adplus-dvertising

Covid-19’un ilk kez görüldüğü Wuhan yeniden karantinada

Dünyada Covid-19 vakalarının ilk defa belirlendiği Çin’in Wuhan şehrine bağlı Jiangxia bölgesinde yerel kaynaklı 4 korona virüs vakası görülmesi üstüne bölgede 3 günlük karantina uygulanıyor.
Takip et
Covid-19’un ilk kez görüldüğü Wuhan yeniden karantinada
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya genelinde etkisini sürdüren korona virüsün ilk defa görüldüğü Çin’in Wuhan şehrinde belirlenen 4 asemptomatik vaka, yetkilileri harekete geçirdi. “Sıfır vaka” politikası kapsamında, 4 vakanın görüldüğü Jiangxia bölgesinde 3 günlük karantina kararı alındı. 970 binden fazla nüfuslu Jiangxia’de “geçici kontrol tedbirleri” olarak isimlendirilen kısıtlamalar dün sabah saatlerinden itibaren uygulamaya başladı. Barlar, sinemalar ve internet kafeler dahil eğlence mekanları, küçük klinikler pazar yerleri, ibadethaneler kapatılırken, konserler, konferanslar, büyük toplantılar da yasaklandı. Otobüslerden metroya kadar bütün toplu taşıma hizmetleri durduruldu ve bölge sakinlerinden mecburi olmadıkça evlerini terk etmemeleri istendi. Öte Yandan Jiangxia’de “yüksek riskli mahalleler” belirlendiği ve bu mahallelerde yaşayanların evden çıkmasının yasaklandığı aktarıldı. Yapılan açıklamada, insan akışını ve enfeksiyon riskinin azaltılmasının ve mümkün olan en kısa zamanda sıfır vaka sayısına ulaşılmasının hedeflendiği söylendi.

İlk olarak 2 vaka belirlenmişti

Jiangxia’de hafta başında düzenli yapılan testler sırasında ilk önce 2 vaka belirlendiği, öbür 2 vakanın ise yakın temaslı olduğu söylendi. Wuhan’da ilk defa 22 Ocak 2020’de uygulanan karantina 76 gün yürürlükte kalmıştı. Wuhan, salgın sebebiyle karantina uygulanan ilk kent olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.