adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Suriye’deki gelişmeleri ele almamız bölgeye rahatlama getirecektir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi şehrinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirecekleri ikili görüşme öncesinde yapılan basın açıklamasında, “Suriye’deki gelişmeleri ele almamız bölgeye rahatlama getirecektir” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Suriye’deki gelişmeleri ele almamız bölgeye rahatlama getirecektir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üstüne günübirlik çalışma ziyareti çerçevesinde Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrine geldi. Putin ile bir araya geleceği Sanatoryum’a hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Putin tarafından kapıda karşılandı. Liderler, ikili görüşme öncesinde basın açıklamasında bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Bugünkü Soçi toplantısından önce ekonomik konulardan sorumlu Rus kurum ve kuruluşlarımız davetiniz üstüne Türkiye’ye geldi. İkili işbirliğimizin bütün mühim kilit boyutlarını Türkiye’deki bu görüşmelerde ele aldılar. Görüşülmesi gereken birçok konu var. Ticaret hacmimiz bu sene yüzde 70 oranında arttı. Hatta senenin ilk çeyreğinde 2 misli artmış bulunuyor. Bizim gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik proje de var örneğin Akkuyu Nükleer Güç Santrali. Enerji sektöründe de birtakım projelerimiz var. Türk akımı proje hattını tamamladık. Rus gazını Avrupa’ya sevk edebileceğimiz mühim boru hatlarından biri haline geldi. Türk akımı eksiksiz biçimde çalışmaya devam ediyor. Türkiye yalnızca doğalgaz sevk etmiyor, Avrupa’daki tüketicilere de gazımızı aktarıyor. Avrupa’daki tüketiciler, Rus gazını Türkiye’den alabildikleri için Türkiye’ye minnettar olmalılar. Türkiye’ye sıkıntı çekmeden petrol, kömür ve doğalgaz ihraç ediyoruz” dedi.

“Bütün bunlar sizin kişisel katkılarınız sayesinde mümkün oldu”

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına değinen Putin, “BM ve Türkiye aracılığıyla Ukrayna tahıllarının Karadeniz limanlarından sevkiyatını başlatma konusunda başarılar elde edildi. Burada alınan önlemler için de size teşekkür etmek istiyorum. Rus gıda ürünleri ve Rus gübresi böyle dünyaya açılmış oldu. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için bu çok hassas bir mesele. Gıda krizi sebebiyle ciddi sorunlarla karşı karşıya gelebilirler. Tüm bu ülkeler aldığınız kararları önemsiyorlar. Bütün bunlar sizin kişisel katkılarınız sayesinde mümkün oldu. Umarım bugün ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi ile alakalı mutabakat zaptını imzalayabileceğiz. Bu, heyetlerin Türkiye’de sağladığı uzlaşılar sayesinde oldu. Suriye krizi de başta olmak üzere, bölgedeki güvenlik konularını da ele alma şansı bulacağız. Türkiye ve Rusya oradaki vaziyeti normalleştirmek için ciddi katkılar sağlıyor” şeklinde konuştu.

“Heyetlerin Türkiye’deki görüşmeleri verimli geçti”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında Putin ile ortalama 3 hafta içinde ikinci defa yüz yüze görüşmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti getirerek, “Heyetlerimizin Türkiye’de yaptıkları görüşmeler de verimli geçti. Siyasi, ekonomik, ticari, tüm bu alanlarda birçok konuları ele aldılar şuanda de bizim bu konulardan sonra buna bir sanki nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfayı da açacaktır. Gerek enerjide gerek son bu Karadeniz hattının, tahılda, buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla alakalı olarak atılan adımlar ki tüm bunlarla birlikte bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar gerek heyetlerimizin yaptığı ama bizim de bugün başa baş, ikili bu görüşmeyi yapmak suretiyle Türkiye-Rusya’nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok mühim” şeklinde konuştu.

“Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor”

Erdoğan, “Bir öbür taraftan tabi Suriye’deki gelişmeleri de bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye öte yandan rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor. Bu konuyla alakalı olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Gene bugün tabi dünyanın gözü Soçi’de, ne görüştüler, ne yaptılar, burayı takip ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan yanıtlar onları belli istikamette yönlendirecektir” ifadelerini kullandı.

“Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor”

Erdoğan, “Sizin de ifade ettiğiniz gibi Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz, onu gerçekten belli bir yerde gerçekten değerlendirerek karara bağlamamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü tespit edilen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun tespit edilen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu enerji santrali halledecek. Bu konuyla alakalı olarak da etraflıca görüşme yapmamızın yararlı olacağına inanıyorum. Ben bugün bu şekilde bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.