adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmek için Rusya’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üstüne bugün Rusya’ya çalışma ziyaretinde bulunacak. Liderlerin görüşmesinde, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Suriye, Libya ve Afganistan’daki gelişmelerin de ele alınacağı söylendi. Öte yandan kritik görüşme öncesi BM’den Erdoğan ve Putin’e, İdlib’de sükuneti sağlamaları çağrısı yapıldı.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşmek için Rusya’ya gidiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’in daveti üstüne bugün Soçi’ye hareket edecek. Kritik ziyarete ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan’ın Putin ile görüşmesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Suriye, Libya ve Afganistan’daki gelişmeler başta olmak üzere güncel bölgesel gelişmeler ve uluslararası meselelerin ele alınması düşünülüyor.

KREMLİN’DEN AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Soçi’de ikili ilişkileri ve uluslararası meseleleri görüşeceği açıklandı.

Kremlin Sarayından yapılan yazılı açıklamada, Putin ile Erdoğan’ın bugün Rusya’nın Soçi şehrinde görüşeceği söylendi.

Açıklamada, “Rus-Türk ortaklığının siyasi, ticari ve ekonomik alanlarda çeşitli yönlerinin ele alınması planlanıyor. Suriye, Libya, Afganistan ve Güney Kafkasya’daki vaziyet dahil güncel uluslararası problemler konusunda ayrıntılı görüş alışverişinde bulunulacak.” ifadeleri kullanıldı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin ile Erdoğan’ın yüz yüze görüşeceğini dün açıklamıştı.

BM’DEN ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, yarın bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devleti Başkanı Vladimir Putin’den İdlib’de sükunetin sağlanmasını istedi.

Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’ne brifinginde, Suriye’nin uluslararası aktörlerin birbiriyle çekiştiği birkaç fiili bölgeye bölündüğünü belirtti.

İdlib’de özellikle de Türkiye- Suriye sınırında yerinden edilenlerin bulunduğu kamplara yönelik saldırıların arttığına dikkati çeken Pedersen, ”İdlib’de sahadaki vaziyetin yarın Putin- Erdoğan görüşmesinde mühim bir konu olacağından eminim ve nüfuzu olan bu liderlere sükunetin sağlanması çağrısı yapıyorum. Birçok şey buna bağlı.” şeklinde konuştu.

Anayasa Komitesi’nin tekrardan toplanması için taraflara davetiyelerin gönderildiğini söyleyen Pedersen, komitenin altıncı toplantı için 18 Ekim’de Cenevre’de olacağını, toplantıdan bir gün öncesinde ise eş başkanlarla bir araya geleceğini aktardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.