adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Somali’ye yaptığımız insani ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Somali ile ikili ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 31 artarak 363 milyon dolara ulaştı. Bu noktalara 2003 senesinin 2 milyon dolarlık seviyelerinden geldiğimiz de akılda bulundurulmalıdır Son 10 senede Somali’ye yaptığımız insani ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Somali’ye yaptığımız insani ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Somali’nin 2011 senesinde uluslararası toplumun tabiri ile çökme noktasına geldiğini ifade eden Erdoğan, ”O sene geniş bir heyetle Somali’yi ziyaret ederek bütün dünyaya onların yanında olduğumuz mesajı vermiştim. Ziyaretimde büyükelçiliğimizin açılışını yapmıştık. Dünyada en büyük büyükelçilik binamız Somali’dedir. 80 bin metrekarelik bir alanda inşa etik, buradaki büyükelçiliğimizle iftihar ediyoruz” şeklinde konuştu.

THY’nin Somali’nin 20 senelik yalnızlığına doğrudan seferberler başlatmak suretiyle son verdiğini belirten Erdoğan,” 2011, 2015 ve 2016 senelerinde üç defa Mogadişu’yu ziyaret ettim. 2012-2017 seneleri arasında da Cumhurbaşkanlığı görevini deruhte eden kıymetli kardeşimle o dönemde beraber attığımız adımlar Somali’nin tekrardan ayağa kalkmasına yardımcı oldu. Somali’ye her alanda destek verdik, vermeye devam ediyoruz. TİKA, Türk Kızılay, AFAD başta olmak üzere birçok kurumumuz sahada faaliyetlerini sürdürüyor. Sivil Toplum kuruluşlarımız da yardımlarıyla Somalili kardeşlerimizin yanında yer alıyor” açıklamasında bulundu.

Mogadişu’daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden yalnızca Somalili değil bölge ülkelerindeki vatandaşların da faydalandığını ifade eden Erdoğan,” Son 10 senede Somali’ye yaptığımız insani ve kalkınma yardımlarının tutarı 1 milyar doları aştı. Bugün başta güvenlik ve ekonomi olmak üzere Somali’nin birçok alanda mühim gelişme sergilediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Aziz kardeşimin Cumhurbaşkanlığı görevine ikinci defa gelmesiyle neticelenen seçimlerin Somali ve Somalili kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz. Önümüzdeki dönemde değerli kardeşimin liderliğinde görev alacak yeni hükümete şimdiden başarılar diliyorum. Türkiye bu dönemde de Somalili kardeşlerinin yanında yer almaya, uluslararası alanda Somali’nin sesi olmaya devam edecektir” diyerek konuştu.
İkili görüşmelerde Türkiye Somali ilişkilerini ayrıntılı bir biçimde ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, ”Muhtelif alanlardaki işbirliğimizi artırarak sürdürme konusunda mutabık kaldık. Somali’de hükümetin kurulmasının sonrasında bu konuda hızla lüzumlu adımları atma hususunda fikir birliğine vardık. İkili ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 31 artarak 363 milyon dolara ulaştı. Bu noktalara 2003 senesinin 2 milyon dolarlık seviyelerinden geldiğimiz de akılda bulundurulmalıdır” şeklinde konuştu.

Görüşmelerde öte yandan bölgesel meseleleri de ele alarak Somali’nin istikrar ve güvenliğinin bütün Afrika için taşıdığı öneme vurgu yaptıklarını kaydeden Erdoğan,” Bugüne kadar 5 bin Somalili askerin eğitimini tamamladık. Öte Yandan bin özel harekat polisine eğitim verdik. Türkiye olarak Somali’nin istikrar ve güvenliğine terörle mücadelesine katkılarımızı sürdürme kararlılığımızı bu vesileyle buradan tekrarlıyorum. Somali ülkemizin Afrika Kıtası’nın ekonomik kalkınmasına sosyal barış ve istikrarına verdiği önemi gösteren temel örnektir” şeklinde konuştu.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ise, “Kardeş ülke Türkiye Başkentinde bulunmaktan şeref duyuyorum. Bize gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Görüşmenin başarılı geçtiğini paylaşmak istiyorum. Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştığım gibi Somali halkı ülkemizdeki kalkınma ve çabalarına destek veren geçek bir dost olarak görmektedir. Türk kardeşlerimize güvenlik kurumlarımızın inşası, ekonomimizin tekrardan yapılandırılması konusunda bütçe desteği sağlık eğitim gibi temel kamu hizmetleri konusunda verdikleri destekten dolayı minnettarız” açıklamasında bulundu.

Türkiye ile Somali arasında bir anlaşma imzalandı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Mahmud’un huzurunda iki ülke arasında bir anlaşma imzalandı. Buna göre, iki ülke arasındaki “Ayni Hibe Desteği Anlaşması” Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Somali Dışişleri Bakan Vekili Balal Muhammed Kusmen tarafından imzalandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.