adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki sene ise inşallah 1.5 milyon yabancı hastaya hizmet vererek küresel sağlık pazarından 10 milyar dolarlık pay almayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış töreninde konuştu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış törenine katıldı.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu merkez üretilen bilgiyi teknolojiye dönüştürerek ülkemize güç katacaktır. Derin teknoloji üssünde yer verilen altyapıların bir kısmı Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle kurulmuştur. Mesela bunlardan biri biyoyakıttan gıda takviyesine, hayvan yeminden gübreye kadar pek çok alanda uygulama olanağı olan ülkemizin fosil yakıtlara bağımlılığını azaltacak çalışmalardır. Ülkemizin iklim değişikliği ve çevrenin korunması ile sıfır atık hedefine de destek verecek doğal kaynakların etkin kullanımına yönelik çalışmalar bu birimde yürütülecektir. Desteklenen bir öbür çalışma da sağlık sektörüne yönelik ilaç, aşı, tıbbi cihaz imalatı yapan KOBİ’lere yönelik araştırma, geliştirme, destek laboratuvarları projesidir. Bu çalışmaların gerçekleştirileceği hayat bilimleri merkezimiz sahip olduğumuz altyapı ve özellikli insan kaynağıyla ülkemizin yüz akı teknoloji markalarından biri olacaktır. Hem ülkemizde hem dünyada sağlık sektörünün hızla gelişmeye devam etmesi, bu tür çalışmaları daha da mühim hale getirmektedir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış töreninde konuştu

“Salgın döneminde sağlık sektörünün en az savunma sanayi kadar kritik öneme sahip olduğunu hep beraber gördük”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış töreninde konuştu

Konuşmasının devamında Erdoğan, “Salgın döneminde sağlık sektörünün en az savunma sanayi kadar kritik öneme sahip olduğunu hep beraber gördük. Sağlık sektörünün ihtiyaçlarını yerli ve milli olanaklarla karşılayarak hem cari açığı azaltmak hem bu tür ürünlerin ihracatını geliştirmek istiyoruz. Bu merkezden hizmet alacak KOBİ’lerin akademisyenlerin ve araştırmacıların desteğiyle kısa zamanda büyük ölçekli şirketlerle rekabet edebilecek seviyeye çıkacağına inanıyorum. Derin teknoloji üssümüz öte yandan kömürden doğal gaz imalatı, deprem acil müdahale sistemi, deprem güvenliği, genetik incelemeler, nano malzeme, robotik incelemeler gibi pek çok farklı çalışmaya da ev sahipliği yapacaktır. Bilindiği gibi sağlık ürünleri ve teknolojilerini ülkemizde geliştirmeye yönelik yol haritamızı kısa, orta ve uzun vadeli hedefleriyle daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık. Yol haritamızda yer verilen dokuz stratejik hedefi, beş stratejik maksadı, otuz bir politika ve eylemi, beş kritik projeyi titizlikle takip ediyoruz. Hizmete açtığımız bu teknoloji üssü gibi yatırımlar yol haritamızın yaşama geçmesinde bize mühim destek sağlıyor. İnşallah bu gayretlerimizin karşılığını aldıkça ülkemizin adım adım hedeflerine nasıl ulaştığına hep beraber şahit olacağız” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye son yirmi senedir her alan gibi sağlık altyapısına da yaptığı yatırımlar sayesinde bu büyük krizi en az kayıpla atlatmayı başarmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış töreninde konuştu

Erdoğan, “Koronavirüs salgını ve sonrasında başlayan Rusya – Ukrayna savaşı bütün insanlığa çok mühim mesajlar vermiştir. Kuvvetli bir sağlık altyapısına sahip olmayan ülkeler ne kadar zengin, ne kadar müreffeh olurlarsa olsunlar, ciddi tehditler karşısında çaresiz kalmışlardır. Bilgi ve teknolojiyi üretimle, insan kaynağıyla ve altyapıyla desteklemeden salgın gibi yaygın sağlık krizleriyle baş etmenin mümkün olmadığını hep birlikte gördük, yaşadık. Türkiye son yirmi senedir her alan gibi sağlık altyapısına da yaptığı yatırımlar sayesinde bu büyük krizi en az kayıpla atlatmayı başarmıştır. Şehir hastanelerimize dudak bükenlerin, yapılan yatırımları israf yaftasıyla yerden yere vuranların salgın başladığında her ne kadar açıkça ifade etmeseler de sahip olduğumuz bu olanaklara şükrettiklerine inanıyorum. Tabii yalnızca hastane binası yapmak sağlık personeli istihdam etmek yetmiyor. Bu binaları donatacak, sağlık personelimizin işini kolaylaştıracak araç gereci sistemleri de kendimizin geliştirmesi ve üretmesi gerekiyor. Ülke olarak birinci aşamayı geride bıraktık. Artık bütün enerjimizi ve vaktimizi ikinci safhaya verme sürecindeyiz. Hayat bilimleri merkezimiz işte bu gayretlerimizin bir sembolüdür. Bizim kendi vatandaşlarımızın sağlığını korumanın ötesinde bölgemizin ve dünyanın en mühim sağlık hizmetleri merkezi olma hedefimiz de var. Eskiden bizim vatandaşımız teşhis ve tedavi için yurt dışına giderdi. Şuanda dünyanın dört bir yanından aynı maksatla sayıları milyonu bulan insan ülkemize geliyor. Milyar dolarlık harcamayı burada yapıyor. Önümüzdeki sene ise inşallah 1.5 milyon yabancı hastaya hizmet vererek küresel sağlık pazarından 10 milyar dolarlık pay almayı hedefliyoruz. Hizmet kalitemizi teknoloji geliştirme ve üretme kabiliyetimizle birleştirdiğimizde kazancımız katlanarak yükselecektir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kandilli Bilim Teknoloji ve Araştırma Binası açılış töreninde konuştu

“Türkiye her alanda geleceğin güvenli limanı ülkelerinin başında yer almaya adaydır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı biçimde gıda krizinin dünyayı tehdit ettiği bir dönemde bu yöndeki imalatın ve teknoloji geliştirme çalışmalarının önemi de giderek artıyor. Gıda sektöründe kendi kendimize yeterli olmanın ötesinde bütün insanlığı besleyecek, bütün dünyanın isteklerini karşılayacak bir kapasiteyle yolumuza devam etmek istiyoruz. Küresel krizlerin önümüzdeki dönemde bilhassa da gelişmiş ülkelerde ciddi yalpalamalara yol açacağı açıkça görülmektedir. Türkiye her alanda geleceğin güvenli limanı ülkelerinin başında yer almaya adaydır. Bu iklimde yatırımını kendi ülkesine yapan, kendi halkına ve kendi insanına güvenen herkes karlı çıkacaktır. Devamlı kendi ülkesini aşağılayan, kendi milletini küçümseyen kendi devletini tahkir eden tiplerin sosyal medya propagandaları yalnızca komplekslerinin üzerini örtmek içindir. Bilimsel başarılarıyla teknoloji geliştirme kabiliyetleriyle üretme becerileriyle, varlık göstermeyenlerin, ideolojik saplantılarla ülkemizin gündemini işgal etme, milletimizin zihnini bulandırma gayretleri boşunadır. Çünkü bu ülkede çalışmak, üretmek, yenilik yapmak isteyen herkesin önü desteklerle, teşviklerle, programlarla sonuna kadar açıktır” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.