Covid Seyahat Kartı nedir? Dijital Seyahat Kartı uygulaması nasıl indirilir?

Koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilediği sektörlerden birisi de seyahat ve turizm oldu. Çoğu ülkenin uçuşları iptal etmesi ekonomik anlamda da ülkelere zarar verdi. Bu nedenle daha işlevsel bir sonuç olarak seyahat aşı kartı ismiyle bir uygulama yapılmasına karar verildi. Peki  Covid Seyahat Kartı ne zaman ve nerede kullanılacak?
Takip et
Covid Seyahat Kartı nedir? Dijital Seyahat Kartı uygulaması nasıl indirilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dijital Seyahat Kartı uygulaması ‘birkaç hafta içinde’ indirilebilecek. Henüz test aşamasında.

Koronavirüsün olumsuz etkilediği sektörlerden birisi de seyahat ve turizm oldu. Sınırların kapanması, uçakların ve planların iptali ile birlikte virüsün yayılmasını kontrol altına almak gerekliydi.

Seyahat tutkunları, normalleşmeye dair gelişmeleri merak ederken, yeniden gezebilmek için gereken şartları da araştırıyor.

Bir mobil uygulama şeklinde olması planlanan kartta, uluslararası yolcuların COVID-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi yer alacak. Ülkelerin sağlık birimlerinin onayının da yer alacağı sistemde, bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı uygulama üzerinden kontrol edilecek.

COVİD SEYAHAT KARTI NEDİR?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), dijital Covid Seyahat Kartı’nın birkaç hafta içinde çıkacağını açıkladı.

Yolcuların Covid-19 testi ve aşı bilgileri bulunacak olan kartta testler ve aşıların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi de yer alacak.

COVİD SEYAHAT KARTI NE ZAMAN VE NEREDE KULLANILACAK?

Herhangi bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli olan Covid-19 testlerini ve aşılarını yaptırıp yaptırmadığının kontrol edileceği uygulamada, ülkelerin sağlık birimlerinin onayı da olacak.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, dijital Covid Seyahat Kartı’nın uluslararası hava yolculukları için gerekli olduğunu düşündüklerini belirtirken Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) havalimanları ve dış ilişkiler bölge müdürü Vinoop Goel konuyla ilgili, şeklinde konuştu.

IATA, dijital Covid Seyahat Kartı “modüler” bir şekilde tasarlandığını, böylece dünya çapında denenmekte olan diğer dijital çözümlerle çalışabileceğini belirtti.

Dijital Covid Seyahat Kartı’nın, İOS ve Android platformlarında kullanıcılara ücretsiz şekilde sunulması bekleniyor.

Singapur Hava Yolları, Aralık’ta seyahat kartını deneyen ilk havayolu şirketi olmuştu. Etihad, Emirates, Qatar Airways ve Air New Zealand da denemelere katılan diğer şirketler arasında.

KİLİT KONU GÜVEN

IATA, dijital CovId Seyahat Kartı’nın uluslararası hava yolculukları için gerekli olduğunu düşündüklerini bildirdi. IATA Havalimanları ve Dış İlişkiler Bölge Müdürü Vinoop Goel, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Buradaki kilit nokta güven. Yolcuların, yaptıkları testlerin doğru olduğundan ve ülkeye girmelerine izin verileceğinden emin olmaları gerekir” diye konuştu.

Covid seyahat kartı geliyor

DENEMELER SÜRÜYOR

Goel, dünyada bazı havayollarıyla pilot denemeler yaptıklarını belirterek, dijital kartın dünya genelindeki kullanımına mart ayında başlayabileceklerini belirtti. Söz konusu mobil uygulamanın gelişime açık olduğu ve dünya genelinde devreye sokulacak diğer dijital çözümlerle entegre bir şekilde çalışacağı da bildirildi. Uygulamanın iOS ve Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacağı belirtilirken, uygulamanın denemelerine aralık ayında ilk olarak Singapur Havayolları başladı. Etihad, Emirates, Qatar Airways ve Air New Zealand da denemelere katılan diğer şirketler arasında.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.