adplus-dvertising

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ final programında yaptığı konuşmada, yerli ve milli olarak üretilen İHA’ların 30 ülkede Türkiye’yi gururla temsil ettiğini ifade ederek, “Her bakımdan kuvvetli olmak mecburiyetindeyiz, aksi halde bizi Suriye’den, Ukrayna’dan beter ederler. Bunun için her alanda eksiklerimizi hızla gidermeye çalışıyoruz, mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sene 5’incisi Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ ile AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılmak üzere Samsun-Çarşamba Havaalanı’na, Cumhurbaşkanlığı uçağı ile iniş yaptı. TEKNOFEST alanına gelen Erdoğan, hatıra fotoğrafının çekinmesinin sonrasında, 5 günde toplam 670 bin kişin katıldığı alanda katılımcılara hitaben konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, “Yalnızca yarışmacı sayısı 600 bine ulaşan bir TEKNOFEST yaşıyoruz. Ülkemizin 81 vilayetinden 107 ülkeden katılan 154 bin takım 600 bin genç 40 ayrı dalda yarıştığı bir şölene dönüştü. Bu hamlenin gençler tarafından benimsenmesi zihni devrimdir. Kimileri gençleri esas gerçek işte burada karşımızda duruyor. Evet, Türkiye’nin gerçeği ve ihtiyacı da TEKNOFEST kuşağıdır. Bu gençliğe bakıp ülkesinin aydınlık geleceği yerine başka şeyler görüyorsa, kendi zihnini sorgulasın. Bu gençlik bir asır önce Çanakkale’de 7 düveli dize getirmişti. Milli mücadeleyi zafere ulaştırmış, düşmanı denize dökmüştü. Cumhuriyet tarihi boyunca ülkesini yücelmiştir” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

“Gençlik 20 senedir yanımızda olmuştur”

“20 senedir verdiğimiz her mücadelede hep yanımızda olmuş, en büyük güç ve moral kaynağımız oluştur” diyen Erdoğan, şu şekilde devam etti: “Bu gençliğin yalnızca 15 Temmuz’da yazdığı destan bile başarı hikayesidir. Bu genliği burada görüyorum. Türkiye kendi teknolojilerini geliştirmek, kendi savunma sanayi sistemlerini geliştirmek için yola çıktığında biz gençlere güveniyorduk, birileri ise gençleri küçümseyerek, gönül dünyalarını karartarak bozgunculuk peşindeydi. Nuri Demiral, Nuri Çilligil, Vecihi Hürkuş ve Şakir Zümre’ye yaptıkları eziyetleri bu günkü gençlere yapmaların izin vermedik, vermeyeceğiz. Biz insanımıza güvendik. İnsanımız yol açtık, olanak verdik ve hamdolsun neticede bütün dünyanın hayranlık ile izlediği bir yere geldik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

“Dün bize parası ile savuma ürünleri vermeyen ülkelere ihracat yapar hale geldik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında yerli ve milli savunma teknolojisinden bahsederek, “Dün bize parası ile savunma sanayi teknolojisi ürünleri vermeyen ülkelere artık ihracat yapar hale geldik. Başbakan olduğum zaman değil, seçimi kazandığımı zaman George W. Bush Amerikan’ın başkanıydı. ‘Hani biz İHA verecektiniz’ dedim. Kendisi ‘Türkiye’ye halen İHA vermediniz mi?’ şeklinde konuştu ve bize 48 saatte İHA’ları gönderdiler. Bizim bu gelişmememizden sonra rahmetli Özdemir Bayraktar ağabeyimiz de çocukları ile beraber Bayraktar İHA’ları üretmeye başladılar. Hamdolsun, bugün yalnızca silahlı İHA’lar dünyanın 30’dan fazla ülkesinde gururla bizi temsil ediyor. Artık bunların mühimmatını da kendimiz yapıyoruz. Samsun’da ilk kez sizlerin takdimine sunula KIZILELMA İHA’sı, dünya harp tarihinde oyun değiştirici bir hamle olarak görülmektedir. Yapılan İHA’lar yalnızca savunma sanayinde değil, küçük dokunuşlar ile yaşamın öbür alanlarında kullanılabilir. İHA’lar savunma sanayi yanında lojistikten tarıma kadar kendilerine uygulama alanı bulmaya başladılar” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

“Ülkemize 20 senede asırlık hizmetler kazandırdık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 senede Türkiye’nin asırlık projeler ve hizmetler ile donatıldığını kaydederek, “Göreve geldiğimizde yüzde 20, şimdi ise yüzde 80 milli savunma sanayimiz hazır. Gençler, sizleri her birini teknoloji elçileri olarak görüyorum. Zehir gibi çalışan beyinleri ile kendilerine ulaşamadığımız gençler var. İnşallah her sene kapsamı artarak TEKNOFEST ile onları da bu şenliğe davet edeceğiz. Türkiye’ye yakışan 600 bin değil, 3 milyon yarışmacı TEKNOFEST festivalleridir. Bizim gençlerimizin bu şekilde bir potansiyeli mevcuttur. Gençlerin öbür ülkelere değil, öbür ülkelerdeki gençlerin Türkiye’ye gelmesi gerekir” dedi.

“Savaşa meraklı değiliz, her bakımdan kuvvetli olmak mecburiyetindeyiz”

“Maalesef bölgemiz başta olmak üzere dünyada adaletsizliklerin yanında yıkımların ve çatışmaların hakim olduğu çok yer var. Güney’den Kuzey’e coğrafyamızın her yerinde bu can yakıcı hadiselerin meydana geldiği çok yeri sayabiliriz. Ülkemizin bu şekilde bir coğrafyada tarihi miras üstünde, bu şekilde bir devlet geleneği etrafında zayıf kalma olanağı yoktur” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özetle şunları belirtti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

“Savaşa meraklı değiliz, her bakımdan kuvvetli olmak mecburiyetindeyiz, aksi halde bizi Suriye’den, Ukrayna’dan beter ederler. Bunun için her alanda eksiklerimizi hızla gidermeye çalışıyoruz, mücadele ediyoruz. Bunu için yatırım, istihdamı güçlendiriyoruz. Son çeyrekte 7,6 büyüdük. Türkiye’de şimdi büyümede 2’nci sırada, bu şekilde bir gidişimiz var. Teknolojiye dayalı nice atılımlarımızın hedefi savaşa olan heves değil, savunma sanayimizi kuvvetli tutmamızdır. Yerli olarak ürettiğimiz bütün gayretler, ambargo gibi mihretlere maruz kalmama kararımızdandır.”

“Geçmişte gençlerimizi birbirine kırdırtanların teknolojik gelime gibi bir dertleri yoktu”

Geçmişte insanların ve özellikle gençlerin siyasi ve dini nedenlerle birbirlerine düşürüldüğünü hatırlatan Erdoğan, “Şuanda birileri ‘tüm bunlar eskiden niye yapılmamış da niye bugün gündeme geliyor?’ Diyerek soracaktır. Esasında bu soruyu eski Türkiye aktörlerine yöneltmek gerekir. Gerçekten de Türkiye bütün bu teknolojik açılımları, son 60-70 senede niye yapmadı acaba? Ülkemizin bu dönemine baktığımızda yanıt kendiliğinden ortaya çıkıyor. Gençlerimizi sağcı-solcu, Alevi-Sünni diyerek birbirlerine kırdırtanların bu şekilde bir derdi olması mümkün mü? Bugün aynı sinsi tuzakları düşünenlerin bu şekilde bir derdi olması mümkün mü? Bizim yapacaklarımız var. İnsanlarımızı birbirine düşürmekten başka işi olmayanlar, bu dediklerimizi anlayamazlar” diyerek konuştu.

“Biz, eserlerimiz ile milletimizin karşısındayız”

Yapılan ve yaşama geçirilecek olan mega yatırımlar ve eserler ile milletin her zaman yanında olduklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde konuştu:

“Bir zamanlar Amerika’dan Avrupa’ya, Hindistan’dan öbür ülkelere kadar teknoloji üretirken, bizdekiler ise üniversite kapılarında benim başörtülü bacılarımı üniversiteye almamak ile uğraştılar. FETÖ ihanet çetesinin yaptığı alçaklıklarının ortaya dökülmesi bile Türkiye’nin nasıl zor günlerden geçtiğinin ispatıdır. Yazık, ‘hoca’ diyerek geçin ama başörtüsüne ‘teferruat’ de, şuanda ise Pennsylvania’da. Amerika adalara uçakları ve silahları gönderiyor, S-300 ile bizi taciz etmeye çalışıyor. Ey Yunan, çok daha çok ileriye gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var. İzmir’i unutma. Aynı Türkiye şuanda dünyanın en gelişmiş ülkelerin arasında yerini aldı. Dün ülkemizin ayağına prangalar takarak ilerlemesini önlemeye çalışanların beklediğinden emin olun, inşallah hep beraber bunlara fırsat vermeyeceğiz. Vereceğimiz mücadele zorlu olacak, bedel ödetecektir ama neticesi güzel olacaktır.”

“Bayraktar kardeşler bütün zorluklar karşın neticede dünya markasını ortaya çıkarttılar”

Bayraktar kardeşlerin İHA’ları geliştirirken hangi engel ve ihanetler ile karşılattıklarını en iyi onlar kadar kendisinin de bildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeri geldi kendilerine pist verilmedi, uçuşları yasakladın ve tehdit edildiler ama neticede ortaya dünya markası çıkarttılar. Keban Barajı yapılırken birileri ‘kurbağalara göl’ yapıldı şeklinde konuştu ve engel olmaya çalıştırlar. Boğaz köprülerinin her birinin inşaatında birileri engel olmak için ellerinden geleni yapmışlardır. Yavuz Sultan Köprüsü’nü yaptırmamak için neler yaptılar. Kendilerini bu köprüyü bitireceğimizi söyledik ve bitirdik. Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nde de aynısını yaptılar ama engelleyemediler. Onların ulaşamadığı yere bizim icraatımız ulaşır” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı

“Her zaman gençlerimizin yanınızdayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Gençler, sakın mücadelenizde vazgeçmeyin, azminizden vazgeçmeyin, pes etmeyin. Cumhurbaşkanınız olarak daima yanınızdayım, gencim ve gençler ile beraberim. Allah ömür verdiği sürece de bakanlıklarımız, kurumlarımız, okullarımız ve t-3 Vakfı gibi bütün kurumlarımız ile yanınızdayız ve bu mücadeleyi zafere ulaştıracağız. Karadeniz’deki doğalgazı keşif ederken, ‘her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır’ sözünü unutmayınız. Her deneyen sonuç alamayabilir ama sonuca ulaşanlar, daima deneyenlerdir.”

Erdoğan, 40 ayrı yarışmada kazananlara ödüllerini takdim etti ve 26 vilayette 100 tane dene-yap uygulama atölyesinin toplu açılış törenini gerçekleştirdi. Sonrasında da 2023 senesinde havada olması planlanan KIZILELMA ve HÜRJET’i imzaladı. Daha sonrada vatandaşları selamlayarak alandan ayrıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.