Cumhurbaşkanı Erdoğan TANAP Açılışında Konuştu

Güney gaz koridoru projesi TANAP'ın Avrupa bağlantısı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP Avrupa Bağlantısı açılısında konuştu.


CUHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

Güney gaz koridoru projesi TANAP’ın Avrupa bağlantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. TANAP, TAP hattına bağlanıyor ve oradan Bulgaristan-Yunanistan-Bosna Hersek gibi ülkelerde buradan istifade ediyor. Bunun bir barış projesi olduğunu vurgulamam gerekir. Gürcistan üstünden Anadolu’ya geliş, bu yapılırken, Gürcistan’ın gayretlerini inkar etmemeliyiz.

Projenin başarısında üretici ve tüketici ülkeler ile pay sahibi olan firmalar de kilit rol oynamıştır. 2012 yılının Haziran ayında İstanbul’da imzalanmasıyla adımı atmıştık. Nihai anlaşmayı ise 2013 senesinin Aralık ayında Bakü’de gerçekleştirdik. Ardından ise Kars’ta temel atma törenini, 3 sene sonra 2018’de Eskişehir’de TANAP’ın açılış törenini yaptık. TANAP için büyük çaba sarfettik.

Özellikle onca badireye ve sıcak gerilime karşın TANAP’ı planlandığı biçimde tamamladık. Gerek Aliyev kardeşimizin desteği, gerek Gürcistan’ın desteği ile bugünkü aşamaya getirdik. Enerjinin ipek yolu olan bu projeyi hedeflenen tarihlere uygun biçimde tamamlamış oluyoruz. Zenginlikleri kendi vatandaşlarımızın ve bütün insanlığın hizmetine sunduk. Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı yaptık.

3500 kilometrelik enerji koridorunun en mühim parçasıdır. 20 il, 67 ilçe, 600 köyden geçiyor. 18 Kasım 2019 itibariyle 3,23 milyar metreküpe ulaştı. TAP’ın da 2020 senesi içinde tamamlanması mühim. Bunda sorumluluk komşularımızda. Özellikle Doğu Akdeniz’deki kaynakların paylaşımı ile alakalı hakça paylaşım yerine birileri şantaj politikalarına ve tehdit diline başvuruyor. Hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir. Ben yaptım oldu mantığı ile kimse bir yere ulaşamaz. Türkiye bu şekilde bir zillere boyun eğemez.

2 sondaj gemimiz Fatih, Yavuz ve 2 sismik gemimiz çalışmalarını sürdürüyor. Biz bunların bağırmalarıyla gemilerimizi çekmeyiz. Onlar bağırmaya devam ediyor. Güvenlikleri en üst düzeyde sağlanıyor. Libya ile anlaşmamızı yaptık. Anlaşma ardından parlamentomuza gelecek ve bu işi çok daha farklı bir konuma taşıyacağız. Şuanda Libya’yı tehdit etmeye başladılar. Öbür ayakları da uygulamaya girecek. Bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah yer alacak. Doğu Akdeniz’deki bütün taraflara sesleniyorum. Enerjiyi çatışma aracı yerine, işbirliği haline getirelim. Artan nüfus ve büyüyen küresel ekonomi nedeniyle enerji ciddi küresel öneme sahip. Dünya enerji haritası değişti. Yeni aktörler bugün burada.


Doğal gaz rezervlerinin yüzde 70, petrol rezervlerinin yüzde 60’ı komşularımızda. 2002’de 5 ilimizde bugün ise 81 ilimizde doğal gaz var. 144 bin km’yi aşan bir doğal gaz dağıtım şebekesine çıktık. 66,5 milyon insanımıza doğal gazı ulaştırdık.

Tuz Gölü doğal gaz depolama tesisinin temelini attık. En büyük depolama tesisine sahip olacağız. Doğal gaz depolamayı da 11 milyar metreküpe çıkaracağız.

Ne haklarımızdan vazgeçeceğiz, ne KKTC’nin haklarını yedireceğiz, ne de hakkımız olmayana el uzatacağız. TANAP ülkemizin barışcıl vizyonumuzun en somut örneğidir. Avrupa ile Asya’yı TANAP ile birbirine bağlıyoruz. Türkiye’yi 3 kıtanın enerji ticaret merkezine dönüştürmek ismine adım atıyoruz. TANAP’ın Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni’ne katılımında olanlara, emeği geçenlere Aliyev kardeşime, Gürcistan tarafında yönetici arkadaşlarımıza şahsım ismine teşekkürlerimi sunuyorum. Yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği diyorum.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı