adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan Muharrem ayı iftarında konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ayının 10’uncu günü dolayısıyla katıldığı Hüseyin Gazi Cemevi’nde yaptığı konuşmada “Kerbela hadisesinin 1342. sene dönümü vesilesiyle şehitlerin şahı Hz. Hüseyin efendimizi ve dostlarını matemle anıyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan Muharrem ayı iftarında konuştu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem ayının 10’uncu günü dolayısıyla katıldığı Hüseyin Gazi Cemevi’nde katıldığı muharrem ayı iftarında konuştu. Erdoğan, burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, manevi önderlerden merhum Alvarlı Muhammet Lütfi Efendi’nin Kerbela şehitlerini yad ettiği dizeleri okudu.

Erdoğan, dizelerin milletin ehlibeyte, Kerbela’ya, Hz. Hüseyin’in şehadetine bakışını yansıttığını söyledi. Erdoğan, “Tamamından öte bizim imanımızın ve inancımızın merkezinde Allah’a ve Resulüne kayıtsız koşulsuz bağlılık yanında Resulullahın ehlibeytiyle ona dost ve ümmet olan herkesi sevmek de vardır. Ehlibeyti sevmek bize Kur’an-ı Kerim ayetleriyle ve sahih hadisi şeriflerle de sabitlenmiş bir vecibedir” şeklinde konuştu.
Kerbela hadisesinin 1342. sene dönümü vesilesiyle şehitlerin şahı Hz. Hüseyin efendimizi ve dostlarını matemle anıldığını vurgulayan Erdoğan, “Müslim’de nakledildiğine göre Hz. Peygamber vefatına yakın bir zamanda şu şekilde buyurmuştur, ‘Ey insanlar dikkat ediniz ben bir beşerim, Rabb’imin ölüm elçisinin gelmesi ve benim ona icabet edip aranızdan gitmem yakındır. Sizlere hukuku ağır iki değerli emanet bırakıyorum. Birincisi Allah’ın kitabıdır. Onda nur ve hidayet vardır. Allah’ın kitabına sımsıkı sarılın onunla meşgul olun, onu öğrenin, öğretin, hükümlerini de anlayın. İkinci emanet, ehlibeytimdir. Ehlibeytim hakkında Allah’tan korkmanızı hatırlatırım.’ ve devamında Peygamber efendimizin bu buyruğu maalesef Kerbela’da çiğnenmiş, yüreklerimize kıyamete kadar dinmeyecek bir acı bırakmıştır. Evet, Kerbela hadisesinin 1342. sene dönümü vesilesiyle şehitlerin şahı Hz. Hüseyin efendimizi ve dostlarını matemle anıyoruz. Kerbela şehitlerimizi bize hak ve hakikat uğrunda canını hiçe sayarak mücadele etmek ahlakını miras bıraktıkları için minnet, rahmet ve dualarla yad ediyoruz” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Muharrem ayı iftarında konuştu

İslam dünyasında derin kırılmalara sebep olan bu olayın hicri 61, miladi 680 senesinde vuku bulduğunu söyleyen Erdoğan, “İnsanlık tarihinin en büyük ve zorlu mücadelesini veren Hz Hüseyin ve dostları, istisnasız herkese hak ve adalet mücadelesi yolunda bir numune-i imtisaldır. Bu olaydan ortalama 100 sene sonra İslam’la şereflenen milletimiz ise Kerbela hadisesiyle alakalı kendisine has bir duruş geliştirerek ehlibeyt sevgisini en üst düzeyde devam ettirmiştir. Bu duruşun temel nedeni inancımıza olan sıkı bağımız ile Hz. Peygamberin ve ehlibeytinin hukukuna olan derin hürmetimizdir. Milletimizin Kerbela’ya bakışını tespit eden bir öbür sebep de mazlumun ve haklının yanında olma vasfımızdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü alkışlayamam, zalimi kesinlikle sevemem” dizelerindeki düsturun Türk milletinin bin senesi aşan Müslümanlık tarihinin temel prensiplerinden olduğunu vurguladı.
Nitekim bizim tarihimizde Kerbela’ya sebep ve alet olan zalimler nefretle hatırlanırken adları telaffuz dahi edilmez olduğunu vurgulayan Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Kerbela hadisesiyle alakalı milli duruşumuzun bir başka veçhesi de Hz. Hüseyin’e ve dostlarına tevella, bu felakete hırsıyla sebep ve alet olanlara ise teberra etmektir. Bunlar da işin iki mühim cephesi. Nitekim bizim tarihimizde Kerbela’ya sebep ve alet olan zalimler nefretle hatırlanırken adları telaffuz dahi edilmez. Kerbela hadisesini bu şekilde bir tevhidi duruşla değerlendirmek bizim için ayrışma değil tam tersine birlik ve beraberlik vesilesidir.”

