adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Engellilerimiz, bugün sporun her alanında adeta destan yazıyorlar’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Rakamlar sporda ülkemizin nereden nereye geldiğini ortaya koymaktadır. Daha önce sporun bir çok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun her alanında sanki destan yazıyorlar” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Engellilerimiz, bugün sporun her alanında adeta destan yazıyorlar’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Spor Aşkı Engel Tanımaz’ Özel Eğitim Okullarına Spor Malzemesi Dağıtım Töreni’ne katıldı.

“Hangi kökene, inanca Kültüre, sosyal statüye sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir”

Engelli sporcuların dünya çapında mühim başarılara imza attığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Buradaki kardeşlerimle beraber bütün engelli vatandaşlarımın engelliler haftasını tebrik ediyorum. Engelli kardeşlerimiz yaşamın her alanında sergiledikleri üstün başarılarıyla azim ve kararlıklarıyla hepimize örnek oluyor. Özellikle son zamanda engellilerimiz sporun farklı branşlarında dünya çapında iftihar verici başarılara imza atıyorlar. Cesaret timsali olan engelli kardeşlerimizi mücadeleleri, gayretleri, emekleri için özellikle milletim ismine tebrik ediyorum. Sporcu kardeşlerimizin şahsında şanlı bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran bütün sporcularımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Engelli kardeşlerimizin yaşama dört elle sarılmalarından aldığımız ilhamla Rabbimiz’in emaneti olan engellilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz, kaçınmayacağız. Hangi kökene, inanca, Kültüre, sosyal statüye sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Gerek kadim kültürümüz, gerek sosyal devlet ilkemiz bize adil olmayı eşit davranmayı, insanlar arasında ayrım yapmamayı emretmektedir” şeklinde konuştu.

“Engelli kardeşlerimizin de hiçbir problem, sıkıntı yaşamadan eşit bireyler olarak yaşama katılımlarına büyük önem veriyoruz”

Engelli bireylerin yaşamın her alanında yer almasına önem verdiklerini belirten Erdoğan,” Bizim siyaset anlayışımızda hiç kimse insani vasıflarından , doğuştan gelen niteliklerinden dolayı ötekileştiremez. Hiç kimse etnik kimliğinden, kökeninden, hele hele dış görünüşünden dolayı dışlanmaya maruz bırakılamaz. Hiç kimse bedensel engeli dolayısıyla sosyal yaşamın dışına itilemez. Başkaları sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi kesinlikle yok sayamayız. Başkaları görmezden gelse de biz engellilerimizi ihmal edemeyiz. Bilhassa da engelli vatandaşlarımızın cehalet, bilgisizlik, imkansızlık gibi nedenlerle iki duvar arasına hapsedilmesine tahammül gösteremeyiz. Vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. İnsanlarımızın hepsinin olanaklardan ve fırsatlardan eşit derece yararlanmasını temin etmek da bizlerin temel görevidir. Bu hassasiyetle, 85 milyonun bütün fertleri gibi engelli kardeşlerimizin de hiçbir problem, sıkıntı yaşamadan eşit bireyler olarak yaşama katılımlarına büyük önem veriyoruz” açıklamasında bulundu.

Engelli sporcular için hazırlanan spor malzemelerinin Türkiye’nin dört bir yanındaki sporculara ulaştırılacağını ifade eden Erdoğan,” Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız ile Milli Eğitim Bakanlığı’mızın ortaklaşa düzenlediği bu manalı program engelli kardeşlerimizin önündekileri temizleme, irademizin özellikle en güzel örneklerinden birini yaratıyor. ‘Spor aşkı, engel tanımaz ‘ diye Milli Eğitim Bakanlığı’mıza bağlı 81 ilde 500 özel eğitim okuluna farklı engel guruplarına özellikle kullanımına sunmak üzere, üretilmiş 27 bin 259 tane spor malzemesi yola çıkıyor. Bugün içerisinde spor malzemelerinin olduğu bu tırları İnşallah hep birlikte buradan ülkemizin dört bir köşesine uğurlayacağız. Böylece Hakkari’den Edirne’ye Artvin’den Hatay’a 81 ilimizdeki binlerce engelli öğrencimizi spor yapma olanağına kavuşturacağız. ‘Spor Aşkı Engel Tanımaz Projesi’ ile öte yandan eğitimde fırsat eşitliğini her alanda tesisi etme hedefimize de bir adım daha yakalamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Engelli Sporcuların kendilerine sunulan olanakları en iyi biçimde değerlendirdiğini söyleyen Erdoğan şunları kaydetti; “Engelli kardeşlerimizin de bu olanakları en iyi biçimde değerlendirerek spor başta olmak üzere yaşamın her alanında bizleri gururlandıracak başarılara imza atacaklarına inanıyorum. Bunu Tokyo’da gördük. İnşallah şuanda Paris’te de göreceğiz”

