adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu, toplu iğne’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilişim Vadisi’nde ‘Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu, toplu iğne’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilişim Vadisi’nde ‘Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Çoğu kendi olanaklarımızla yerli ve milli helikopterlerimizi, roket ve mühimmatlarımızı, eğitim uçaklarımızı, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi, torpidolarımızı hava savunma sistemlerimizi tasarladık, geliştirdik ve ürettik. Kimileri bu başarıları görmezden gelse de 20 senede yapılanların ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen, ‘Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, belediye başkanları, milletvekilleri ve sanayiciler katıldı.

Ödül töreni öncesinde salonda bulunanlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan mühim açıklamalarda bulundu. Bilişim Vadisi’nden bahseden Erdoğan, “Bundan 3 sene önce burayı açtığımızda buranın Türkiye’nin yarınlarını biçimlendirecek üs olacağını ifade etmiştim. Bilişim Vadisi, yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri ile Türkiye’nin köşe taşıdır. Ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da arttıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Farklı alanlarda Kocaeli’nin gelişmesine katkı sunanları ödüllendirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kocaeli ile beraber, Türk ekonomisine değer katarak, ödül almaya hak kazanan firmaları ve girişimcileri kutluyorum. Gelecekte de Türkiye için hayal kuran ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürmeye çalışan iş insanlarını her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

“Bazılarının ülkeyi felakete sürükleyecek akıl dışı söylemlerine karşın, ekonomik yaşamın durmasına müsaade etmedik”

‘Teknolojik bağımsızlığı kazanmadan, milli sanayiyi inşa etmeden, ne ekonomik, ne de siyasi manada özgürlüğü tesis edebilirsiniz’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunmada dışa bağımlılık nasıl ciddi sıkıntılar doğurursa, teknoloji ve imalatta dışa bağımlılık da benzer riskler yaratır. Korona virüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı biçimde ortaya koymuştur. Dünyanın en zengin, en müreffeh ülkelerinin bile sağlık çalışanları ve vatandaşları için maske bulamadığı, asgari sağlık hizmetlerini sunmakta zorlandığı günler yaşadık. Küresel tedarike zincirlerindeki kırılmalar nedeniyle birçok yerde imalat aylarca durma noktasına geldi. Hastanelerden, marketlerden, sanayi sitelerinden yansıyan görüntüleri hepimiz gayet iyi hatırlıyor. Türkiye olarak bu sancılı süreçte sağlıkla beraber ekonomide de başarılı bir imtihan verdik. Bazılarının ülkeyi felakete sürükleyecek akıl dışı söylemlerine karşın, ekonomik yaşamın durmasına müsaade etmedik. Şirketlerimizi imalata, ticarete, istihdam devam etmesi noktasında teşvik ettik. Türk şirketleri hükümetimizin bu tür teşvikleri sayesinde yurt içinde ve yurt dışında başarı çıtasını devamlı yukarıya taşıdılar. Ekonomik büyümesini istikrarlı biçimde sürdüren sayılı ülkelerden birisiyiz. Geçtiğimiz sene elde ettiğimiz yüzde 11’lik büyümeyle G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. Bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 7,3’lük büyüme kaydettik. Dünyada istihdam azalırken 31 milyon sınırına dayanarak tarihimizin en yüksek rakamına ulaştık. Her ay ihracatta rekor kırıyoruz. Temmuz ayı ihracatımız geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 13 buçuk artarak 18 milyar 550 milyon dolara ulaştı. 2002 senesinde yalnızca 36 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye’nin, yani bununla şunu söylüyorum; göreve geldiğimizde ihracatımız 36 milyar dolardı. Şuanda nereye geldik? 250 milyar dolara yaslandık. Turizmde 2022 hedeflerimizin de üstüne çıkacağımız görülüyor” dedi.

“Başka ülkelerin yurt dışı pazarlarda bıraktığı boşluğu hamd olsun Türk ürünleri ve bizim firmalarımız dolduruyor”

Asya merkezli imalat ağına alternatif adres arayışlarında Türkiye’nin adının giderek daha çok zikredildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başka ülkelerin yurt dışı pazarlarda bıraktığı boşluğu hamd olsun Türk ürünleri ve bizim firmalarımız dolduruyor. Dün malum Soçi’deydim. Döndüğümde akam televizyon ekranlarında Rusya’dan gelen kruvazör gemisinin Trabzon limanına yanaşmasını gördüm. İftihar ettim. Düşünün Trabzon limanına artık turistler işte kruvazör gemisiyle geliyor. Sanayisi, imalat kapasitesi, özellikli iş kuvveti, 3 kıtayı birleştiren stratejik konumu, sağlık ve ulaşım altyapısıyla ülkemizin yıldızı giderek parlıyor. Küresel ölçekte gıda ve enerji krizinin konuşulduğu dönemde biz oldukça rahatız. İşbirliğini, barışı, diplomasiyi önceleyen dengeli politikamızla Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardık. Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak, küresel problemlerin çözümünde Türkiye’nin anahtar rolünü bir defa daha teyit ettik. Emtia fiyatlarındaki ani ve aşırı yükselişlerin olduğu piyasa dengesizliklerini yakından takip ediyoruz. Fahiş fiyat artışlarıyla enflasyon nedeniyle vatandaşımızın ve iş dünyamızın sırtına binen yükü hafifletecek pek çok adım attık, atmayı da sürdürüyoruz” dedi.

“Kimileri bu başarıları görmezden gelse de 20 senede yapılanların ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum”

‘Asgari ücretten memur ve emeklilerimizin maaşlarında yaptığımız artışlara, sosyal koruma kalkanımızın genişletilmesinden iş dünyamıza yönelik kredi olanaklarına kadar attığımız her adımda toplumuzun bütün kesimlerine sahip çıkıyoruz’ ifadelerini kullanan Recep Tayyip Erdoğan, “Yatırım, istihdam, imalat, ihracat ve cari fazlayla ülkemizi büyütme aslına dayanan Türkiye ekonomi modelini taviz vermeden uyguluyoruz. Yaşama geçirdiğimiz politikamızın neticelerini inşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde, özellikle enflasyonda daha net biçimde göreceğiz. Türkiye’yi bu küresel fırtınadan da selamete mutlaka çıkaracağız. Günümüz ekonomisinin rekabetçi yapısında öne çıkmanın yolu, kuvvetli imalat kapasitesiyse beraber yüksek teknoloji ve yenilikçiliktir. Son 20 senede Türk ekonomisini bu yönünü kuvvetlendiren pek çok adım attık. Cumhuriyet tarihinin en büyük sanayi ve teknoloji atılımı olarak milli teknoloji hamlesini başlattık. Ülkemizde dünya ile yarışabilecek bir girişimcilik ekosistemi inşa ederken, Türk girişimlerine yatırım yapanları destekleyecek programları devreye alıyoruz. Türkiye’de teknoloji tabanlı işlere yapılan yatırım miktarlarında keskin bir artış meydana geliyor. 2023 için öngördüğümüz yatırım rakamlarını 2 sene öncesinden büyük bir farkla geçtik. 2020 senesinde Türkiye’deki teknoloji firmalarına yapılan yatırımlar yalnızca 148 milyon dolar iken, 2021 senesinde bu ne oldu biliyor musunuz? 1 buçuk milyar doları aştı. 2022’nin ilk yarısında 132 teknoloji girişimine yapılan 1,4 milyar dolarlık yatırımda esasında yeni rekorların, yeni başarı hikâyelerinin sinyallerini veriyor. Türkiye bu senenin ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe Avrupa’da en fazla yatırım alan ülke oldu. Bundan 2 yıl önce ülkemizde 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan hiç firma yokken bugün bu firmaların sayısı 6’ya ulaştı. Öte Yandan çoğu kendi olanaklarımızla yerli ve milli helikopterlerimizi, roket ve mühimmatlarımızı, eğitim uçaklarımızı, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi, torpidolarımızı hava savunma sistemlerimizi tasarladık, geliştirdik ve ürettik. Kimileri bu başarıları görmezden gelse de 20 senede yapılanların ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı.

“Ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu”

‘Az önce bakanımız tüfeklerden bahsetti. Bırak tüfeği Sayın Varank, ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu, toplu iğne ve şuanda hamd olsun buralara geldik’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün dünya da insansız hava araçları denince akla ilk Türk SİHA’ları geliyor. Önce İHA ile başladı, sonrasında SİHA , şuanda akıncı. Ben Sayın Bush Amerika’da başkan iken kendisiyle bir ziyarette henüz başaklan olmamıştım ama seçimi kazanan bir partinin başkanıydım. Ve Amerika’ya yaptığım ziyarette Sayın Bush ile bir konuyu ele aldık. Dedim ki, ‘Hani terör ile mücadelede bize lüzumlu destekleri verecektiniz. İHA’lar verecektiniz, SİHA’lar verecektiniz ‘Bunlar verilmiyor mu?’ şeklinde konuştu. ‘Evet, verilmiyor’ dedim. ‘Türkiye’ye bunlar verilecekti, niçin verilmiyor?. Hemen bu işi halledeceksiniz’ dediler ve bize o zamanın koşullarında 24-48 saat ile İHA’ları verdiler. Ama ondan sonra tabi hemen çekip alıyor. Allah rahmet eylesin, Özdemir Bey bizim bu halimizi görünce çocuklarıyla birlikte masaya oturdular ve o gün bir adım attılar. Süratle ilk adım İHA’nın üretimiydi. İHA’nın imalatını gerçekleştirdiler, sonrasında SİHA’nın imalatı gerçekleşti. Ve en son Akıncı’nın imalatı gerçekleşti. Tabi tüm bunlarla birlikte Türkiye bu alanda sıraya girenlerin olduğu bir ülke konumuna geldi. Şuanda herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor. Mesele buydu, bunu başarmaktı. Bu noktaya geldik. Bir savaş halini düşünün. Dün işte Sayın Putin ile bunları konuştuk. Bu noktaya geldik. Bir savaş halini düşünün. Dün işte Sayın Putin ile bunları konuştuk. Tahran’da gene konuşmuştuk. Şuanda bizimle bu alanlarla da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki süper kuvvetler var. Kuvvetli olursan bunlar oluyor, olmadığınız sürece bunlar olmuyor” şeklinde konuştu.

