adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘İsveç 73 teröristin Türkiye’ye teslim edilmesi için söz verdi’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi’nin kapanış oturumunun sonrasında basın toplantısı düzenliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İttifakımızın Ukrayna’ya desteği tamdır. Bütün çabalarımız ateşkes içindir” ifadelerini kullandı.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘İsveç 73 teröristin Türkiye’ye teslim edilmesi için söz verdi’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın sonrasında basın toplantısı düzenledi.

– Bugün bize karşı kullanılan silahların yarın başka müttefiklerimize karşı kullanılmayacağının hiçbir garantisi yoktur.

PKK-YPG, FETÖ ve DEAŞ’ın kanlı yüzünü muhataplarımıza anlatmış olduk.

– İsveç 73 teröristin Türkiye’ye teslim edilmesi için söz verdi.

– Gerek Putin ile gerekse Zelenskiy ile bu hafta sonu önümüzdeki hafta başında telefon diplomasimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Başlamış bir yol haritamız var. Bir an önce bu koridor işletmeye çalışacağız. 20 kadar bölgede gemilerimiz var bu gemilerle de bu ürünlerin tahliyesini üçüncü ülkelere de bunların naklini sağlamaya gayret edeceğiz.

– Başkan Biden elinden gelen adımları atacağını belirtti. Biden ile dün akşam yaptığımız görüşmeden sonra heyetlerimizi gene göndereceğiz. Orada cumhuriyetçilerle de görüşmeler yapmak sureti ile, onların desteğini almak suretiyle Biden’ın samimi gayretleri ciddi bir destek olacaktır. Gecikmeden bir heyeti ABD’ye göndereceğim.

– Parlamentomuzdan geçirmedikten sonra bu iş yürümez. İsveç ve Finlandiya üstüne düşenleri yerine getirmeli. Onlar bu görevleri yerine getirmeleri halinde parlamentomuza göndeririz. Yerine getirilmezse bunun parlamentomuza gönderilmesi söz konusu değil. Ben istedim oldu süreci değildir. Bunun bilinci içerisinde bu adımları atacaklar. PKK-YPG, FETÖ, terör örgütlerinin silinip atılması gerekir. Bunlarla alakalı yasal düzenlemeleri bitirmesi gerekir.

– Yunanistan’ın tutumu bizim siyaset anlayışımıza kesinlikle uymuyor. Son dönemde özellikle kedisine İstanbul’da verdiğim yemekten sonra bir teklifte bulundum. Biz aramızdaki ilişkileri ikili yapalım, üçüncü kişileri aranıza sokmayalım dedim. Buna göre ABD’de Senato’da yaptığı konuşma ile bizim bu anlaşmamız 2-3 hafta sonra tamamen tersine dönüştürdü. Yalnızca onunla kalmadı Davos’ta aynısını yaptı. Adalar, adacıklar. Buraya özel ziyaretler yapıp. Bu ziyaretlerde de silahlandırmak gibi gayretin içine girdi. Bu adalar, adacıklar ters olaydır. Oraları silahlandıramazsınız. Yunanistan bu şekilde bir adımın içerisine girdi. ABD’nin burada üs kurma olayları, Rusya’ya karşı yanıtı alınıyor. Benim halkım bunları yutmuyor.

– İsveç’in 73 teröristi teslim etmesi) Daha önce 60 teröristin iadesi konusunda bazı müzakerelerdeydiler. Şuanda ise bunu 73’e çıkardılar, bu müzakereler esnasında. Bu verdikleri sözü yerine getirecekler mi takipçisi olacağız.

– İsveç ve Finlandiya’nın verdiği sözler) Verilen söz yerine gelmezse o zaman sözleşmede ne varsa onun gereğini yerine getiririz. Bu teröristleri bize vereceğinizi söz veriyorsunuz, kanunları değiştireceğinizi söz veriyorsunuz. Bunlar yerine gelmezse. Verilen söz yerine gelecek. Şahsiyetli dış politika budur. Bu yerine gelmediği takdirde Türkiye de verilen söz neyse bunu tutar. İsveç de aynı şeyi belirtti, Finlandiya da sözlerini verecekler. Erdoğan sözünü tutmazsa, Erdoğan’a gereken hesap sorulur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.