Sporculara seslenen Erdoğan, Paris’e hazır mıyız diyerek sordu. Erdoğan,” İnşallah Tokyo’dan sonra Paris’ten bambaşka dolu dolu zaferlerle döneceğiz. Spor insan ve toplum sağlığı kadar özellikle engelli vatandaşlarımızın yaşama aktif katılımlarını sağlayan çok mühim bir faaliyet alanıdır” şeklinde konuştu.

Bilimsel çalışmaların sporun engelli bireyler üstünde fiziki ve psikolojik bakımdan olumlu etkileri olduğunu ispat ettiğini söyleyen Erdoğan Türkiye’de uzun seneler boyunca engelli kardeşlerimiz ya ihmal edilmiş ya da ön yargıların, kalıplaşmış düşüncelerin kurbanı olmuşlardır. Engellilerimize lüzumlu olanaklar sunulmadığı gibi devamlı ‘yapamazsınız, başaramazsınız’ denerek özgüvenleri törpülenmiştir. 2002 senesinde ülkeyi yönetme görevini üstlendiğimizde öbür pek çok alanda olduğu gibi engellilerimizle alakalı de çok ciddi sıkıntılar vardı. Engelli kardeşlerimizin sorumluluğu çok büyük ölçüde ailelerin uhdesine bırakılmış bir durumdu. Engelli vatandaşlarımızın yaşama katılmalarını teşvik edecek bütüncül bir biçimde engellilerimizin meselelerini ele alacak problemlerine çözüm üretecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Son 20 senede attığımız adımlarla ülkemize ve milletimize yakışmayan bu tabloyu biz kökten değiştik. Bunu kökten değiştirerek engellilerimizin problemlerini çözmek, ailelerin sıkıntısını hafifletmek, engelli kardeşlerimizin de bu ülkenin eşit vatandaşı olduklarını hissettirmek ismine gerçekten çok güzel işler gerçekleştirdik” diyerek konuştu.

2005 senesinde çıkarılan Engelliler Yasası ile eğitimden bakıma, istihdamdan ayrımcılığın engellenmesine kadar engelli vatandaşları ilgilendiren pek çok konuda tarihi özellikte adımlar atıldığını belirten Erdoğan engelli bireylere yönelik düzenlenen hizmetleri paylaştı.

Erdoğan,” 2010 senesinde yapılan anayasa değişikliği ile daha da ileriye giderek engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık daha önemlisi engelli kardeşlerimizin bakım evlerine ve ya benzeri yerlere kapatılmaya gerek kalmada kendi aileleri yanında ihtiyaç duydukları hizmeti alabilmelerini temin ettik. Evde bakım desteği, evde bakım yardımı, gündüz hayat merkezleri, umut evleri gibi özgün uygulamaları biz hayaya geçirdik. Ulaşım araçlarından binalara kadar pek çok yerde erişebilirliği kolaylaştıracak düzenlemeler yaptık. Okullarda kaynaştırma eğitimi uygulamasını yaygınlaştırarak toplumumuzda empatinin ve sorumluluk bilincinin gelişmesini sağladık. Sağlık sorunu sebebiyle okula gidemeyen çocuklarımız için evleri, hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. Ülke genelinde toplam 453 bin özel eğitim ihtiyacı olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. Özel eğitim sınıflarında öğrenim gören engelli sayısı da 77 bin 600’e çıktı. Engelli evlatlarımızdan 993’üne hastane sınıflarında, 10 bin 552’sinide evde eğitim olanağı sağlıyoruz. Özel öğrencilerimize yönelik destek eğitim odalarının sayısını artırmak ve içeriğini zenginleştirmek. Bir süre öncesine kadar 79 tane olan destek eğitim odalarının sayısı 2 bin 2022 senesi itibariyle 638’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

81 ilde 10 bin destek eğitim odası yapımı için çalışmaların sürdüğünü bildiren Erdoğan, “Biz sizi yalnız bırakmayacağız, ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız. Üniversitelerimizin hepsinde engelli öğrenci koordinasyon merkezleri kurduk. Bunların dışında spordan iş dünyasına, kamuda istihdamdan siyasete kadar her alanda engelli kardeşlerimize daha önce eşi benzeri görülmemiş olanaklar sunduk. Atılan bu adımlar sayesinde engelli kardeşlerimizin özgüveni yükseldi. Topluma ve devlete olan güvenleri arttı. Bugün hamdolsun yaşamın hiçbir alanında engellilerimiz yok sayılmıyor, görmezden gelinmiyor. El üzerinde tutuluyor. Uzun seneler dışlanan engelli kardeşlerimiz artık göğüslerini gere gere ben de varım diyor. Engellerimizin desteklenip kendilerine lüzumlu olanaklar sunulduğunda neleri başarabildiklerini en net şekilde spor alanında görüyoruz. Daha önce sporun bir çok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun her alanında sanki destan yazıyorlar.

