adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘İhracata ve turizme finansman desteği getiriyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak senelik yüzde 9’a varan faiz oranı ile Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman olanağı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de yaşama geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren şirketlere yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘İhracata ve turizme finansman desteği getiriyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Esnaf ve Sanatkarlar ile İftar Programı’nda konuştu. Esnaf ve sanatkarların ahilik geleneğinin bugünkü temsilcileri olduğunu söyleyen Erdoğan, “Binlerce senelik birikimi ile esnaf ve sanatkarımız daime bu toprakların harcı olmaya devam etmiştir. Esnafımız her zaman haktan yana olmuş, bulunduğu mahallenin ve sokağın vicdanını temsil etmiştir. Bugün birçok ülkede en derin biçimde meydana geldiğini gördüğümüz sosyal adaletsizliğin, vicdanları yaralayan görüntülerin bizim milletimiz içinde kök salamamasının içinde işte bu anlayış vardır. Mesela bunun son örneğini korona virüs salgını döneminde hep beraber gördük, yaşadık. Bu süreçten olumsuz etkilenen kesimlerin başında esnaf ve sanatkarımız geliyordu. Devlet olarak verdiğimiz desteklerle bu zorlu dönemde sizlerin yanında olmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Salgın döneminde olumsuz etkilenen kitlere yönelik destekler verildiğini anımsatan Erdoğan, “Bu bağlamda salgın sebebiyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen ticaret erbabımıza gelir kaybı ve kira olarak 4 ay süreyle biner lira hibe desteği sağladık. Türkiye genelinde verilen destek tutarı 4, 6 milyar lirayı aşmıştır. Bunun yanında ortalama 1 sene önce gelir vergisi mükellefi esnaf ve sanatkarımız ile gerçek kişi tacirlerimize dahil oldukları guruba göre 5 bin ve 3 bin liralık yeni bir hibe desteği daha verdik. Bu desteğin tutarı da 4,3 milyar lirayı buldu. Esnaf ve sanatkarımızın kredi ve kefalet borçlarını tekrardan yapılandırabilmelerini temin ettik Kooperatif kefaleti ile ve ya doğrudan Halkbank’tan kullanılan kredilerin geri ödemelerini 2020 senesinde iki defa 2021 senesinde bir defa olmak üzere 3 kez ertelemeye tabi tuttuk. Taksiti ötelenen kredi tutarı 13 buçuk milyar liradır” açıklamasında bulundu.

“Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasını da hep beraber gerçekleştireceğiz”

Salgının etkilerinin azalmasıyla tekrardan ekmek teknesi başına geçen esnaf ve sanatkarın ihtiyaçlarla göre yeni araçlarla desteklemeyi sürdüreceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları belirtti:
“Esnaf ve sanatkarımızın da kendi yaşadıkları sıkıntılara karşın çevredeki herkese el uzattıklarını, yardımcı olduklarını, imkanlarını bölüştüklerini biliyoruz. Her birinize ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyorum. Bizi herkesten daha kuvvetli yapan, farklı kılan, zorluklar karşısında dayanıklı hale getiren işte bu vasfımız, bu erdemimizdir. Ahilik geleneğine sahip çıkmamız demek bizi biz yapan değerleri ve onun üstünde yükselttiğimiz istiklalimizi ve istikbalimizi yaşatmamız demektir. Ahinin olduğu yerde kötülük kök salamaz, tırnak tutamaz. Ahlaksızlık, özellikle tırnak tutamaz. Seviyesizlik, itibar göremez. Pislik kalıcı olamaz. Yaşamımızın bir döneminde biz de esnaflık yaptığımız için bu vasıfları bizzat yaşayarak hıfz ederek tatbik ederek öğrendik. Büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşasını da hep beraber gerçekleştireceğiz.”

Dünyada meydana gelen küresel krize dikkat çeken Erdoğan, “Salgının küresel düzeyde dengeleri bozan ve fiyatları artıran etkilerini henüz yeni yeni üstümüzden atarken bu kez da Karadeniz’in kuzeyindeki krizin ağır neticeleriyle karşı karşıya kaldık. Küresel enerji gıda ve hammadde fiyatlarındaki artışlar bütün dünya ile beraber bizi de etkiledi. Bunun üstüne bir de 2018 ‘den beri döviz kurunda meydana gelen istikrarsızlıkla mücadele etmek vaziyetinde kaldık. Son dönemde çarşıda pazarda yaşamın her alanında görülen fahiş fiyat artışlarının en mühim nedeni bu iki faktördür” şeklinde konuştu.

