Çorum İl Sağlık Müdürüsonunda isyan etti: Böyle düşüncesiz insanlarla nereye varabiliriz

ÇORUM’da koronavirüs vaka sayısının artması sonrası açıklama yapan Çorum İl Sağlık MüdürüÖmer Sobacı, “Caydırıcı cezalar da veriyoruz ama ceza çözmüyor. Yine bildiğini okuyor. Böyle düşüncesiz insanlarla nereye varabiliriz. Allah ıslah etsin” diye konuştu.
Takip et
Çorum İl Sağlık Müdürüsonunda isyan etti: Böyle düşüncesiz insanlarla nereye varabiliriz
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr.Mesut Sezikli,kentte son bir ayda 40’tan fazla sağlık çalışanının yeni tip Koronavirüs’e (Covid-19) yakalandığını belirterek, “Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı.” ifadelerini kullandı.

Son duruma tepki gösteren Çorum İl Sağlık MüdürüÖmer Sobacı ise “Caddeye çıktığımda bakıyorum, maske bazı insanların ya çenesinin altında, ya kolunda. Sosyal mesafeye özellikle düğünlerde maalesef hiç dikkat edilmiyor. Herkes maskesini taksaydı, sosyal mesafeye dikkat etseydi bu hale gelir miydi? En büyük sebebi bu. Caydırıcı cezalar da veriyoruz ama ceza çözmüyor. Yine bildiğini okuyor. Allah ıslah etsin” diye konuştu.

“Tabii ki bıkkınlık, yılgınlık var”

Kentte vaka sayılarının artmasıyla birlikte hastane binasını ikiye böldüklerini belirten Sezikli, bir tarafta Covid-19 hastalarına, diğer tarafta da salgın dışı hastalara tedavi vererek, iki grubun birbirine temasını engellediklerini anlattı. Sağlık çalışanlarının salgına karşı yoğun mücadele verdiğini vurgulayan Sezikli, şu açıklamaları yaptı:

Halkımızın salgınla mücadelede belli bir konsantrasyonda gitmesi çok önemli. Tabii ki bıkkınlık, yılgınlık var. Bu bıkkınlık en başta sağlık personelinde var, bunun bilinmesini istiyoruz. Ancak ne olursa olsun bu süreç geçinceye kadar aynı konsantrasyonla çalışacağız. Vatandaşlarımızın da gerekli olmadıkça hastaneye gelişi ertelemesi bizim için çok önemli. Süreç belirsiz, ne zaman biteceği belli değil. Bundan sonrası halkımızın kurallara ne kadar uyacağına bağlı. Rehavet içinde devam edersek bunun sonu görünmüyor. Aşı bulununcaya kadar hemen hemen hepimiz bunu geçireceğiz demektir.

“Sağlık çalışanları virüse hastane dışında yakalandı”

Çorum’da son bir ayda 40’tan fazla sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını açıklayan Sezikli, “Bunların tümü virüsü hastane dışından kaptı. Pozitif personelimizi tek tek arıyorum ve ne olduğunu soruyorum. Düğün, toplantı, memleket ziyareti gibi sonuçlar çıkıyor. Bunlara dikkat etmemiz lazım, çünkü biz son noktayız.” düşüncesini dile getirdi.

Test sayısı 12 binlere yükseldi

Hastaneye günde 600 civarında Covid-19 şüphesi ile başvuru yapıldığını aktaran Sezikli, gerek görülmesi halinde hastalık şüphesi taşıyan kişilere PCR testi yaptıklarını, salgının başladığı mart ayında 412 olan test sayısının ağustosta 12 binlere yükseldiğini kaydetti. Sezikli, Çorum’un en hızlı test sonucu veren illerden olduğunu sözlerine ekledi.

“Herkesin başına bir bekçi dikemeyiz”

Çorum İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı ise son 15 gündür kentteki denetimlerde vatandaşların sosyal mesafe ve maske kuralına uymadığını gözlemlediğini vurguladı. Salgınla mücadelede bazı insanların “vurdumduymaz” davrandığını ifade eden Sobacı, şunları kaydetti:

Bu da toplumumuza mal oluyor. Caddeye çıktığımda bakıyorum, maske bazı insanların ya çenesinin altında, ya kolunda. Sosyal mesafeye özellikle düğünlerde maalesef hiç dikkat edilmiyor. Bundan sonra düğünlerde gerekli işlemler yapılacak. Herkesin başına bir bekçi dikemeyiz. Böyle düşüncesiz insanlarla nereye varabiliriz. Herkes maskesini taksaydı, sosyal mesafeye dikkat etseydi bu hale gelir miydi? En büyük sebebi bu. Caydırıcı cezalar da veriyoruz ama ceza çözmüyor. Yine bildiğini okuyor. Allah ıslah etsin.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.