adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Tahıl Koridoru konusunda görüşmeleri yoğunlaştıracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz tahıl koridoruyla alakalı “Bir hafta 10 gün içerisinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp sonuca ulaşmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Tahıl Koridoru konusunda görüşmeleri yoğunlaştıracağız”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Draghi ve heyetini Ankara’da ağırlamaktan memnuniyet işittiğini ifade eden Erdoğan, İtalya’da 9 Haziran’da Toskana bölgesine bağlı Lucca şehrindeki Capannori Tassignano Havalimanı’ndan kalkan ve içinde 4’ü Türk 7 kişinin bulunduğu helikopter kazasında İtalya makamlarının verdikleri destekten dolayı Draghi’ye teşekkür etti. Toplantının gündemine yönelik konuşan Erdoğan, “Bugün stratejik ortağımız ve NATO müttefikimiz, dostumuz İtalya ile 3’üncü Hükümetlerarası Zirve Toplantımızı icra ettik. 2008 senesinden bu yana gerçekleştirdiğimiz Hükümetlerarası Zirve Toplantıları ilişkimizin ayrıntılı şekilde ele alındığı en üst düzey platformu temsil ediyor. İş birliği imkanlarını geliştirilmesi üstünde durduk. 2 Akdeniz ülkesi olarak hem bölgesel hem küresel konularda görüş alışverişinde bulunduk. Birçok alanda ilişkilerimizin kurumsallaşmasını pekiştirecek 9 anlaşmayı imzaladık” diyerek konuştu. İtalya ile ekonomik ve ticari ilişkilerin her geçen gün geliştiğine dikkat çeken Erdoğan, “Salgına karşın ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 34’lük artışla rekor seviyenin üstüne çıktı. İkili ticaretimizin bir özelliği de dengeli olmasıdır. Mevcut rakamlar bu yıl 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor. Türkiye-İtalya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin 3’üncü toplantısını ve İş Forumu’nu yıl içerisinde düzenlemenin bu açıdan faydalı olacağı konusunda da mutabıkız. Şirketlerimizi iş birliklerini arttırmaları ve karşılıklı yatırımlarda bulunmaları yönünde teşvik etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İtalya ile tesis edilen askeri savunma ilişkileri ve savunma sanayii iş birliğinin ayrı bir önem taşıdığına dikkat çeken Erdoğan, “Bu alandaki ilişkilerimizi daha da derinleştirmenin müşterek menfaatimize olduğu noktasında hemfikiriz. Gündemimizde terörle mücadelede iş birliği olarak öte yandan mühim bir yer tutuyor. Bu çerçevede İtalya’dan beklentilerimizi değerli dostumlar ikili görüşmede paylaştım. Sayın Başbakan ile göçün idaresi ve yasadışı göçle mücadele konularını da ele aldık. Bu alandaki iş birliğimizi istişareler ve ortak projelerle kuvvetlendirmek istiyoruz. Halklarımız arasındaki yakın ilişkilerin pekiştirilmesini teminen eğitim ve kültür alanında atılabilecek adımları görüştük. Bunların en önemlisi de Türk-İtalya Üniversitesi’nin kurulması girişimidir” açıklamasında bulundu.

Draghi ile Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdiklerini bildiren Erdoğan, “İtalya’nın bu ilişkilerin geliştirilmesine yönelik desteği için kendilerine teşekkür ettim. Bölgemizdeki gelişmeler, Türkiye’nin birlik için pek çok alanda ne denli mühim olduğu gerçeğini somut biçimde bir defa daha ortaya koymuştur. Asıl olan bu aşamada Türkiye’nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesidir. İtalya, Türkiye’nin üyeliğinin Avrupa’ya sağlayacağı katma değerin bilincindedir. Bu desteğin kuvvetlenerek devam edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Zirve vesilesiyle Ukrayna krizini de detaylı şekilde ele aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere sürecine geri dönülmesi ve Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracına yönelik BM planı hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Başbakan ile öte yandan Libya başta olmak üzere öbür bölgesel meseleler hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. İtalya enerji alanında mühim bir ortağımızdır. Görüşmelerimizde Karadeniz’deki Sakarya gaz sahasında deniz altı boru döşemesindeki iş birliğimiz dahil, enerji güvenliğine dahil ortak proje ve çıkarlara değindik” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşı kaynaklı tahıl problemi ve ihracatı konusundaki vaziyete ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Özellikle Karadeniz tahıl koridoru çok büyük önem ifade ediyor. Konuyla alakalı olarak gerek Sayın Putin’in gerek Sayın Zelenskiy’in, her iki liderin de yaklaşımları önem arz ediyor. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Zira bu tahılın dünyaya ulaşımı söz konusu. Örneğin bizim şu anda bu konularda sıkıntımız yok, ancak dünyada özellikle Afrika’da ciddi sıkıntı söz konusu. Ve bizler bu konuda her iki lidere de aracı olmaya ve bunu BM çatısı altında Sayın Guterres ile görüşmek suretiyle de devam ettirelim istiyoruz. Bir hafta 10 gün içinde de görüşmelerimizi yoğunlaştırıp sonuca ulaşmaya çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, “İtalya-Fransa-Türkiye arasında SAMP-T hava savunma sistemi konusunda somut bir adım bekleniyor mu?” sorusuna ise “SAMP-T konusunda artık imza safhasına gelelim istiyoruz. Çünkü bizim savunma sistemlerimiz için de bu, büyük önem arz ediyor” sözleriyle cevap verdi.

“Son dönemde düzensiz göçmenler Yunanistan’ın uyguladığı baskı ve geri itme politikası sebebiyle deniz yoluyla Avrupa’ya geçiş rotalarını İtalya’ya çevirdiler. Bu konuda ortak bir mekanizma kurulabilir mi” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan şu cevabı verdi: “Yunanistan artık İtalya için de tehlike arz etmeye başladı. Bu geri itmelerde düzensiz göç eden insanlar İtalya’ya doğru sığınmaya çalışıyor. Biz aynı biçimde zaten bu geri itmelerde elimizden bütün gayreti göstererek bu insanları denizlerden kurtarıyoruz. Aynı sıkıntı İtalya’nın da başında var.”

Görüşmelerin sonunda Türkiye-İtalya arasında çeşitli alanlarda iş birliklerini içeren 9 anlaşma imzalandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.