Çukur’da Aliço’nun “Lisnibi Cemil Humfi” Şifresi Çözüldü

Çukur'un 4 Kasım tarihinde yayınlanan yeni bölümünde Aliço'nun Lisnibi Cemil Humfi şifresi çözüldü. Aliço, "Kırmızı Balık" şarkısını söylemiş.
Takip et
Çukur’da Aliço’nun “Lisnibi Cemil Humfi” Şifresi Çözüldü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SHOW TV ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Çukur’da Aliço, “Lisnibi Cemil Humfi” sözlerini kullanarak Yamaç’a şifreli bir mesaj göndermişti. Yamaç’ın bir türlü çözemediği şifreyi, dizinin yan karakterlerinden Ferhat çözdü.

Çukur’da Aliço’nun “Lisnibi Cemil Humfi” Şifresi Çözüldü Aliço’nun şifresini Çukur’un Ferhat’ı çözdü.

Babası tarafından kaçırılan ve bir evde tutulan Aliço, Yamaç’a ulaşamayınca Lisnibi Cemil Humfi şifreli mesajını bırakmıştı. Dizinin yeni bölümünde Aliço’nun şifresi çözüldü. Kahve sahnesinde içeriye giriş yapan Ferhat, şifreli mesajı okumayı başardı.

ALİÇO’NUN ŞİFRESİ KIRMIZI BALIK ŞARKISIYMIŞ

İşte meşhur Lisnibi Cemil Humfi mesajı ve Aliço’nun şifresi:

“Kırmızı balık gölde kıvrıla kıvrıla yüzüyor. Balıkçı Hasan geliyor, oltasını atıyor. Kırmızı balık dinle, sakın yemi yeme.”

SEZAR ALGORİTMASI NEDİR?

Dizide Aliço’nun verdiği şifreli mesajda sezar algoritması kullanıldığı belirtildi. Peki ‘Sezar algoritması’ nedir? Adından da anlaşıldığı üzere bu algoritmayı Jul Sezar gönderdiği mesajların düşmanların tarafında ele geçirilirse o mesajı anlamaması için oluşturulmuştur. Bu algoritma en temel şifreleme olarak kabul edilmektedir. Günümüzde şifreleme için pek güvenli sayılmamaktadır. Sezar algoritması, ana mesajın her bir harfini belirtilen anahtar sayı kadar ileri kaydırarak şifreli mesajı oluşturmak üzeredir. Şifreyi çözmek için ise anahtar sayısı ile şifreli mesajdaki her karakterin anahtar sayısı kadar geriye giderek ana mesajı dönüştürmesi üzerinedir. Örnek olarak mesajımız ‘Demir’ olsun ve anahtar sayımız da 4 olsun. Bu durumda şifreli mesajımız ‘Hırnü” olur. Harfleri alfabetik olarak 4 harf geriden okursak, ‘Hırnü’ yani ‘Demir’ kelimesini bulmuş oluruz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.