Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM Toplantısında Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu'nda konuşuyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM Toplantısında Açıklamalar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadan haber.com’un toparlardıkları şu şekilde;

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Şayet her birimiz güvende değilsek hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğine sırtımızı dönemeyiz.”

Erdoğan: Dünyanın bir yanı yüksek refah seviyesi, lüksle hayatını sürdürürken diğer tarafta açlığın, sefaletin, cehaletin kol gezmesi kabul edilemez”

Erdoğan: “Huzurunuzda tekrar ediyorum, dünya 5’ten büyüktür. Zihniyetimizi de kurumlarımızı da kurallarımızı da değiştirme zamanı çoktan gelmiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “BM Güvenlik Konseyinde adalete ve hakkaniyete uygun köklü reformları derhal gerçekleştirmeliyiz”

Erdoğan: “Tüm ülkeleri adalet, ahlak, vicdan esası üzerine bina ettiğimiz politikalarımıza ve girişimlerimize destek vermeye davet ediyorum”

Erdoğan: (Nükleer güce dayalı kitle imha silahları) Ya herkese yasak ya herkes için serbest olmalı, bu sorunu adalet temelinde çözüme kavuşturalım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AYLAN BEBEĞİ  DÜNYA ÇABUK UNUTTU”

Erdoğan: “Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin tesisi için kritik gördüğümüz anayasa komitesi etkin ve verimli bir şekilde çalıştırılmalı”

Erdoğan: “Aylan bebeği dünya çok çabuk unuttu. Unutmayın ki bir gün ola aynı durum sizlerin de başına gelebilir.”

Erdoğan: “Tüm terör örgütlerine aynı mesafeden bakan bir anlayışı yerleştirmeden Suriye meselesine kalıcı çözüm bulamayız”

Erdoğan: “Yılın ilk 8 ayında 32 bin düzensiz göçmeni denizlerde boğulmaktan kurtardık, Suriyeliler dışındaki 58 bin düzensiz göçmeni ülkesine gönderdik”

Erdoğan: “Tüm dünyayı, Suriye’deki insani krizi durdurmak için inisiyatif almaya, çabalarımızı desteklemeye davet ediyorum”

Erdoğan: “Küresel göç mutabakatı ve mültecilere ilişkin küresel mutabakatın etkin şekilde işletilmesine ihtiyaç var.”

ADALETSİZLİĞİN EN ÇOK YAŞANDIĞI YER İSRAİL

Erdoğan: “Bugün adaletsizliğin en çok yaşandığı yerlerden biri, İsrail işgali altındaki Filistin topraklarıdır. Bu İsrail’in toprakları nereleri kapsıyor? 1947’de neresiydi, 1949-67’de neresiydi ve şu anda İsrail neresidir? BM İsrail’le ilgili aldığı kararları uyguluyor mu? O zaman BM ne işe yarıyor? Türkiye olarak bizim bu konudaki tavrımız nettir, çözüm 1947 anlaşması temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasıdır”

Erdoğan: “Amerika, koalisyon güçleri, Rusya, İran el ele bu güvenli bölgede mültecileri, çadır kentlerden, konteyner çıkartıp buraya yerleştirebiliriz.”

Erdoğan: “Güvenli bölgelere dönüşleri desteklemek için Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir bağışçılar konferansı düzenlenebileceğini düşünüyoruz.”

ERDOĞAN: TÜRKİYE OLARAK KIBRIS’IN GÜVENLİĞİ İÇİN ÇABA GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Erdoğan: “Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının güvenliğini ve haklarını teminat altına alan bir çözüm bulunana kadar çaba göstermeye devam edeceğiz.”

Erdoğan: “İran’ın faaliyetleriyle ilgili tartışmaların ve bu ülkeye yönelik tehditlerin bir an önce rasyonel bir zeminde çözülmesini temenni ediyoruz”

  • birleşmiş milletler
  • cumhurbaşkanı
  • cumhurbaşkanı erdoğan
  • israil
  • suriye
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.