Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Lideri Putin Bugün Görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin bugün bir araya gelecek. Görüşmede Türkiye’nin güvenli bölgeyi genişletmeyi teklif etmesi bekleniyor.

Türkiye ile ABD arasında uzlaşılan 13 maddelik Güvenli Bölge anlaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi’de bugün Putin ile bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terör örgütü YPG’nin Esed güçlerine bıraktığı yerlerde Güvenli Bölge kurma isteğinde bulunacağı tahmin ediliyor. Putin’in bu duruma nasıl yaklaşacağı ise merak konusu.

YENİ BİR ANLAŞMA BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye-ABD anlaşması ile YPG’nin güvenli bölge olarak isimlendirilen bölgeden çıkması için verilen 120 saatlik sürenin biteceği günde Soçi’de önemli bir görüşme yapılacak. Beklenti, 2016 ortasından beri Suriye meselesinde işbirliği gerçekleştiren Ankara ve Moskova’nın sahadaki yeni şartlar ışığında yeni bir anlaşmaya varmaları.

ADANA MUTABAKATI TEMEL ALINACAK

Türkiye, sınırlarının emniyeti için YPG’nin en az 32 kilometre güneye gitmesini bunun için de Rusya’nın devreye girmesini talep ediyor. Rusya ise Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini fakat bunun Ankara-Şam arasında 1998’de imzalanan Adana Mutabakatı çerçevesinde olması gerektiği fikrinde.

Erdoğan-Putin görüşmesi, hem zamanlama hem de Suriye’nin askeri ve siyasi geleceği bakımından belirleyici olması itibariyle büyük önem arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı