adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ’24 Nisan’ mesajı: ‘Acıları büyütmek yerine geleceği beraber inşa edelim’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a ’24 Nisan’ mesajı gönderdi. Erdoğan, mesajında “Acıları büyütmek yerine bin seneye varan köklü birlikteliğimizden ilham alarak geleceği birlikte inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ’24 Nisan’ mesajı: ‘Acıları büyütmek yerine geleceği beraber inşa edelim’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a ’24 Nisan’ mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “Birinci Dünya Savaşı’nın dayattığı zorlu şartlarda yaşamını yitiren Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesinin çatısı altında toplanmış bulunuyorsunuz.

Vefat eden Osmanlı Ermenilerini bir defa daha saygıyla yâd ediyor, hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerimi iletiyorum. Birinci Dünya Savaşı’nın zorlu koşullarında ebediyete irtihal eden bütün Osmanlı vatandaşlarına Cenâb-ı Hak’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajının devamında, Osmanlı İmparatorluğu’nun, Birinci Dünya Savaşı’na tekabül eden son senelerinin milyonlarca Osmanlı evladı için çok acılı bir dönem olduğunu söyleyerek, “Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiçbir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir.

Yüzyıllarca sevinç ve tasada ortak olan bizlerin, geçmişin yaralarını beraber sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi mühimdir. Bu anlayışla acıları büyütmek yerine bin seneye varan köklü birlikteliğimizden ilham alarak geleceği birlikte inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bu maksatla komşu ülke Ermenistan’la olumlu bir sürecin başlatıldığını kaydeden Erdoğan, “Normalleşme sürecinin, iki komşu ülke arasında yakın işbirliğinden yana olan Ermeni kökenli vatandaşlarımızca da samimiyetle desteklendiğini biliyor ve bunu çok önemsiyorum.

Çok uzun seneler sonra bölgemizde kalıcı barış ve istikrar ismine ortaya çıkan bu tarihi fırsatın değerlendirilmesine sizlerin de kuvvetli katkı vermesini bekliyorum. Bu topraklardaki asırlara sâri birlikteliğimiz boyunca kültürel ve beşeri yaşamımızda silinmez izler bırakan Ermeni vatandaşlarımızın, huzur, güven ve emniyet içinde yaşamlarını idame ettirmeleri için her türlü gayreti göstereceğimizden emin olmanızı istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini tekrar saygıyla anıyor, anma merasimine iştirak eden bütün vatandaşlarıma selam ve hürmetlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.