“2023’ün ilk çeyreğinde TOGG’u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız”

Muharebe meydanlarında kendilerini ispatlayan SİHA’larımızın yeteneğini artık bütün dünya kabul ediyor. Bir dönem en temel savunma ihtiyaçlarını bile ithal eden Türkiye, bugün pek çok ülkeye ileri teknolojiye sahip, milyarlarca dolarlık ürün satıyor. Ülkemizin iyi üniversitelerinde yetişmiş 13 bin mühendis ve teknisyenimiz, milli muharip uçağımızın projesinde gece gündüz demeden büyük bir aşkla çalışıyor. Her he kadar birilerin vatan ve millet sevdalısı bu genç kardeşlerimizin şevkini kırmaya çalışsa da, biz onlara güveniyoruz, inanıyoruz ve onları her alanda destekliyoruz. Aynı biçimde, ülkemizin vizyon projelerinden Türkiye’nin arabasının de tespit ettiğimiz takvime göre uygun biçimde adım adım yaşama geçiriyoruz. İnşallah, 29 Ekim 2022’de TOGG’un Gemlik fabrikasının resmi açılışını ve ilk seri imalat aracının banttan inme töreninin gerçekleştireceğiz. 2023’ün ilk çeyreğinde TOGG’u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. ‘Yapamazsınız, üretemezsiniz, üretseniz bile satamazsınız’ diyenlere inat, Türkiye’nin arabasını milletimizin ve dünyanın hizmetine sunacağız. Ülkemizi savunma sanayisinde nasıl parmakla gösterilen seviyeye getirdiysek, inşallah elektrikli arabada de benzer başarıyı muhakkak yakalayacağız. Az önce gencimizi dinledik, bu noktada artık bizim bu tür yetişmiş kendine inanan gençlerimiz olduğu sürece biz bunları üretiriz, bunları üretmenin ötesinde de elektrikli arabada de dünya ülkeleriyle yarışabiliriz. Bütün bu hakikatlere karşın Türkiye’yi hala saman ithalatçısı gibi görmeye çalışanlar, Türk ekonomisinin imalat kapasitesinden habersiz cahillerdir.

Bu insanları yalan yanlış bilgilerle Türkiye’yi inzam etmek, kendi ülkelerine kara çalmak yerine ben Kocaeli’ye davet ediyorum. Gelsinler Kocaeli’ye buranın organize sanayi bölgelerini ve Bilişim Vadisi’ni gezsinler görsünler. Kendilerinin de cehaletini burada anlasınlar. Burada imalatı, girişimci ruhu bizzat yerinde görsünler. Gelsinler Türkiye’nin sanayide neleri başardığına bizzat şahit etsinler. Gelsinler, Gebze Bilişim Vadisi’nin temsil ettiği vizyona şahit olsunlar. Kocaeli, 14 organize sanayi bölgesi, endüstri bölgesi, stratejik imalat tesisleri ve üretimde çalışan ortalama 270 bin vatandaşımızla Türk ekonomisine her sene devasa katkılar sağlıyor. Bu kentimiz muazzam imalat hacmiyle, otomotiv, kimya ve metal sanayine damga vuruyor. 2021 senesinde Türkiye araç imalatının ortalama yüzde 40’ını yalnız başına Kocaeli kentimiz gerçekleştirdi. Türkiye’nin ihracatta yakaladığı ivmede en başarılı 2. şehir olarak ön plana çıktı. Toplam 128 araştırma, geliştirme merkezi, 15 tasarım merkezi yaptıkları çalışmalarla kentimizin rekabetçi kuvvetine güç katıyor. Kocaeli’deki 5 teknoloji geliştirme merkezinde yürütülen araştırma ve geliştirme faaliyetleri, katma kıymetli imalata öncülük ediyor” diyerek konuştu.

Programın sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanayicilere ödüllerini verdi. Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, ‘En fazla ihracat yapan şirketler’ kategorisinde ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Mustafa Uslu-Mehmet Ekrem Ceylan-Emrah Dursun-Mustafa Taşören

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.