Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump görüştü! Gündem Libya’da askerden arındırılmış bölge

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın, Libya’nın merkezinde askerden arındırılmış bir bölge oluşturmak için atılacak gerekli adımları görüştüğü belirtildi.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump görüştü! Gündem Libya’da askerden arındırılmış bölge
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin Libya Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada,Donald TrumpileRecep Tayyip Erdoğan’ın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Elçiliğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, iki liderinLibya’nın merkezindeaskerden arındırılmış bir bölge oluşturmak için atılacak adımları görüştüğü kaydedildi.

Görüşmede ayrıca yabancı güçlerin ve paralı askerlerin Libya’dan tamamen çekilmesini sağlamanın yolları da gündeme geldi. İki lider,Libya Ulusal Petrol Kurumu’nun hayati önem taşıyançalışmalarına devam etmesini sağlamaihtiyacını vurguladı.

Trump ve Erdoğan arasındaki telefon görüşmesi ABD’nin Libya BüyükelçisiRichard Norland’ın dün Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından geldi.

ABD Elçiliğine göre Norland, Türk yetkililerle‘Libya’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğünesaygı göstererek, çatışmalara son vermeye ve BM’nin kolaylaştırdığı siyasi diyaloga geri dönmek isteyen Libyalı tarafları desteklemeye yönelik acil ihtiyacı’tartıştı.

2014’ten bu yana iç savaşın sürdüğü Libya’da, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezliUlusal Mutabakat Hükümeti(UMH) ile ülkenin doğusunda GeneralHalife Hafter’e bağlıLibya Ulusal Ordusu(LNA) ve onu destekleyen Tobruk merkezliTemsilciler Meclisiarasında iktidar mücadelesi sürüyor.

Türkiye, Fayiz es Serrac’ın liderliğindeki UMH’yi; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya ise Hafter’i destekliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.