adplus-dvertising

Covid-19’un öğrencilerde öğrenme kaybına neden olduğu belirlendi

Türk akademisyenler tarafından yapılan araştırma neticesinde Covid-19’un öğrencilerin okuma becerilerini olumsuz yönde etkilediği ortaya koydu. Akademisyenlerin bu çalışması İngiltere’de bulunan dünyaca meşhur bilim dergilerinde yayımlandı.
Takip et
Covid-19’un öğrencilerde öğrenme kaybına neden olduğu belirlendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim mensupları Doç. Dr. Kerem Coşkun ve Dr. Cihan Kara, yaptıkları incelemede neticesinde Covid-19’un öğrencilerin eğitim yaşamlarını olumsuz etkiledikleri sonucuna vardılar. Projelerinin bilimsel raporları yayımlanınca dünyanın en yüksek etki faktörüne sahip, sadece en üst düzey bilimsel çalışmaların yayımlanabildiği Nature dergi grubunda yayınlanması kabul gördü.

Covid-19’un öğrencilerde öğrenme kaybına neden olduğu belirlendi

Öte Yandan pandemi sürecinin ilkokul çocuklarının matematiksel düşünme becerilerine olan olumsuz etkilerini ortaya koyan bir öbür araştırma ise dünyanın en iyi dördüncü üniversitesi seçilen, İngiltere’nin en saygın üniversitelerinden University College London (Londra Üniversitesi Akademisi)’ın London Review of Education dergisinde yayına kabul edildi.

Artvinli akademisyenler, daha önce de çocukların ahlaki kimliklerini ilk defa bilimsel bir testle ölçmeleri bilim dünyasının dikkatini çekmişti. Projenin devamında ise pandemi öncesi ve esnasında Türkiye’nin farklı bölgelerinden 1379 ilkokul öğrencisi ve veliden veri toplayarak, ilkokul öğrencilerinin matematiksel düşünme becerilerinin oluşumdaki öğrenme kayıplarını belirlediler. Her iki incelemenin alaka çeken ortak bulguları öğrenme kaybının bütün sosyal katmanlarda meydana geldiğini ortaya koyuyor.

Covid-19’un öğrencilerde öğrenme kaybına neden olduğu belirlendi

Covid-19’un öğrencilerde öğrenme kaybına neden olduğu belirlendi

Öğrencilerin pandemide öğrenme kaybı yaşadığını tespit etti

Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim mensupları Doç. Dr. Kerem Coşkun konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Bu proje ahlaki kimlik, akademik başarılar, matematik becerileri, ses farkındalığı becerileri gibi çeşitli bilimsel beceriler dizesini ölçmeyi amaçlıyor. Türk eğitim politikalarına yön vermeyi amaçlayan proje için Milli Eğitim bakanlığından lüzumlu izin aldık ve projemizi uygulamaya başladık. 13 Mart 2020’de ilkokullar kapandı hatta biz üniversiteden öğrencilerimizi de göndermek mecburiyetinde kaldık. Dolayısıyla biz pandemi öncesi verileri elde etmiştik. Bir de pandemi sonrasındaki verileri elde ettik. Biz burada öğretmenlere online yönlerle ulaştık, bilgi teknolojilerini kullandık öğrencilerin ses farkındalığı ve matematik becerilerini ölçen bir dizi testlere tabi tuttuk. Yapmış olduğumuz analizlerde operasyon aracılık etkisi gibi üst düzey istatistik analizler ile gördük ki, Covid-19 sebebiyle okulların kapalı kalmasının öğrencilerin fanatik ses farkındalığı yani okuduğunu anlama becerisinin temel bir birleşeni olan ses farkındalığı becerilerinde bir gerileme olduğunu, bir öğrenme kaybı olduğunu belirledik” şeklinde konuştu.

“Yüz yüze eğitimin kesinlikle uzaktan eğitimle karşılık kıyas kabul edilemez”

Covid-19’un öğrencilerde öğrenme kaybına neden olduğu belirlendi

Çalışmalarını İngilizce olarak raporladıklarını kaydeden Coşkun “Dünyanın en saygın bilim dergilerinden biri olan Nature dergisinde 30 Mayıs 2022 senesinde kabul edildi. Çok zorlu bir editörüyle süreç 4 farklı üst düzey kişilerinden hakemlikler neticesinde yayına kabul edildi. Bu çalışmada biz şunu gözlemledik sınıflarda düzenlenen öğrenci öğretmen etkileşimine dayanan yüz yüze eğitimin kesinlikle uzaktan eğitimle karşılık kıyas kabul edilemez” diyerek konuştu.

“Özelikle matematik eğitimde düşüş belirledik”

Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim mensupları Dr. Cihan Kara ise “Türkiye’nin farklı bölgelerinden bin 379 öğrenci ve ailelerinden elde ettiğimiz verilerde özellikle matematik doğası itibariyle uzaktan eğitim çocukların başarılarında matematiksel becerilerinde düşüş belirledik. Yeni testler, gene ölçekler geliştirdik. Anne, baba ve öğrenci ve öğretmen etkileşim ölçeği geliştirdik. Matematik beceri testimizde 10 soru var. Bunlar yaşa göre değişiklik gösteriyor. Biz bu soruları ilkokul müfredatından aldık. Yaş içerisinde çocukların neler bilmesi gerekiyor buna bağlı olarak sorular geliştirdik. Bu sorular sonucunda görebildiğimiz kadarıyla pandemi öncesi grubun 10 soruda 8 doğru ortalamaya sahip. Pandemi sonrası ise uzaktan eğitim alan çocukların ortalamasına baktığımız zaman bu 7’ye düştüğünü gördük. Sınıf seviyesi arttıkça bu yaklaşık farkının açıldığını gözlemledik” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.