“Bu elimiz kolumuz bağlı bir biçimde meydana gelen rezaletlere izleyici kalacağımız manasına da gelmiyor”

Fiyat artışlarına karşı yeni önlemlerin alınacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bununla beraber bilhassa ülke çapında faaliyet gösteren kimi tedarik ve perakende zincirlerinin taktiklerinden kaynaklanan şikayetleri de gözden ırak tutmuyoruz. Önceki günkü Kabine Toplantısının sonrasında yaptığım millete sesleniş konuşmasında da ifade ettiğim gibi bu tür problemlerin çoğu hukuki değil ahlaki neticelere dayandığı için yaptırım olanakları da sınırlıdır. Vicdanı, ahlakı ve değeri olmayana ne deseniz boş. Bu elimiz kolumuz bağlı bir biçimde meydana gelen rezaletlere izleyici kalacağımız manasına da gelmiyor. Tedarik ve perakende satışlarını ahilik geleneğimizin temsilcisi esnaf ve sanatkarımızı gözetecek biçimde düzenlemeye bütün bunlara yönelik hazırlıklarımız var. Fiyatları stokçuluk ve ya anlaşma yoluyla haksız biçimde yükselterek vatandaşlarımızın mağduriyeti pahasına, fahiş kazanç elde etme peşinde koşanlara verilen cezayı artıyoruz. İnternet üstünden satış yapan elektronik ticaret platformların çeki düzen veriyor belirli sınırlamalar getiriyoruz” diyerek konuştu.

“Evlatlarımıza kuvvetli bir 2053 vizyonu miras bırakacağımıza yürekten inanıyorum”

Kendi işini kurmak, yaygınlaştırma, büyütmek isteyen girişimcilere verilen destekleri artırıp genişleteceklerini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çeşitli işbaşı istihdam projeleriyle özellikle gençlerimizin hem meslek öğrenmelerini hem de kazanç sahibi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. KDV sadeleştirmeleriyle bir yandan vatandaşlarımıza daha hesaplı ürün satışını temin ederken bir taraftan da esnafımızın işini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Çalışanlarımızın gelir seviyesini yükseltmek için yılbaşından bu yana pek çok mühim adım attık. Koşullara göre ilave adımlar atarak insanlarımızın refah seviyelerini korumalarını temin etmeye çalışıyoruz. Bunların yanında devletin aldığı ürünlere üreticinin alın terinin hakkını verecek taban fiyat tespit ederek gerektiğinde hızlı tedarik kanalları yaratarak kooperatif marketlerini yaygınlaştırarak, piyasadaki dengesizliklerin önüne geçene kadar yeni önlemler alıyoruz. Amacımız esnaf ve sanatkârımızla rekabet etmek değil sizlerin de şikayetçi olduğu piyasadaki fahiş fiyat hareketlerini kontrol altında tutmaktır. Ülkemizi bu imtihandan da Allah’ın izniyle dimdik çıkaracağımıza, 2023 hedeflerine ulaştıracağımıza evlatlarımıza kuvvetli bir 2053 vizyonu miras bırakacağımıza yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

İhracata dönük yatırımlar ve döviz kazandırıcı turizm faaliyetleri ile alakalı müjde

İhracata dönük yatırımlar ve döviz kazandırıcı turizm faaliyetleri ile alakalı bir müjdeyi paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak senelik yüzde 9’a varan faiz oranı ile Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman olanağı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de yaşama geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren şirketlere yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı sağlıyoruz. Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak alırdık. KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı şirketler için 1,5 milyar lira limiti olan, yüzde 9’a varan senelik faiz oranı ve 2 senesi ödemesiz, 3 ila 10 sene arası vadeyle kullandırılacak bu kredi paketinin sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Çalışan, üreten, istihdam eden, ülkemize kazanç sağlayan herkesin yanında olmayı sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.