Çukur Dizisi Hakkında Suç Duyurusunda Bulunuldu

Avukat Funda Sadıkahmet Alp Çukur dizisi hakkında, avukatlık mesleğini aşağıladığı ve mesleğin onurunu ayaklar aldığı iddiası ile suç duyurusunda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da eleştirisine hedef olan Çukur dizisi hakkında avukat Funda Sadıkahmet Alp, Bakırköy Adalet Sarayı’na 2 sayfalık dilekçe sundu. Dilekçede, AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Show), Show TV Haber dışı sorumlu müdürü Semra Tınaztepe ve Ay Yapım hakkında ‘Hakaret’ ve ‘Halkı kanunlara uymamaya tahrik etmek’ suçlarından kamu davası açılması talep edildi.

Çukur’un yayınlanan son bölümünde avukatlık meslek ve itibarını zedeleyici sahneler olduğuna yer verilen dilekçede bu sahnelerden Semra Tınaztepe’nin sorumlu olduğu iddia edildi.

İlgili bölümde, avukat karakterine yapılan şiddet, baskı ve tehditlere yer verilen dilekçede, “Avukat rolündeki kişi ise hiç tepki vermeyerek ve konuşmayarak bu baskıya boyun eğmektedir. Seyircinin gözünde normalleştirilen bu hususlar suç teşkil etmektedir” denildi.

“ÇUKUR GENÇLERE KÖTÜ ÖRNEK OLMAKTA”

Dilekçenin devamında ise, “Çukur dizisi gençlere kötü örnek olmakta, avukatlık mesleğinin zedelenmesine, itibarsızlaşmasına sebep olmaktadır. Gelecek nesilleri olumsuz etkileyen bu dizide avukatlık mesleğine alenen hakaret edilmekte ve avukatlık mesleği aşağılanmaktadır. Mesleğimizin onurunu ayaklar altına alan bu sahne ile maalesef akıllarda kalan, avukatlara istediğini yaptırabilecek bir güç gösterisi ve hatta hukuksuz işlere teşvik etmeye çalışma, avukatın yakasından tutup tehdit etmek olmuştur. Hak arama mücadelemizi avukatlar olarak kanunlar çerçevesinde tüm zorluklara rağmen verirken bu denli itibarsızlaştırılmanın haklı bir açıklaması olamayacağı gibi kabul edilemez. Birçok meslektaşımız bu hakaret ve tehditlere maruz kalırken, öldürülen meslektaşlarımız gazetelerin 3. sayfalarına konu olurken adı geçen dizinin bu sahnesiyle bizleri aşağılayan dizinin ve yayınlayan kurumun tüm sorumlularından şikâyetçi olmak zarureti doğmuştur.” ifadeleri yer aldı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı