adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye F-16 resti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensupları yaptığı açıklamada ABD ile yürütülen F-16 ilişkilerine yönelik olarak, “Temenni ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin. Farklı yollardan kastım, dünyada savaş uçaklarını satan yer yalnızca Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor” şeklinde konuştu. Öte Yandan Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni ile alakalı konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye F-16 resti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’da bulunan Kerem Aydınlar Camii’nde kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan namazın sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Batı’nın DEAŞ’la alakalı bugüne kadar sağlıklı bir operasyonu, mücadelesi olmadı”

Yakalanan DEAŞ’lı terörist hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu zat, DEAŞ’ta üst düzey yönetici olduğu ABD tarafından da tescil edilmiş olan, Adalet Bakanlığı’ndan, Milli Eğitim Bakanlığına varıncaya kadar bu görevleri ifa etmiş olan birisi. Ve bizim de gerek İstihbarat, Gerek İçişleri Bakanlığımız sonunda yakaladılar. Bugün de yargıya sevki yapıldı. Sevkinden sonra da gereğini zaten yargı yapacaktır. DEAŞ’la alakalı dünyada en kararlı, en geniş operasyonları yürüten Milli İstihbaratımız oldu, İçişleri Bakanlığımız oldu, hatta Silahlı güçlerimiz oldu. Batı’nın DEAŞ’la alakalı bugüne kadar sağlıklı bir operasyonu, mücadelesi olmadı. Yalnızca bu işin lafını yapıyorlar. Yaptıkları başka herhangi bir şey yok. Tabii yargının vereceği kararı bekliyoruz. O karar da atılacak adımlar için esasında ciddi anlamda sanıyorum bir mesaj olacaktır. Bu kararlılığımız, sınır içi sınır dışı devam ediyor. Temenni ediyorum ki DEAŞ’la olan bu mücadeledeki kararlılığımızı dünya alır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “SDG konusunda maalesef Amerika’nın bu güne kadar attığı yanlış adımlar devam ediyor. Ismini da Suriye Demokratik Kuvvetleri olarak koyuyorlar, bu bir kamuflajdır. ABD bu terör örgütlerine binlerce tır araç, gereç mühimmat gönderdi ve hala gönderiyor. Yalnızca Suriye’deki koalisyon kuvvetleriyle yaptıkları ortak çalışma değil, aynı şeyleri Irak’ta da yaptılar. Bu silah mühimmat desteklerinin yanında, eğitim noktasında da ciddi eğitim desteği de veriyorlar. Dün akşam uçakta gelirken de söyledim; BM Genel Kurulu’nda eğer sayın Başkan’la görüşme fırsatım olursa, orada da kendisiyle bu konuyu konuşacağım” diyerek konuştu.

“Programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum”

Yaşamını kaybeden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in cenaze töreni hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taziye mesajımızı sosyal medyadan gönderdik. Tabii bizim de programlar vesaire var. Eğer programlar el verirse merasime katılmayı düşünüyorum. Ama tüm mesele bizim de kendi programlarımızla birlikte bunu denk getirebilmek. Çünkü tanımadığım birisi değil. Buckingham Sarayı’nda iki defa görüşmemiz oldu. Temenni ederim ki fırsat bulursak biz de bu merasimde bulunmak isteriz” şeklinde konuştu.

“Temenni ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin”

ABD ile yürütülen F-16 ilişkileri hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Madrid’te Biden’la yaptığımız görüşmede o da elinden gelen her türlü desteği vereceğini belirtti. F-16’lar konusunda olumlu bir yaklaşımda bulundu. Ve Cumhuriyetçiler destek vermiyor gibi de bir imada bulundu. Sonra Dışişleri Bakanım gene Cumhuriyetçilerden yetkili bir zatla Bulgaristan’da bir görüşme yaptılar. Ve Cumhuriyetçilerin bu konuda desteğini istediklerini kendilerine ifade ettiler. Onlar da Cumhuriyetçiler olarak lüzumlu olan desteği Türkiye’ye verebileceklerini söylediler. Temenni ediyorum ki bu ilişkide Amerika bizi farklı yollara sevk etmesin. Yani farklı yollardan kastım, dünyada savaş uçaklarını satan yer yalnızca Amerika değil. İngiltere satıyor, Fransa satıyor, Rusya satıyor. Her yerden bunu temin mümkün. Ve bunun için de bize sinyal çakanlar var” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.