adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Tüm imkanlarımızla sporcularımızın yanında olmayı sürdüreceğiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sporda tesisleşme devrimi bütün branşları kapsayan altyapı yatırımları ve sporcu yetiştirme programları bugün geldiğimiz seviyenin yapı taşlarıdır. Zirveye giden zorlu süreçte bugüne kadar olduğu gibi bütün olanaklarımızla siz sporcularımızın yanında olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Tüm imkanlarımızla sporcularımızın yanında olmayı sürdüreceğiz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sporun Yıldızları İftar Programı’nda konuştu. Sporcularla bir arada olmaktan mutluluk işittiğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye’nin yüz akı siz sporcularla yapmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğumu belirtmek istiyorum sizler yarışmalarda elde ettiğiniz başarılarla yalnızca bireysel kariyerinizi zirveye taşımakla kalmadınız aynı zamanda ülkemize eşsiz hizmetler yaptınız, insanımıza çok büyük sevinçler yaşattınız. Milletimizi uluslararası arenada başarıyla temsil ettiğiniz, istiklal marşımızı bütün dünyaya dinlettiğiniz, al bayrağımızı gururla dalgalandırdığınız için her birinizi tek tek tebrik ediyorum. Bilhassa fiziki engellere ve toplumsal önyargılara karşın göz kamaştırıcı başarılara imza atan kadın ve paralimpik sporcularımızı yürekten kutluyorum. Rabbim başarılarınızı daim etsin. Ayağınıza taş değdirmesin. Her alanda dünyada üst sıralara tırmanan Türkiye’nin sporda da kötü talihini yendiğini fetret dönemini geride bıraktığını görüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Türk sporcuları centilmenlikleri ve başarılarıyla büyük takdir topluyor”

Yalnızca geleneksel spor dallarına değil çok geniş bir yelpazede ülkemizin başarı grafiğinin devamlı yükseldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sporcularımız katıldıkları müsabakalardan elleri boş dönmüyor. Türk sporcuları centilmenlikleri ve başarılarıyla büyük takdir topluyor. Bugün sporcularımız muhatapları nezdinde hem saygı duyulan hem çekinilen çetin rakip olarak görülen bir konuma ulaşmışlardır” şeklinde konuştu.

Son bir senede gerçekleşen uluslararası spor müsabakalarının sonuçlarına bakmanın bile Türk sporunun kat ettiği mesafeyi görmek için yeterli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tokyo 2220 olimpiyatları ve paralimpik oyunlarını kesinlikle unutulmayacak hatıralarla spor tarihimize altın harflerle kazınan başarılarla taçlandırdık. Her iki spor etkinliğine tarihin en yüksek sporcu sayısıyla katılma başarısı gösterdik” diyerek konuştu.

Dünyadan 20 bine yakın sporcunun iştirak ettiği organizasyonda Türk sporcuların toplam 28 madalya kazanarak Türkiye’nin iftihar kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, “Ülkemizin orman yangınları ev sel felaketleriyle mücadele ettiği zor bir dönemde Tokyo’dan gelen güzel haberlerle teselli bulduk” şeklinde konuştu.

Olimpiyatlarda yakalanan ivmenin Avrupa Şampiyonası ve öbür uluslararası spor müsabakalarında da devam ettirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz ay Macaristan’da gerçekleştirilen güreş şampiyonasında sporcuların isimlerini altın harflerle tarihe yazdırdıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk sporunu başarıdan başarıya taşıyan bütün kardeşlerimize, sağlık ekibinden çalıştırıcısına, federasyondan spor kulüplerine kadar herkese şahsım, ülkem ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bir yıl önce çok erken bir yaşta ebediyete uğurladığımız Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Türk karatesinin efsanevi adlarından Esat Delihasan kardeşimi ve vefat yıldönümünde tekrar şükranla anıyor Mevla’dan kendisine rahmet ve mağfiret niyaz ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde Büyükşehir Belediyespor’un bir karateci olarak sporcusuydu. Oradan gelen sevgimle öte yandan muhabbetim tabii çok daha farklıydı. Daha sonra antrenör olarak da bu yola devam etti” diyerek konuştu.

“Elbette öbür başarılarımız gibi spordaki başarılarımız da tesadüfi değildir”

Türkiye’nin sporda başarılarının tesadüf olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları belirtti:
“Elbette öbür başarılarımız gibi spordaki başarılarımız da tesadüfi değildir. Elde ettiğimiz her bir başarımızın kazandığımız her bir madalyanın gerisinde sabırla, fedakarlıkla, alın teriyle dokunan zorlu bir süreç vardır. Bu başarıda sizlerin ve hocalarınızın emekleri yanında devletimizin verdiği destek ve teşviklerin de çok mühim katkısı bulunuyor. Sporda tesisleşme devrimi bütün branşları kapsayan altyapı yatırımları ve sporcu yetiştirme programları bugün geldiğimiz seviyenin yapı taşlarıdır. Kaynakların verimli kullanımı, ihtiyaçların doğru tespiti ve koordinasyon başarıyı ortaya çıkaran temel bileşenlerdir. Gittiğimiz her bir ilimiz yahut ilçemizde son 20 senede spora yaptığımız yatırımların örneklerini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Eskiden yalnızca birkaç şehrimize mahsus olan büyük kapasiteli modern statlar, kapalı spor salonları, yüzme havuzları, kayak pistleri ve öbür tesisler bugün Anadolu’nun dört bir yanına yayılmış vaziyettedir. Bakanlığımız, belediyelerimiz, valililerimiz, kulüplerimiz el ele vererek bu doğrultuda sanki bir seferberlik ruhuyla çalışıyorlar. İftarımızı yaptığımız bu güzel tesis de gençlerimiz, ata sporlarımızı yaşatıyor, geleceğe daha bilinçli, daha teknik, daha profesyonelce hazırlanma olanağına kavuşuyor.”

“2024 Paris Olimpiyatlarında da daha büyük başarılara gene beraber imza atacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler çalışıp evlatlarımızın önünde kapılar açtıkça, sporun bütün branşlarında engeli ortadan kaldırdıkça, ülkemizin gençleri de o kapılardan koşarak yarınlara yürüyorlar. 81 vilayetimizde devam eden yatırımlarla Türkiye sporda çok daha aydınlık, başarılarla dolu bir gelecek ve potansiyel vadediyor. Sizler de gerek kazandığınız madalyalarla, gerek başarılarınızla, gerekse örnek duruşunuzla gençlerimize ilham kaynağı oluyorsunuz. İnşallah böyle devam ettiğimizde önümüzdeki senelerde madalya sayımızı katlayarak artıracağımıza inanıyorum. Sizlerden taşıdığınız sorumluluğun bilinciyle daha çok çalışmanızı, hedeflerinize daha çok odaklanmanızı bekliyorum. Zirveye giden zorlu süreçte bugüne kadar olduğu gibi bütün olanaklarımızla siz sporcularımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Bu noktada Gençlik Spor Bakanım başta olmak üzere bütün ekibiyle bizler de sizlerin yanında çok daha yüksek performansla yürümeye devam edeceğiz. Nasıl şuana kadarki başarı hikayelerini beraber yaşamışsak 2024 Paris Olimpiyatlarında da daha büyük başarılara gene beraber imza atacağız.

Gençliğinde sporla yakından ilgilenmiş, bugün de fırsat buldukça spor yapan bir Cumhurbaşkanı olarak sizlere inanıyor, sizlere güveniyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.