adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Öğrenci burslarını ve kredilerini mayıs ayı için 25’inde hesaplara yatıracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öğrencilerimizin burs ve kredilerini her ay bu ödemeleri ayın 6’sı ile 10’u arasında yatırıyorduk. Kredi ve burs ödemelerini mayıs ayı için 25’inden itibaren yatıracağız” şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maltepe’de Mimar Sinan Yurduna giderek öğrencilerle iftar yaptı.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Öğrenci burslarını ve kredilerini mayıs ayı için 25’inde hesaplara yatıracağız”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iftar programında Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu eşlik etti.

“Amacımız sizlere 2053 vizyonunu yaşama geçirebileceğiniz büyük ve kuvvetli bir Türkiye bırakmak”

İftarda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim okul yaşamımız Türkiye’nin siyasi, sosyal ekonomik bakımdan gerçekten çok çalkantılı ve sıkıntılı bir döneminde geçti. Bir yandan ideolojik gerilimlerin ve kavgaların, öbür yandan yokluğun, yoksulluğun tamamının üstüne bir de 12 Eylül darbesi baskısı altında eğitimimizi tamamlamaya çalıştık. Bizim evlatlarımızda hem koalisyonların yol açtığı istikrarsızlığın hem de vesayetin bütün çirkin yüzünü sergilediği siyasi ve sosyal çalkantıların gölgesinde eğitim öğretim yaşamlarını sürdürdüler. Özellikle kız evlatlarımın yaşadığı sıkıntıları ve onları aşmak için çektiğimiz çileyi kesinlikle unutamam. Kızlarımızın anneleri okul kapılarında kızlarımızı almak için beklerlerdi. Bir taraftan polis, bir öbür taraftan kızlarımızın anneleri. Sizler ise çoğunlukla yaşamını gözlerini AK Parti döneminde gözlerini açmış bir nesilsiniz. Ülkemizi ve dünyayı AK Parti’nin ülkemize kazandırdığı eserlerden ve hizmetlerden gördünüz, tanıdınız. Bu süreçte sizlerde elbette ülkemizin yaşadığı farklı sınamalar şahit oldunuz. 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere son 7-8 senedir meydana gelen hadiseleri hatırlıyorsunuz. Türkiye bir taraftan son iki asrın demokrasi ve kalkınma eksikliklerini tamamlamak için gece gündüz çalışırken, öbür yandan da bu tür yeni tehditlerle mücadele ederek bu günlere geldi. Ülkemizi bundan 11 sene önce milletimize ilan ettiğimiz 2023 hedeflerine ulaştırmak için gerçekten çok çalıştık. Çok engel aştık, çok eser ve hizmet ürettik. Amacımız sizlere 2053 vizyonunu yaşama geçirebileceğiniz Büyük ve kuvvetli bir Türkiye bırakmaktı. Hamdolsun gittiğim her yerde burada da gayretleriyle, birikimleriyle, azimleriyle heyecanlarıyla 2053 vizyonuna sahip çıkacak bir gençlik görüyorum. Birileri farklı konuşabilir, ama ben bu gençliğe Teknofest gençliği diyorum. Zira sizler artık uzayı okuyorsunuz. Artık sizler uzaya bu milletin yahut gençliğin göndereceği uzay araçlarının tüm tanzimini hesaplamalarını ve bu hesaplarla beraber onların hazırlığını yapıyorsunuz. Teknolojiden edebiyata, spordan sanata her alanda gençlerimizin ülkemiz sınırlarını aşan başarılarıyla gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Tüm bu şehitlerimizin ruhaniyeti inşallah farklı bir biçimde bunlara bu bedeli ödetecek”

Pençe Harekatıyla alakalı konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte bu gençlerini kimi zaman sağ, sol, Türk Kürt, kimi zaman ilerici ve gerici diyerek bölen ülkenin potansiyelin heba eden oyunlara karşı yeteri kadar dirayetli durulamadı. Ama bizde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü bu şekilde bir ayrım yok. Bizde ne var? Bizde yalnızca ve yalnızca yaradılanı severiz, Yaradan’dan ötürü anlayışı var. Aynı biçimde PKK FETÖ kadar gençlerimizi hedef alan onların senelerini ve hayallerini çalan terör örgütlerinin yol açtığı kayıplarının ülkemize çok ağır bedeli oldu. Hamdolsun şu anda bildiğiniz gibi Suriye’nin kuzeyiyle Irak’ın kuzeyinde Pençe Harekatı yürüyor. Bu gün 13.10 itibariyle 45 adet teröristin artık bedeli ödediler ve tüm inlere mağaralara komandolarımız giriyor, aramalar devam ediyor. Bu sayı çok daha fazlasıyla artacak. Ama 3 adet şehidimiz var. Tüm bu şehitlerimizin ruhaniyeti inşallah farklı bir biçimde bunlara bu bedeli ödetecek. Bizim Türkiye’ye en büyük hizmetimiz koşullar ne olursa olsun, hangi senaryo sahnelenirse sahnelensin eser ve hizmet siyasetinde kesinlikle vazgeçmeyerek ülkemizi hedeflerine ulaştıracağız. Güneyimizde ve kuzeyimizde kanlı savaşlar meydana gelirken, küresel, siyasi, sosyal ve ekonomik krizler zirveye çıkmışken, Türkiye’yi 2023 ve 2053 vizyonu rayından kesinlikle çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz. Yarın inşallah sizler bizden emaneti devralıp ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğinizde işte bu kuvvetli altyapı üstünde çok daha büyük hedeflere yöneleceksiniz” diyerek konuştu.