Rakamlar sporda ülkemizin nereden nereye geldiğini ortaya koymaktadır. Türkiye, 2000 Sidney Paralimpik oyunlarına yalnızca bir sporcu ile katılmış ve hiçbir madalya kazanamamıştır. 20 yıl sonra, 2020 Tokyo Paralimpik oyunlarına 87 sporcuyla katıldık 2’si altın, 4’ü gümüş, 9’u bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalyayla ülkemize döndük” şeklinde konuştu.

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının 13 branş ve 87 sporcu ile paralimpik tarihinin en fazla sayışa branş ve sporcu ile katılım sağlanan organizasyon olduğunu anımsatan Erdoğan, “Sporcularımız dünya, Avrupa ve Öbür uluslararası şampiyonlarda bir çok madalya kazanarak milletimize büyük gurur yaşattı. Hiç şüphesiz bu tarihi başarıda devletimizin altyapı yatırımları yanında federasyonlara ve kulüplere verdiği desteklerin de mühim payı vardır. Engelliler spor federasyonlarına verilen bütçeyi her sene artırdık. Yalnızca bu sene 4 engelli spor federasyonumuza ortalama 70 milyon lira kaynak tahsis ettik. Engelli spor kulüplerimize yönelik desteklerde de hem sayı hem de miktar itibariyle ciddi iyileştirmelere gittik. Geçmişte senelik 159 bin lirayı fakat bulan yardımların miktarı 2021 yılında 1101 spor kulübüne 6 buçuk milyon lira seviyesine çıktı. Bu destek ve teşviklerin meyvesini yalnızca madalya sayısında değil aynı zamanda sporcu sayısında da toplamayı başardık. Engelli sporcu sayısı 2002 senesinde 2 bin 763 iken 2021 senesi itibari ile bu rakam 45 bin 441’e çıktı. Öte Yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı2mıza bağlı bütün spor tesislerini engelli kardeşlerimizin erişimi için tekrardan düzenledik. Bulunduğumuz konumu yeterli görmüyor daha büyük başarılar için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. 2024 Paris Olimpiyatlarıyla alakalı hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Paris’te hem sporcu sayısı hem de kazanılan madalya itibari ile yeni bir rekora imza atacağımıza inanıyorum. Spor aşkı engel tanımaz programını geleceğin olimpiyat , Dünya ve Avrupa şampiyonlarını yetiştirme yolunda kıymetli bir adım olarak görüyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın işbirliği ile gerçekleştirilecek bu çalışmanın bütün gençlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çok sayıda sporcu ve davetli katıldı.
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Paralimpik sporcuların başarılarının ardında azim ve kararlılık olduğunu belirtti. Kasapoğlu,”Yaşamın her alanında sporda, sanatta, edebiyatta, eğitimde, iş dünyasında bütün zorluklara karşın sergiledikleri mücadeleyle, azimleriyle örnek olan, bizlere ilham veren kardeşlerimiz var. Milletimizin göğsünü kabartanlar var, ülkemizi dünyanın pek çok yerinde temsil edenler var, şanlı bayrağımızı en yukarı çektirenler, İstiklal Marşımızı bütün dünyaya dinletenler var.

Diliyorum ki bugün 500 Özel Eğitim Okulu için yola çıkacak ve 1 ay boyunca ülkemizi baştan aşağı dolaşacak tırlarımız, sporla beraber sevgiyi büyütsün. Yüzde 70 yerlilikle üretilen, 20’ye yakın sportif branşa hizmet edecek ve 81 ilimizde dağıtılacak spor malzemelerimiz, sportif altyapıyı güçlendirdiği gibi aramızdaki bağı da güçlendirsin” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonrasında sahneden canlı bağlantı ile spor malzemeleri taşıyan tırları uğurladı. Paralimpik sporcular Erdoğan’a üstünde kendi imzalarının bulunduğu Tokyo Olimpiyatları için özel hazırlanan bir forma hediye etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.