Çorumlu çiftçi nohut tarlasında bulduğu gök taşını ABD’ye sattı!

Çorum’un Alaca ilçesinde çiftçi Mutlu Yılmaz, 2 sene önce nohut ektiği esnada tarlasında bulduğu 68 kiloluk ‘gök taşı’nı ABD’de bir alıcıya 180 bin dolar karşılığında satış için anlaştı. Taşı bu ülkeye gönderecek olan çiftçi, yapılacak test ve analiz neticelerine parasını alacak.
Takip et
Çorumlu çiftçi nohut tarlasında bulduğu gök taşını ABD’ye sattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alaca ilçesinde 12 haneli Gerdekkaya köyünde oturan çiftçi Mutlu Yılmaz, Nisan 2019’da nohut ektiği tarlasını hasada hazırladığı esnada gördüğü büyükçe bir taşı kaldırmaya çalıştı. Fakat taşın çok ağır olması sebebiyle yerinden hareket ettiremedi. Görünüşünün farklı olduğunu düşünen Yılmaz, komşularının yardımıyla taşı bulunduğu yerden alarak evine getirdi.

Çorumlu çiftçi nohut tarlasında bulduğu gök taşını ABD’ye sattı!

Yılmaz, dışı gri renkte olan 68 kilo ağırlığındaki taştan aldığı bir parçayı incelenmesi için bir yakının yardımıyla ABD’deki bir üniversiteye ulaştırdı. İncelemede, taşın bir gök taşı olduğu gün yüzüne çıktı. Dünya literatürüne ‘Gerdekkaya’ adıyla giren gök taşında 12 element bulunduğu Türkiye’nin en büyük üçüncü gök taşı olduğu söylendi.

Çorumlu çiftçi nohut tarlasında bulduğu gök taşını ABD’ye sattı!

180 BİN DOLARA SATTI

Bu süreçte gök taşı vatandaşların merak etmesi üstüne 1,5 ay süreyle Çorum Müzesi’nde hazırlanan özel bölümde sergilendi. Ortalama 4 bin kişi gök taşını ziyaret etti. Bu esnada Mutlu Yılmaz en az 4 bin senelik olduğu tahmin edilen gök taşını satılığa çıkardı. 2 sene içerisinde verilen teklifleri miktarını az bularak kabul etmedi. Son olarak Amerika’daki bir alıcı Yılmaz ile iletişime geçti. Yılmaz, 4 bin senelik gök taşını Amerika’daki alıcıya 180 bin dolar karşılığında satış için anlaştı. Gök taşının Amerika’ya gönderileceğini, orada yapılacak test ve analiz neticelerine göre satış işleminin tamamlanacağı söylendi.

Çorumlu çiftçi nohut tarlasında bulduğu gök taşını ABD’ye sattı!

AMERİKA’DAKİ BİR ALICIYA SATILDI

Gök taşını ilk bulduklarında 68 bin dolarlık bir teklif geldiğini dile getiren Yılmaz, “O zaman yeni bulduğumuz için konu ile ilgili tam fikir sahibi olmadığımız için insanlar tarafından yanlış yönlendirildik biz. Bu sebeple taşı vermedik. Sonra o paralara vermediğimiz için pişman da olduk. Daha sonra 6, 8, 20 bin dolarlık teklifler geldi. Son olarak ise Amerika’da kıymetli taşlar alıp satan bir kişi bizimle irtibata geçti. 180 bin dolar teklif edildi, biz de kabul edip sattık. Fakat resmi prosedürü takip ediyoruz. Resmi yollarla nasıl taşı yurt dışına çıkarabiliriz, bunun incelemesi içerisindeyiz. Taşı gönderdikten sonra inceleyecekler, lüzumlu analiz neticeleri çıkarsa onlar taşı alacak biz de paramızı alacağız” diyerek konuştu.

‘BİRÇOK KİŞİ BİZE TAŞ FOTOĞRAFLARI GÖNDERİYOR’

Gök taşını görmek isteyen birçok kişinin kendilerini ziyarete de geldiğini belirten Yılmaz, “Taş için birçok ziyaretçi geldi. Bu taş sayesinde daha yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduk. Bizim için çok farklı bir deneyim oldu. Gök taşımız müzede sergilendi, ziyaret edildi. Merak edenler çok oldu. Hatta Türkiye’den birçok yerden taş fotoğrafı gönderenler oldu. Bu konularda bir bilim adamı değiliz. Daha geniş çapta bilgisi olan insanlar var. Bizler de bize ulaşanları bilim insanlarına yönlendiriyoruz. Gök taşı düştü konusu gündeme geldiğinde birçok kişi telefonla arayıp ulaşıyor. ‘Siz nasıl buldunuz, biz nasıl arayalım, nasıl buluruz’ diyerek soruyorlar. Biz de ‘Şu biçimde bulun’ diyemiyoruz, çünkü biz de tesadüfen bulduk. Gök taşını bulan insana şans getirmesini dilerim. Benim yaşamımda hiçbir değişiklik olmadı. Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordum gene devam ediyoruz. Satıp paramızı alırsak gene aynı işimize devam edeceğiz. Gene aynı yaşamımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.