“Bu tür köprüleri yapmak falan maharettir”

Yapılan hizmet ve eserlerle alakalı konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birçoğunuz özellikle birçok hizmet ve eseri belki bilmiyorsunuz. Yavuz Sultan Selim Köprüsünün başlangıcı bitişini bilmiyorsunuz. Osmangazi Köprüsünü başlangıç ve bitişini bilmiyorsunuz. İstanbul İzmir otoyolu başlangıç ve bitişini belki de bilmiyorsunuz. İstanbul’dan İzmir buradan yola çıktığınızda İzmir’e varış kilometreler saatlerce bakınca 6-7 saatti, ama şuanda 3 saatti İstanbul İzmir. Bunu bu mesafeyi kat edebiliyoruz. Aynı biçimde 18 Mart Çanakkale Köprüsü dünyada bir ilk, bunu başardık. 2,5 milyar Euro ile bunu bitirdik. Bunu hangi usulle bitirdik. Yap-işlet-devret anlayışıyla bitirdik. Yani kasamızdan para çıkmadan getirilen kredi ile bitirildi. Belirli bir müddet yüklenici şirket Kore ve Türkiye olmak üzere burayı işletecekler, ondan sonra Türkiye’nin kendisine teslim edecekler. İşte bu bir maharettir. Bizden öncekiler de bunu yapabilirlerdi, bunu niye yapmadılar. Zaten bu şekilde bir köprüleri viyadükleri yok. Az önce Şanlıurfalı bir kardeşim masamda vardı. Şanlıurfa Adıyaman arasında Nissibi Köprüsü var, ama belki sen o köprüden geçmedin. Bu tür köprüleri yapmak falan maharettir. Biz bunları başardık” dedi.

“Öğrenci burslarını ve kredilerini mayıs ayı için 25’inde hesaplara yatıracağız”

“Hükümete gelirken milletimize biz bir söz verdik” diye konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dedik ki ülkemizi 4 temel alan yahut 4 temel asıl üstünde yükselteceğiz. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet. Dikkat ederseniz, ilk sıraya eğitimi yerleştirdik. Ülkemizde eskiden üniversite kapısında yığılma vardı ki akıl alır gibi değildi. Bizim girişimizde 10 öğrenciden 1 tanesi giriyordu, şuanda 10’da 10 kimseyi açıkta bırakmıyoruz. Üniversiteyi sayımızı 78’den 207’ye çıkardık. Şu anda üniversite olmayan il yok. Bunlar iş bilenin kılıç kuşananın bu şekilde oldu. Şuanda biz ülkemizin her vilayetinde üniversitemiz var. Geçen hafta Hakkâri’deydim, haber vermeden gittik. Orada iftarımız askerimizle birlikte yaptık. Ondan sonra Yüksekova’dan şehir merkezine girdik. Baktık ki maşallah öğretmenler gençler tamamı birlikte orada bir pastanede oturuyorlar. Bizde onların yanına oturduk. Hocalarımızla gençlerimizle güzel bir akşam geçirdik. Akademisyen sayımızı 70 binden 182 bine çıkartarak bu yığılmayı da ortadan kaldırdık. Bu gün ülkemizde üniversite kontenjanlarımızla liseden mezun olan sayımız neredeyse aynı vaziyete getirdik. Artık gençlerimiz herhangi bir üniversite programına girmek için değil, istediği bölüme yerleşmek için rekabet ediyor. Birileri diyor ya yurt yok diyor. Yurtlarımızın sayısını 190’dan 778’e, yurt kapasitesini 182 binden 747 bine yükselttik. Bay Kemal’a sorarsan yurt yok diyor. Biz bununla kalmayıp öğrencilerimiz aylık 750 lira beslenme yardımından internete kadar her türlü olanakla destekliyoruz. Maddi imkansızlık nedeniyle hiçbir evladımız eğitim öğretimden geri kalmasın diyerek isteyen her öğrencimiz 850 lira burs yahut kredi veriyoruz. Bu rakam yüksek lisansta bin 700 liraya doktora da 2 bin 550 liraya çıkıyor. Yalnızca bu sene kredi yahut burs alan 1 milyon 374 bin öğrencimiz var. Her ay bu ödemeleri ayın 6’sı ile 10’u arasında yatırıyorduk. Kredi ve burs ödemelerini mayıs ayı için 25’inden itibaren yatıracağız” şeklinde konuştu.

“Spor konusunda da tarihimizin en büyük atılımları bizim dönemimizde gerçekleşti”

Spor alanında yapılan hizmetlerden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin 81 vilayetinde 399 gençlik merkezimizle 299 genç ofisimizle 43 gençlik kampımızla pek çok farklı alanda sizlere hizmetler sunuyoruz. Spor konusunda da tarihimizin en büyük atılımları bizim dönemimizde gerçekleşti. Ülkemizin dört bir yanını futbol sahalarından atletizmden pistlerine yüzme havuzlarından spor salonlarına kadar toplam 4 bin 126 tesisle donattık. Tabi kapalı spor salonlarını söylemezsek ayıp olur. Bu sayede lisanslı sporcu sayımız 278 binden 11 milyon 300 binin üstüne çıktı. Okullarımızda ortalama 2 milyon çocuğumuzu sportif yetenekten geçirerek beceri eğitimlerine tabi tuttuk. İnşallah bizim bıraktığımız yerden sizler devam edeceksiniz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.