Cübbeli Ahmet Hoca: parlamenter sisteme dönülmeli

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Meşhur de ‘parlamenter sistem’ münakaşasına girdi. Cübbeli Ahmet Hoca, “(Cumhurbaşkanı Erdoğan) Vaziyeti riske atmak istemiyorsa yapması gereken şey parlamenter sisteme dönmektir” iddiasında bulundu
Takip et
Cübbeli Ahmet Hoca: parlamenter sisteme dönülmeli
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Tarafsız Bölge’nin reklam arasında Cübbeli Ahmet Hoca ile yaptıkları siyaset sohbetini yazdı. Cübbeli Ahmet Hoca’nın parlamenter sisteme dönülmesinden yana olduğunu söyleyen Ahmet Hakan, gerekçelerini de yazdı. Sonrasında da sordu: Erdoğan aniden “Parlamenter sisteme dönüyoruz’ derse ne olur?” İşte Ahmet Hakan’ın yazısının alakalı bölümü…

Cübbeli Ahmet, aniden siyasete daldı

Geçenlerde Cübbeli Ahmet vardı Tarafsız Bölge’de… “Tarikatlar içindeki cinayetler” konusunu konuşmak için davet etmiştik kendisini. Reklam arasında siyasete daldı Cübbeli. Bana, “AK Parti, parlamenter sisteme döner mi?” diyerek sordu. Tüm gece sınava çalıştığı halde hiç beklemediği yerden gelen soruyla afallamış öğrencilere özgü bir şaşkınlıkla kekeledim: “Sanmam… Gündemde değil… Olmaz öyle şey… Kem… Küm…”

AK Parti parlamenter sisteme dönerse iktidarı hiç kaybetmez

Benim kem küm etmemle zerre ilgilenmedi Cübbeli. Ve hemen kendi görüşünü belirtti: “AK Parti, parlamenter sisteme dönerse iktidarı hiç kaybetmez. Vaziyeti riske atmak istemiyorsa yapması gereken şey parlamenter sisteme dönmektir.”

İttifak dahil her şey tarumar olur!

Posta yazarı Rauf Tamer’in dünkü yazısını okuyordum. Şu Şekilde yazmış Rauf Bey: “Erdoğan, yüzde 50 artı 1 barajıyla zor yolu seçmiştir. Halbuki diğer sistemde iktidara gelebilmek için birinci parti olmak yetiyor. En azından koalisyon ortağı. Erdoğan şuanda çıkıp şakacıktan bile dese ki ‘Parlamenter sisteme dönme kararı aldım, yarından tezi yok…’ Kim bilir ortalık nasıl karışır? İttifak dahil her şey tarumar olur.”

Erdoğan ‘Parlamenter sisteme dönüyoruz’ derse ne olur?

Tüm muhalefet, “Parlamenter sistem” diyerek tutturmuşken… AK Parti, aniden “Parlamenter sisteme dönüyoruz” derse… Ne olur?
Mesela şu şekilde şeyler olur:
– Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş denklemden çıkar.
– Kemal Kılıçdaroğlu, “Partimin oylarını artırmam gerekiyor. İşte şuanda yandık” diye inceden umutsuzluğa kapılır.
– Meral Akşener, “Ben başbakan yardımcısı olacağım” demeye başlar.
– Muharrem İnce CHP’yi geçme hayaline kapılır
– İttifaklar yerini koalisyonlara bırakır.
– HDP, anahtar konumu kaybeder.
Velhasıl…
Çarşı asla karışır.
Acayip bir mavra çıkar hepimize.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.