Corona virüsünde Türkiye’de yaşananlar: Corona virüsünde Türkiye 15’inci ülke konumunda!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü kabusu geçmek bilmiyor... Aralık 2019'da ortaya çıkan ve haftalar içerisinde dünyayı etkisi altına alan Covid-19, küresel ölçekte 198 ülke ve bölgeye sirayet etmiş durumda... Virüs dünyada 21 bin 300'e yakın ölüme sebep oldu ve her geçen dakika bu sayı artıyor. Türkiye'de de tablo giderek ağırlaşıyor. 25 Mart corona virüsü bağlamında ülkemizde en çok ölümün yaşandığı ve en çok vakanın tespit edildiği gün oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 59'a yükseldiğini duyurdu. Türkiye'de test yapılan şüphelilerin yüzde 7,97'sine corona virüsü tanısı koyuldu. Türkiye corona virüsünden en çok ölümün yaşandığı 15'inci ülke konumunda

Türkiye’de ilk corona virüsü vakası, 10 Mart’ta tespit edildi.Bu gelişmeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart’ta gece yarısı 01.00’de duyurdu.


12 Mart’ta açıklanan bir vakayla toplam sayı ikiye yükseldi.

Bu rakam 13 Mart’ta beşe, 14 Mart’ta altıya, 15 Mart’ta 18’e, 16 Mart’ta 47’ye çıktı.

Türkiye’de vaka sayısı 17 Mart’ta 98’e ulaşırken, ilk ölüm haberi de aynı gün geldi. 18 Mart’ta ölü sayısı ikiye, vaka sayısı ise 191’e yükseldi.

19 Mart’ta tablo ağırlaşmaya başladı. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı dörde, vaka sayısı 359’a çıktı.

15 Mart’ta hayatını kaybeden eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’ın (80) corona virüsü sonucu hayatını kaybettiği de 19 Mart’ta kesinleşti. Dolayısıyla Türkiye’de corona virüsünden ilk ölümün 15 Mart’ta yaşandığı ortaya çıktı.


20 Mart’ta ölü sayısı dokuza, vakalar ise 670’e yükseldi.

21 Mart o güne dek en fazla ölümün açıklandığı tarih oldu. 12 kişi daha hayatını kaybetti ve ölü sayısı 21’e çıktı. Vaka sayısı 947 olarak açıklandı.

22 Mart’ta Türkiye’de corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a tırmandı. Vaka sayısı ise 1236 olarak belirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de toplam 20 bin 345 test yapıldığını açıkladı.

23 Mart’ta Türkiye’de vaka sayısı bazında 293 artış bildirildi. Corona virüsüyle enfekte hasta sayısı 1236’dan 1529’a yükseldi. Yedi Covid-19 hastası hayatını kaybederken, ölü sayısı 37’ye çıktı. 3 bin 672 kişiye test yapıldı. 23 Mart’ta test yapılan toplam şüpheli sayısı 24 bin 17’ye ulaştı.

24 Mart’a bağlanan son 24 saatte 343 kişiye corona virüsü tanısı koyuldu. Böylece toplam vaka sayısı 1872’ye çıktı. Yedi kişi daha hayatını kaybetti ve toplam ölü sayısı 44’e yükseldi. 3 bin 952 kişiye test yapıldı. Corona virüsü testi yapılan toplam kişi sayısı böylece 27 bin 969 oldu.

EN ÖLÜMCÜL GÜN 25 MART!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter hesabından Türkiye’deki corona virüsü vakalarıyla ilgili son gelişmeleri duyurdu. 11 Mart’tan bu yana en çok vakanın tespit edildiği ve en çok ölümün yaşandığı gün 25 Mart oldu. Bakan Koca’nın açıklamasına göre; 15 hasta hayatını kaybetti, 561 kişiye corona virüsü tanısı koyuldu.

YÜZDE 7.37’NİN SONUCU POZİTİF

Bu gelişmeyle birlikte ölü sayısı 59’a, vaka sayısı ise 2 bin 433’e yükseldi. 5 bin 35 kişiye daha test yapıldı ve teste tabi tutulan şüpheli sayısı 33 bin 4 olarak kayıtlara girdi. Son rakamlar üzerinden yapılan hesapla Türkiye’de corona virüsü testine tabi tutulan kişilerin yaklaşık yüzde 7,37’inin sonucu pozitif çıktı. Test yapılanların vefat oranı ise yüzde 2.42 olarak belirlendi.

Corona virüsüyle mücadelede örnek gösterilen Güney Kore’de 20 Mart’ta elde edilen son verilere göre 316 bin 664 test yapılmıştı. Aynı gün toplam vaka sayısı 8 bin 652 olarak bildirilmişti. Bu verilerle hesap yapıldığında, Güney Kore’de corona virüsüne tabi tutulanların yüzde 2.7’sinin sonucu pozitif çıktı.

İTALYA VE İSPANYA İÇLER ACISI

Son gelişmelerle birlikte Türkiye, dünya genelinde corona virüsü sonucu en çok ölümün yaşandığı 15’inci ülke olmayı sürdürüyor. İstatistik sitesi worldometers’ın verilerine göre; Türkiye ile Brezilya’da görülen ölümlü vaka sayısı 59. Listenin başında 7 bin 503 ölümle İtalya, 3 bin 647 ölümün görüldüğü İspanya’nın açık ara farkla önünde yer alıyor. İspanya dün açıklanan 738 ölümle virüsün merkez üssü Çin’in önüne geçerek ikinci sıraya yükseldi.

TÜRKİYE’NİN KORONAVİRÜSLE MÜCADELESİNDE SON GELİŞMELER

Bakan Koca, Çin’den Kovid-19 için getirilen ilaçlara ilişkin, “Ankara’ya ulaşan ilaçlar, gece saatlerinde ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldı. Yeni ilaçlar, yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları için kullanılacak.” bilgisini verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine üyeleriyle video konferans yöntemiyle görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan başkanlığındaki görüşmede, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

İçişleri Bakanlığı, valiliklere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında marketlerin çalışma saatlerine, marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısına, şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik ek genelge gönderdi.

Genelgeye göre, il ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.

SAĞLIK BAKAnı FaHRETTİN KOCA’NIN ATTIĞI BİLGİLENDİRME MESAJLARI

25 MART
SON 24 SAATTE 5.035 test sonuçlandı. 561 tanı kondu. 15 hastamız hayata veda etti. Bugüne dek kaybettiğimiz hasta sayısı 59. Toplam hasta sayımız 2.433. SAYILAR, KAYIP ACISINI, ENDİŞEYİ İFADE EDEMEZ. Sıfır riskle yaşamaya çalışalım. Bizi hayata tedbir bağlar.

24 MART

SON 24 SAATTE toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. Biri KOAH hastasıydı. Altısı ileri yaştaydı. Aldığımız tedbir kadar güçlüyüz.

23 MART

SON 24 SAATTE 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. GENÇLERE UYARIMIZ VAR: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar.

22 MART

Yeni hayatlar kaybediyoruz. Vaka sayıları artıyor. Fakat mümkün olduğunca çok sayıda test yaptığımız unutulmamalı. Tedavi altına alınmış her hastayla, salgının önünü kesmiş oluyoruz. Bugün 9 yeni vefat, 289 yeni tanı var. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar. Bugüne kadar toplam 20.345 test yapıldı, 1.236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik. Hastalık ülkemizde yokken, “yok” dedik. Şimdi gün gün durumu açıklıyoruz. Şeffaflığımızla sizi tedbire de davet ediyoruz. Tedbirli olalım. Bu ülke, bu tehdide yenik düşmeyecek.

21 MART

Son 24 saatte 2.953 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 277’si POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 947’ye ulaştı. Yaşlı hastalarımızdan 12’sini KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 21 can kaybımız var. Yaşlılarımızı uyaralım. Sokağa çıkma sınırlandırmasına uysunlar. Ölüm riski, yaş yükseldikçe çok artıyor.

20 MART

Son 24 saatte 3656 ŞÜPHELİYE TEST yapıldı. 311’i POZİTİF ÇIKTI. Hasta sayımız 670’e ulaştı. Yaşlı ve direnci zayıf 5 HASTAMIZI KAYBETTİK. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. MÜCADELEMİZDE BİR AN BİLE ESNEKLİK GÖSTERMEYELİM.

19 MART

Son 24 saatte yapılan 1.981 TESTTEN 168’İ POZİTİF ÇIKTI. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta COVID-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu. Acımız arttı ama başaracağız.

18 MART

61 YAŞINDA erkek bir hastamızı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün sonuçlanan testler, tedbirlerin çok zorunlu olduğunu gösteriyor. Tanı konup tedavilerine başlanan 93 YENİ VAKAMIZ var. Hasta sayımız 191’e ulaştı. Riskin önünü birlikte keselim.

17 MART

BUGÜN yapılan testlerde POZİTİF SONUÇ 51’dir. TOPLAM HASTA SAYIMIZ 98 olmuştur. Hastalığın ağır seyrettiği kişiler, direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir. Yaşlılar yüksek risk grubundandır. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kuruyorum: Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü, Çin temaslı bir çalışanından aldı. İLK KAYBIMIZ OLAN beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.

16 MART

Bugün 29 yeni tanı kondu. Yeni tanı konanlarla birlikte toplam hasta sayımız 47 oldu. Son 29 vakanın tamamı doğrudan veya dolaylı olarak ABD, Ortadoğu ve Avrupa temaslıdır, 3’ü Umreden döndü. Yurt dışı teması risk olmaya devam edecek. Tedbirleri sıkı uygulayalım.

15 MART

Açıkladığımız ilk vakanın gözlem altında tutulan çevresindeki iki kişiye tanı konmuştur. Avrupa ülkelerinden gelmiş yedi, Amerika’dan gelmiş üç vakamız var. Durum üzücü ama… Tespit edilmiş her vaka, her izolasyon hepimiz için emniyettir. Az önce açıklanan ve yeni olan vaka sayısı, toplam 12’dir. Bunlardan 2’si ilk vakamızın temas çevresindendir. Şu ana kadar toplam vaka sayımızsa 18’dir. Vaka sayısı bilgisi açık, tam olarak bu şekildedir.

14 MART

UMREDEN YENİ DÖNDÜYSENİZ 14 Gün Kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi MAALESEF POZİTİF çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.

13 MART

DÜN AKŞAM sonuçlanan test, üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz.

11 MART

Dün, bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan izole edilmiştir. Ailesi gözetim altındadır. Karantinaya alınmış hasta, toplumu tehdit edemez. HABER ÜZÜCÜDÜR, KORKUTUCU DEĞİLDİR.

SYDV’YE AKTARILAN KAYNAK ARTIRILDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) her ay düzenli olarak aktardığımız kaynak tutarını 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkardık.” dedi.

Kovid-19’un yayılımının engellenmesi için huzurevlerinden engelli bakım ve rehabilitasyon kuruluşlarına, kadın konukevlerinden çocuk evlerine kadar tüm kuruluşlarda sıkı önlemleri hayata geçiren Bakanlık, ihtiyaç sahibi vatandaşları salgının ekonomik etkilerine karşı korumak için de yeni kararları uygulamaya alıyor.

İçişleri Bakanlığının, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında, toplu taşıma araçlarında yolcu sayısının yarıya indirilmesine ve araçlarda yolcuların güvenli mesafede oturmasına ilişkin genelgesinin uygulanmasına yönelik denetimlere başlandı. Bakanlıkça 81 il valiliğine gönderilen, il ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarının araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul etmesini ve araç içindeki yolcuların oturma şeklinin temasını engelleyecek şekilde olmasını öngören genelgenin ardından polis ekipleri harekete geçti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kardeşi Fikriye Dalgıç’ın vefatı nedeniyle başsağlığı dileklerini ileten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile telefonda görüştü. CHP’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu ile Koca arasındaki telefon görüşmesinde yeni tip koronavirüs salgını da ele alındı.

Kılıçdaroğlu’nun 65 yaş ve üstü vatandaşların ev adreslerinin CHP’li belediyeler ile paylaşıldığını söylediği belirtilirken, Sağlık Bakanı Koca’nın da gösterilen hassasiyet için teşekkürlerini ilettiği kaydedildi.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, partisinin il belediye başkanlarıyla Kovid-19 ile mücadele konusunda yaptığı toplantıda, “Bütün belediye başkanı arkadaşlarım sorumluluklarının bilincinde. Daha pek çok karar açıklanmadan kararları kendiniz aldınız, uygulamaya koydunuz. Salgınla mücadele konusunda bütün duyarlılıklarınızı hem kamuoyuna hem bulunduğunuz beldede vatandaşlara ilettiniz. Bu bizim açımızdan son derece duyarlı bir davranış.” dedi.

Ankara’da polis ekiplerince koronavirüs tedbirleri kapsamında denetlenen sağlık ürünleri satışı yapan bir firmanın sahibi, polis ekipleri aracılığı ile 600 bin tıbbi eldiveni İl Sağlık Müdürlüğüne hibe etti.

YAŞLILARI RENCİDE EDENLERE CEZA

65 Yaş ve üstü üle kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkması yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı, Ankara’da hastaneye gitmek için dışarı çıkan yaşlı bir vatandaşı videoya çekip sosyal medyada paylaşan kişinin yakalandığını bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Dün hepimizi üzen görüntülere neden olan M.T.E. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanıp hakkında işlem başlatıldı. Videoya çektiği İhsan amcamızı Kaymakamımız ziyaret ederek Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile telefonda görüştürdü. Amcamızdan bu münasebetsizlik adına özür diledik.” ifadelerine yer verildi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğince söz konusu şüpheli hakkında 15 gün süreyle evini terk etmemesine ve bu sürenin tamamlanmasının ardından da haftada iki gün ikametine en yakın huzurevine ziyarette bulunmasına hükmedildi.

Zonguldak’ta ise kendisini almayan toplu taşıma aracının önüne yatarak hareket etmesini engelleyen yaşlı kadını videoya çeken ve hakaret eden 2 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, kent genelindeki parklarda ücretsiz verdiği kablosuz internet hizmetini geçici durdurduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlardan ihtiyaçlarının karşılanması için 144 bin 405 çağrı geldiğini, bunlardan 121 bin 388’inin Vefa Sosyal Destek gruplarınca karşılandığını bildirdi.

MSB’DE KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE KAPSAMINDA COMMER KURULDU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla koronavirüs salgını ile mücadeleye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) alınan tedbirlerin uygulanma seviyelerinin izlendiği, olası vakalara karşı alınacak önlemler ve tıbbi planlamalar ile muhtemel hal tarzlarının geliştirildiği, bu süreçlerin yönetildiği bir Koronavirüs ile Mücadele Merkezi (COMMER) oluşturuldu.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı sağlık personelinin de görev aldığı merkezde incelemelerde bulunan Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet ve ordu komutanları ile telekonferans yöntemiyle görüşerek, alınan tedbirlerin uygulanmasındaki son duruma ve diğer faaliyetlere ilişkin bilgi aldı ve talimatlar verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavirüs ile mücadelede “kahraman” sağlık çalışanlarının taleplerinin öncelikleri olduğuna dikkati çekerek, “Üniversite hastanelerimizdeki çalışanlarımıza da performans ödemelerini 3 ay tavandan yapacağız. Bu kapsamda 1,2 milyar liralık bir ek destek sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ile bir araya geldi. Koca, Twiter hesabından görüşmeye ilişkin yaptığı paylaşımda, “Koronavirüs tehdidine karşı yapılacak çalışmalar başta olmak üzere insanlığın ortak yararı ilkesiyle geliştirebileceğimiz çalışmaları ele aldık. Bilgide, tecrübede birliktelik içinde olacağız.” ifadesini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KAMUYA AİT SOSYAL TESİSLERDEN VE TOPLU TAŞIMADAN ÜCRETSİZ YARARLANMA OLANAĞI

Sağlık çalışanlarının toplu taşıma araçlarından ve kamuya ait sosyal tesislerden ücretsiz yararlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Kovid-19 hastalığının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kamu ve özel sektördeki tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışan sağlık personeli, ilgili belediye tarafından karar verilmesi şartıyla belediyeler ve bağlı kuruluşları ile bunların kurdukları birlik, müessese, işletme ve şirketlerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinden, Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerinden 31 Mayıs 2020’ye kadar ücretsiz faydalanacak.

Ayrıca, sağlık personeli kamuya ait sosyal tesislerden de aynı tarihe kadar ücretsiz yararlanabilecek.

Yaşanan Diğer Gelişmeler

Liv Hospital Ulus’tan yapılan açıklamada, Kovid-19 testi pozitif çıkan Fatih Terim’in hafif öksürük dışında şikayeti bulunmadığı bildirildi. Terim’in, Sağlık Bakanlığı yönergelerinde belirtilen tedavi protokolüne başlandığı belirtilen açıklamada, Terim’in klinik bulgularının iyi olduğu, durumunun yakından takip edildiği kaydedildi.

Tecrübeli teknik adamın kızı Buse Terim Bahçekapılı da babasının durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kovid-19 testi pozitif çıkan ve tedavisi devam eden Galatasaray Spor Kulübü İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak ve eşi Şükran Albayrak ile Futbol A Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’i telefonla arayarak şifa dileklerini iletti.

IOC’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, IOC Başkanı Thomas Bach ve Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun telekonferansla yaptıkları görüşmede, Dünya Sağlık Örgütünden alınan bilgiler doğrultusunda 2021 yazını geçmemek üzere olimpiyatların ertelenmesini kararlaştırdığı duyuruldu.

TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜSÜ HANGİ İLLERDE VAR?

Virüsün hangi illerde görüldüğü konusunda bir bilgi bulunmuyor. Yurt genelinde vatandaşların en çok merak ettikleri konuların başında virüsün bulundukları illerde olup olmadığı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs vakası tespit edilen vakaların hangi ilde yaşadığına ilişkin soruya, “Bulundukları şehri açıklayabiliriz ama burada önemli olan bu hastaların izole olup olmadıkları, tedavilerinin yapılıp yapılmadığı, karantina altına alınıp alınmadığıdır. Bununla ilgili herhangi bir tereddütün olmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Bu yarın başka bir şehir de olabilir. Her gün ‘Bu şehirde de görüldü, burada da oldu’ gibi bir yaklaşımın doğru olmadığı kanaatindeyiz.” karşılığını verdi.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı