adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Putin’in haklı olduğu bir konu var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Putin’in haklı olduğu bir konu var. O da nedir; bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, yoksul ülkelere değil. Bunun ana teması nedir; yoksul ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir, devam ettirmektir” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Putin’in haklı olduğu bir konu var’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic, baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında Türkiye ve Hırvatistan’ın bu sene diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. senesini kutladığını hatırlatarak, “Bakanlarımızın ve milletvekillilerimizin, iş adamlarımızın olduğu geniş bir heyetle gerçekleştirdiğim bu ziyaret sene dönümüne atfettiğimiz önemin de bir göstergesidir. Ülkelerimiz köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip, ortak sınırları bulunmasa da birbirlerini komşu gören iki dost ve müttefiktir. Türkiye ve Hırvatistan aralarındaki kuvvetli dostluğun gereğini en zor zamanlarında yerine getirmişlerdir. Önceki senelerde Hırvatistan’da meydana gelen depreme felaketinde yardıma ilk koşan ülkelerinden biri Türkiye olmuştur. Hırvatistan da geçen sene ülkemizdeki orman yangınlarına bir söndürme uçağı göndererek dayanışmasını ortaya koşmuştur. Bugünkü görüşmelerimizde bu anlayışla ikili ilişkilerimizi bütün boyutlarıyla ele aldık. Bölgemizdeki gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Nitekim bugün burada 3 anlaşma imzalandı. Rusya-Ukrayna savaşını ele aldık. Her düzeyde karşılıklı temas ve ziyaretler tekrardan ivme kazandı. 2 Ekim’de Bosna-Hersek’te yapılacak seçimi de etraflıca gene değerlendireme imkânımız oldu” şeklinde konuştu.

“Ticaret hacmimiz 900 milyon doları yakaladı”

Türkiye ve Hırvatistan arasındaki ekonomik ilişkilere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ticaret hacmimiz geçen yıl kuvvetli bir toparlanma göstererek salgın öncesi seviyeyi geride bıraktı ve 900 milyon doları yakaladı. Ortalama yüzde 41 artıştır bu, ancak biz bunu çok daha ileri taşımanın gayreti içinde olacağız. Bu ivmenin bu senenin ilk sekiz ayında da artarak devam ettiğini ve hacmin şimdiden 760 milyon doları aştığını görüyoruz. 2016 senesindeki ziyaretimde belirlemiş olduğumuz 1 milyar dolar hedefini bu senenin sonunda rahatlıkla geçeceğimiz anlaşılıyor. Bu rakamı önümüzdeki dönemde önce ikiye katlayacağımıza, sonrasında da 5 milyar doları aşacağımıza inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türk şirketlerinin Hırvatistan’a olan alakasının memnuniyet verici düzeyde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şirketlerimiz, enerji, müteahhitlik, turizm ve bankacılık başta olmak üzere, çeşitli sektörlerde mühim projelere imza atıyor. Hırvatistan’ın ilk jeotermal enerji santrali, ülkenin en büyük stratejik altyapı projelerinden biri olan Krizevci-Koprivnica-Botovo demiryolu projesi ve depremden zarar gören Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı binasının tadilatı Türk firmalarınca üstlenilmiştir. Cumhurbaşkanı’na gerek kendisinin gerek Hırvat makamlarının firmalarımıza duydukları güven için huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
“Türkiye’ye iade edilen tarihî eserler konusundaki örnek iş birliğimiz takdire şayandır”

Bugün Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic ile TİKA’nın desteğiyle Sisak şehrinde inşa edilen İslam Kültür Merkezi’nin açılışını yapacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Böylelikle bütün Avrupa’ya ve dünyaya beraberce mühim bir mesaj vermiş olacağız. İslam Kültür Merkezi’nin inşasına Hırvatistan’ın verdiği destek için kıymetli mevkidaşım Milanovic’in şahsında bütün ilgililere teşekkür ediyorum. İki ayrı operasyonda Hırvat gümrük makamlarınca yakalanarak geçtiğimiz Kasım ve Mart aylarında Türkiye’ye iade edilen tarihi eserler konusundaki örnek iş birliğimiz de takdire şayandır.”

Bir bölge ülkesi olarak Türkiye’nin, Balkanlar’da meydana gelen bütün gelişmeleri yakından izlediğini ve bu bağlamda gereken katkıları sunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde Güneydoğu Avrupa’nın barış ve istikrarının korunması ve kuvvetlendirilmesi için beraber atılabilecek adımlar hakkında da istişarelerde bulunduk. Bosna Hersek’in barış, istikrar ve toprak bütünlüğüne, Avrupa entegrasyonuna olan desteğimizi bir kere daha vurguladık. Bu amaçla Türkiye ve Hırvatistan olarak beraber yapabileceğimiz katkılar üstünde durduk. Bosna Hersek noktasındaki diyaloğumuzun seçimden sonra daha geniş manasında devamı konusunu özellikle görüştük” ifadelerini kullandı.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’te 2 Ekim’de yapılacak seçimlere yönelik soruya, “Bosna Hersek’le alakalı olarak ziyaretimde liderlerle yatığım görüşmede bu iş sıkıntı itibariyle nereden geliyor denirse, bana göre Dayton’dan geliyor. Dayton Anlaşması, Bosna Hersek’te bir çözümün anlaşması maalesef olmamıştır. Ama o günün koşulları için bizzat Aliya’dan dinledim. ‘Başka yapacak bir şeyimiz yoktu’. Biz zoraki o imzayı attık’ şeklinde konuştu. Demek ki memnun değiller. Burada Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar var. Bunların da temsil eden liderleri var. Burası alakalı kararları liderler kendi aralarında anlayışla bir araya gelerek vermeliler. Bunun için mekanizmalar var. Bu mekanizmaların içinde biz de varız. Türkiye-Hırvatistan-Bosna Hersek, gene Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek. Özellikle 2 Ekim’den sonra bu süreci uyumlu bir biçimde işletmemizde yarar var. Bosna Hersek’in birliği bütünlüğü çok mühim. Çok bedel ödediler. Bundan sonra Bosna Hersek bedel ödemesin diyerek temenni ediyorum” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in tahıl sevkiyatının durabileceğine ilişkin soruyu ise şöyle cevapladı:

“Tahıl sevkiyatına şuan itibariyle Rusya tarafından henüz tahıl sevkiyatı yok. Sayın Putin’in haklı olduğu bir konu var. O da nedir; bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef zengin ülkelere gidiyor, yoksul ülkelere değil. Bunun ana teması nedir; yoksul ülkelere bu tahıl sevkiyatını sürdürmektir, devam ettirmektir. Rusya’ya bu yaptırımlar sürerken yaptırımları yapan ülkelere tahıl sevkiyatının olması Putin’i rahatsız etmektedir. Biz de istiyoruz ki Rusya’dan da tahıl sevkiyatı başlasın. Bunun da beklentisi içerisindeyiz. Bunu aşmak için Putin’le Semarkant’ta bu konuları ele alacağız, görüşeceğiz. Temennimiz o ki Rusya tarafından da tahıl sevkiyatını başlatalım. Gerçekten yoksul olan ülkelere bu tahılı ulaştıralım.”

Erdoğan, “Tamamından öte enerji konusu var. Enerjide fiyatlar yükseliyor. Şimdi Avrupa kışı nasıl geçireceğinin telaşı içerisinde. Rakamlar çok yüksek. Bu yüksek rakamlarla da Batı yahut Avrupa ne yapacağının telaşı içerisinde. Temenni ediyorum ki atılacak adımlarla bu badire atlatılır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.