müdürlük yaptın. Ben Kasımpaşa’da doğup büyüdüm. SSK Ok Meydanı Hastanesi’ne muayeneye gelirdik. Oralardaki kavgalar gürültüler… Bay Kemal SSK’nın genel müdürü olduğu zaman o hastaneler rezaletti. Bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü ve vermediler. Rehine aldılar. Olur mu? Oldu. Biz bunları o dönemde yaşadık. Kılıçdaroğlu, utanmadan sıkılmadan şehir hastanelerimize laf atıyor. Utan utan, gurur duy be. Biz sağlıkta devrimi gerçekleştirdik. Eğer biz bu yatırımları yapmamış olsaydık pandemiden çok büyük hasarla çıkardık. O yatırımlar çok daha az zayiatla çıkmamıza fırsat verdi. Yatırımlarımız devam ediyor. 4 ana unsur üzerinde Türkiye’yi yükselteceğiz dedik. Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Biz bunlarla yola çıktık. Arkasından ulaşım, enerji, tarım, dış politika… Bunlarla işi güçlendirdik.

TAHIL KORİDORU

Her ikisiyle de görüşmeyi arzu ettiğimizde 24 saat olmadan görüşüyoruz. Putin ve Zelenskiy’le bu görüşmeleri yapıyoruz ve aldığımız bilgilerle, bir diğeriyle bunları müzakere etme fırsatı buluyorum. İkisinden de olumsuz bir yaklaşım almadım. Bizden talepleri oldu, biz bunlara elimizden geldiğince olumlu yaklaşımla cevap verdik. Onlar da hiçbir zaman bize ters yaklaşmadılar. Örneğin Putin… Ben Prag’da kiminle görüşüyorsam aleyhine konuşuyor, ben de diyorum ki yanlış yapıyorsunuz. Siz böyle bir tavır sergilerseniz o da kendini ezdirmeden bu şekilde tavrını koyacaktır. Bana yapılsa ben de gereği neyse yaparım. Aradım, 12’den itibaren tahıl koridorunu açtılar. Örneğin dedi, Cibuti, Somali, Sudan burada insanlar açlıktan ölüyor. İlk etapta buralara tahıl naklini yapalım.

“TOGG SATIŞA SUNULDUĞUNDA REKABETÇİ OLACAK”

Her şeyden önce orası fabrika değil mi? Birileri diyordu ya ‘Fabrika nerede?’ diye. Togg’daki tüm mühendis, işçi ve teknisyenle 1300 kişi fotoğraf çektirdik. Ardından fabrikayı gezdik. Fabrikada her şey robotik. Tabandan tepeye, tüm kaynak sistemleri robotik işlemlerle yapılıyor. İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Rabbim bize nasip etti. Fiyatı şimdiden başladılar sormaya. Aceleci olmayalım. Togg satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Babayiğitler sıradan oturan adamlar değil, saygın iş adamları. Oturup değerlendirme yapacağız. Mart ayında fiyat tespiti yapacağız. Bir elektrikli araç var. Bunu teşvik etmek sevdirmek bizim için maharet olacak. Temmuz 2022 ile ÖTV indirimi yapılmıştı. Yeni vergi düzenlemesiyle elektrikli araç için yeni vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi.

“TEST SÜRÜŞÜNDE 160 KM’YE KADAR ÇIKTIM”

7 ayrı üretim olacak burada. Sadece otomobil değil renk seçeneği de var. Arkadaşlarımız işlerine iyi çalıştılar. Yeşilin olmadığı çeşit olamaz. Eşim kırmızı dedi, kırmızı da karar kıldık. 2.teklif Aliyev’den geldi, ‘2 araba istiyorum’ dedi. Birini ben kullanacağım dedi, birini de daireye dedi. Bugün telefon görüşmemizde onu hatırlattı. Araç olduğu yerde direksiyonu sonuna kadar kırıyorsun, olduğu yerde dönüyor. Döndüğünün farkında değilsin. O denli huzurlu ve rahat. Daha önce test yapmıştım, 160 Km’ye kadar çıkmıştım. Honda ya da Hyundai’den bir beyin daha aldılar. 2 beyin Togg’u kumanda ediyorlar. Bazı birimlerde eleman sayısı da artacak. 4,8 saniyede 0’dan 100 km’ye ulaşabiliyor.

KILIÇDAROĞLU’NA TOGG TEPKİSİ

Bu zatı muhatap almaktan utandım. Onda utanma yok. Ortağı da öyle. İşte otomobil. Muhalif liderlerden katılan vardı. Ortağın bir elemanı oradaydı. Fakat muhalif medyadan olanlar da vardı. Onlarda takdir ettiler. Eser ortada. Üretilen otomobil de ortada. Sen bu eseri görmüyorsun. Allah’ın hükmü tecelli ediyor. ‘Biz üretemezsiniz demedik, satamazsınız’ dedik diye başladılar şimdi. Buna cevabımız var ama vaktimiz yok. ‘Bir tane fabrikanız var mı?’ diyor. Eline diline dursun. Bu kadar fabrikalar açtık, hastaneler açtık. Kendisi SSK’da genel müdürken ölüleri rehin aldılar. Savaş Ay’ın yayını vardı. Bay Kemal’in genel müdürlük zamanıydı. Kan revan içindeki çocuğu unutamıyorum. Sen busun. Şimdi ‘Bu kadar para ödeyeceksiniz’ diyor. Bak öğren ben ekonomistim. Şimdi milli bütçeye en ufak yük olmadan eser ortaya çıkıyor. Hasta sayısında yüklenici firma rakama ulaştı ulaştı, ulaşmadığında aradaki farkı veriyorsun. Aynı şey yollarda.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.