adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayeti ayıbından kurtarmakta kararlıyız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hukuki, adli, idari ve en önemlisi zihinleri ve kalpleri kuşatacak kapsamlı adımlarla ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayet ayıbından kurtarmakta kararlıyız. Şiddetin kendisiyle beraber nedenleri kaldırana kadar amasız, fakatsız böyle mücadeleyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayeti ayıbından kurtarmakta kararlıyız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şiddet mağduru kadınların aileleri ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki iftarda bir araya geldi.

“Kadın cinayetlerini öne çıkmasının tek nedeni cehalettir”

İftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yakınları aramızda bulunan kardeşlerimiz başta olmak üzere şiddet mağduru bütün kadınlarımızı tanzimle yad ediyorum. Şule’ye, Nuray’a, Azra’ya, Dilek’e, Sıla’ya, Dilara’ya, Başak’a, Sezen’e, Emine’ye, Pınar’a, Müzeyyen’e, Özgecan’a, Hatice’ye, Hafize’ye ve öbür bütün şiddet mağduru kızlarımıza, kadınlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Anneleri, babaları, kardeşleri ve öbür yakınları olarak sizlerin yaşadığı kaybın acısını tarif etmek elbette mümkün değildir. Ülkemizde şiddet mağdurları ve kadın cinayetleri konusunda hayli yüksek hassasiyet oluşmaya başlaması tek teselli kaynağımızdır. Bununla beraber büyük bir üzüntüyle belirtmek isterim ki, dünyanın hemen her yeri gibi ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları ve kadın cinayetler halen sürmektedir. Temelde insanın insana şiddet uygulaması can yakması hele hele can alması kabul edilemez. Konu kadın olduğunda bu vaziyet çok daha vahim, adaletsiz, yürek yaralayıcı bir hal almaktadır. Bizim medeniyetimizde kadın merhametin, sevgininim, özverinin sembolüdür. İnancımızın muhatabı da kadın yahut erkek değil, cinsiyeti, ırkı dili tüm farklıların ötesinde bizatihi insanın kendisidir. Cezalar ve yükümlüler bireyle alakalıdır. Her ne kadar geçmişinden habersiz birileri farklı fotoğraflar çizmeye çalışsa da bizim tarihimizde kadınlar sosyal hayatta daima çok önemliyi, belirleyici ve saygıdeğer bir yere sahip olmuştur. Nasıl oluyor da bu şekilde bir toplumda kadın cinayetleri bu derece öne çıkabiliyor. Öbür pek çok mesele gibi bununda bir tek yanıtı vardır. O da cehalettir. Cehaleti yalnızca okuma yazma bilmeme, üniversite eğitimi olarak düşünmeyin. Gelişmiş, medeni, modern olduğunu belirten batı ülkeleri kadına şiddet ve cinayette ilk sıralarda yer alıyor. Demek ki eğitim ve refah seviyesinin ötekinde bir problemle karşı karşıyayız. Bizi biz yapan değerleri, inancımızı medeniyetimizi bilmemekten kaynaklanan cehalettir. Biz kadına şiddetin kaynağı olan işte bu cehaletle mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayeti ayıbından kurtarmakta kararlıyız’

“Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayet ayıbından kurtarmakta kararlıyız”

“Aileden başlayıp toplumun bütün kademelerine ve devlete kadar uzanan mücadelede en mühim adımlar bizim dönemimizde atılmıştır” diye konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hukuki, adli, idari ve en önemlisi zihinleri ve kalpleri kuşatacak kapsamlı adımlarla ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayet ayıbından kurtarmakta kararlıyız. Şiddetin kendisiyle beraber nedenleri kaldırana kadar amasız, fakatsız böyle mücadeleyi sürdüreceğiz. Kadına şiddetin karşısında yer almayı yöneticilik görevimizin bir parçasını teşkil etmesinin ötesinde insanı vebal, rahmetli annem ve eşime ve kızlarıma karşı sorumluluğumun gereği olarak görüyorum. Hatırlarsanız, bölücü terörü kökünden bitirmek için analar ağlamasın demiştik. Şuanda aynı sözü kadına şiddet ve kadın cinayetleri konusunda söylüyoruz. Anaların, babaların, kardeşlerin bu nedenden ağlamayacağı günler inşallah çok uzak değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayeti ayıbından kurtarmakta kararlıyız’

Kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin önüne geçmek için hukuki ve idari olarak pek çok düzenlemeyi geçtiğimiz 20 senede ülkemize kazandırdık. Anayasamızda 2004 ve 2010 senesinde yapılan değişiklerle bu mücadeleyi, hukuki açıdan en kuvvetli zemine kavuşturduk. Mecliste kurulmasını teşvik ettiğimiz, kadın erkek fırsat eşitliği komisyonuyla da yasama tarafının da meseleye sahip çıkmasını sağladık. Bakanlıklarımızın her biri kendi görev alanlarıyla alakalı olarak tarihi önem ve reformları yaşama geçirdiler. Mesela 2005 senesinde yürürlüğüne giren Türk Ceza Yasası kadın cinayetlerin verilen cezaların artırılması için çok daha mühim bir dönüm noktası olmuştur. Hiç şüphesiz bu konudaki en büyük devrim, 2012 senesinde çıkardığımız ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin engellenmesi kanunudur. Bu yasayla ilk kez şiddet ev içi şiddet kadına yönelik şiddet gibi kavramlar tanımlanarak yaşamın her alanında kadının korunması sağlanmıştır. Özellikle şiddet önleme ve izleme merkezlerinin yaygınlaşmasıyla kadınlarımıza rehberlik edecek mekanizmalar yaratılmıştır” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ülkemizi kadına şiddet ve kadın cinayeti ayıbından kurtarmakta kararlıyız’

“Şiddet doğuran nedenleri ortadan kaldırana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz“

Kadına şiddetle alakalı yapılan yenilikleri anlatarak konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son 10 senede kadın misafir evlerinde 325 bin kadının ve 190 bin çocuğun konuk edilmesi hem problemin büyüklüğünün ve yürütülen mücadelenin ne derece etkin ve yaygın olduğunun göstergesidir. Bugüne kadar hazırladığımız 4 ayrı kadına yönelik şiddetle mücadele eylem planında yer verilen hedef, strateji ve faaliyetlerin harfiyen uygulanmasını sağlamaya çalıştık. Koruyucu ve engelleyici hizmetlerdin toplumsal farkındalık alanlarına kadar her alanda çok mühim ilerlemek meydana geldiğini görüyoruz. Emniyet teşkilatımız bünyesinde 81 ilimizde ve ilçelerimizde kurulan aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele bürolarıyla ihtiyaç duyan kadınlarımızın yanındayız. Kısa isimi KADES olan kadın şiddet uygulaması, şiddet mağduru kadınlarımızın tek tuşla emniyetimize ulaşma ve hızla müdahale fırsatı veren dünya çapında takdir gören bir uygulamadır. Bu uygulamanın 5 ayrı dilde çevirisi yapılarak ülkemizdeki yabancı uyruklu kadınların hizmet yararlanması temin edilmiştir. Geçtiğimiz 4 senede bu uygulamayı indiren kişi sayısı 3,5 milyonu, ihbarda bulunanlar ise 360 bini geçmiştir. Yargıya intikal eden konuların etkin bir biçimde soruşturulması ve hızla sonuçlandırılması için özel savcılar görevlendirilmiştir. Koruyucu ve engelleyici önlem kararları hususunda ihtisaslaşmayı temin etmek içinde önlem mahkemeleri tespit edilmiştir. Geçtiğimiz sene mahkemelerimiz tarafından 280 bin önlem kararı verilmiştir. Kadına karşı işlenen suçlarla alakalı tutuklama kararı yüzde 200’e varan oranda arttığı görülmektedir. Bir başka ifadeyle kolluktan mahkeme ve savcılığa kadar her konudaki muhataplar teke indirilerek kuvvetli bir koordinasyon sağlanmıştır. Geçtiğimiz haftalarda attığımız yeni bir adımlar takdiri indirim başta olmak üzere pek çok konuda daha ileri düzenlemeler getiriyoruz. Müdahaleler ve cezaları artırarak bu problemin çözülemeyeceğini biliyoruz. Şiddetin neden değil, netice olduğu gerçeğini unutmuyoruz. Şiddet doğuran nedenleri ortadan kaldırana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.