Erdoğan, devlet tarihinde ehlibeyt sevgisinin yalnızca matemlerde, yaslarda, muharrem günlerindeki gelenek ve adetlerde değil geçmişten bugüne pek çok örnekte açıkça görüldüğünü aktardı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yusuf Has Hacip tarafından yazılan ve dönemin idarecilerine nasihatler de içeren ilk Türkçe İslami eserlerden biri olan Kutadgu Bilig’de “Hizmetkarlardan başka ve beyin adamları dışında münasebette bulunacağın kimselerden kimileri Peygamberin neslidir. Bunlara hürmet edersen devlet ve saadete kavuşursun. Bunları pek çok ve gönülden sev, iyi bak ve yardımda bulun. Bunlar ehlibeyttir, peygamberin uğurudur. Ey kardeş sen de onları sevgili peygamber hakkı için sev” dendiğini anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Evet biz ehlibeyti Allah için, peygamber hakkı için seviyor, ona olan hürmetimizle sahip çıkıyoruz. Selçuklu Sultanı Melikşah da ünlü veziri Nizamülmülk ile Atebatı Aliye’yi ziyaret etmiştir. Hz. Ali ve Hz. Hüseyin başta olmak üzere ehlibeyt büyüklerini, türbelerini onartan Selçuklu yöneticileri, bu mekanların civarlarını da mamur hale getirmeyi sağlamışlardır. Selçuklulardan sonra Atebatı Aliye’nin bulunduğu topraklara hakim olan Osmanlılar, Necef’de ve Kerbela’da yaptıkları çalışmalarla ehlibeyte olan hürmetlerinin gereklerini hep yerine getirmişlerdir. İşte bu anlayışla yad ediyoruz, yad etmeye devam edeceğiz. Rabb’im birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin.”

“En muhtaç olduğumuz birlik anında…”

İftar ardından basın mensuplarına konuşan Hüseyin Gazi Kültür Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız, Türkiye’nin hemen her yerinden katılım olduğunu, 16 Alevi dedesi ile birlikte ortalama 90 kişinin iftara katıldığını belirtti. Ayyıldız, iftarda mersiyeler okunduğunu, lokma duası edildiğini ve lokmaların tüketildiğini anlattı. İftarda herhangi bir istekte bulunmadıklarını ifade eden Ayyıldız, dergaha girmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi yönündeki beklentilerini dile getirdiklerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Muharrem ayı iftarında konuştu

“Yakın zamanda inşallah Hüseyin Gazi mağarasını da hem Ankaralılara hem Türkiye’deki bütün Alevi yurttaşlarımıza açacağız”

Ayyıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hüseyin Gazi Türbesine gelen Alevilerin tepedeki mağarayı da ziyaret etmek istediğini fakat askeri bölge olması sebebiyle buraya ziyarette bulunamadıklarını söylediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bu konuyla alakalı talimat verdiğini kaydetti. Mehmet Ali Ayyıldız, “Yakın zamanda inşallah Hüseyin Gazi mağarasını da hem Ankaralılara hem Türkiye’deki bütün Alevi yurttaşlarımıza açacağız” şeklinde konuştu.
Katılımcılardan Rıza Solak ise iftarın çok güzel geçtiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birlik ve beraberlik üstüne çok güzel bir konuşma yaptığını ifade etti.

Solak, “Şu günlerde en muhtaç olduğumuz birlik anında Sayın Cumhurbaşkanı’mız, bize cemevinde yemek verdiği için Allah bin kere razı olsun kendisinden” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Muharrem ayı iftarında konuştu

Çay davetinde bulunan aileye ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cemevinden ayrılmasının sonrasında Mamak’ta kendisini çaya davet eden bir aileyi ziyaret etti. Bahadır Çaşmaz’ın evine misafir olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada çay içerken, ev sakinleriyle sohbet etti. Erdoğan, öte yandan sokakta kendisini bekleyen vatandaşları selamladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.