Corona salgını “corona” adlı biranın Google aramasını artırdı ama satışlarını olumsuz etkiledi

Çin'de ortaya çıkıp dünyaya yayılan corona virüsü salgını, ABD'de "Corona" adlı bira markasının satışlarını olumsuz etkiledi. İsim benzerliği nedeniyle ABD'de bira içenlerin yüzde 38'i, asla corona birası içmeyeceğini söylüyor. Öte yandan, Google’da “corona bira virüs” ve “bira coronavirüs” aramaları son haftalarda arttı.

ABD’de “5W Halkla İlişkiler” adlı şirketin 25-26 Şubat tarihlerinde 21 yaş üstü 737 bira tüketicisiyle telefonla görüşerek yaptığı araştırmaya göre, ülkede bira içenlerin yüzde 38’i, corona virüsü salgını nedeniyle Meksika merkezli “corona” adlı birayı almayacağını söylüyor.


Araştırmayı yapan şirketin kurucusu Ronn Torossian, “Birinin bara girip ‘Bana bir Corona” dediğini düşünebiliyor musunuz” dedi.

Düzenli olarak Corona bira içenlerin yüzde 14’ü, dışarıda birayı sipariş vermeyeceklerini, yüzde 4’ü corona bira tüketmeyeceğini belirtti.

Araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 16’sı, virüs ile bira arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunda emin olmadığını dile getirdi.

Öte yandan, Google’da “corona bira virüs” ve “bira coronavirüs” aramaları son haftalarda arttı.


Corona virüsü salgını haberleri dünyayı dolaşmaya ve endişeler artmaya devam ederken, insanlar virüsü bira markası olan Corona ile karıştırdı ve marka Google Aramalar‘da trend oldu.

Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve kısa bir süre içerisinde birçok ülkeye yayılan corona virüsü hakkında birçok makale, canlı blog ve haber bülteni var. Bu ölümcül korona virüs türünün deniz ürünlerinden kaynaklandığı ve Çin’deki pazarlardan bulaştığından şüpheleniliyor.

Google’da ise son birkaç gün içinde “corona birası virüsü”, “corona virüsü birası” ve “virüs corona birası” aramalarında ciddi bir artış olduğu gözüküyor.

Aramalar öncelikli olarak Avustralya, Hindistan, Kanada ve Amerika‘dan yapılıyor. İsimlerdeki benzerlik göz önüne alındığında, Corona birası ve corona virüsü arasında insanlar tarafından bir bağlantı kurulup, araştırıldığı gözüküyor.

Geçen Hafta Yapılan Ankete Göre, Tüketicilerin %16’sı Corona Bira ile Corona Virüs Arasında Bağlantı Olup Olmadığından Emin Değiller

Corona Bira, günümüzde 150 ülkeye ihraç edilen bir marka olurken şimdilerde bir isim krizi yaşıyor. Covid-19 yeni tip virüs, “corona virüs” olarak akıllara kazındı. Bu da ismi virüs ile aynı olan marka için ister istemez bir problem meydana getirdi. ABD’de yapılan bir ankete göre 737 katılımcıdan %38’i corona virüs tehlikesi bitene kadar Corona bira satın almayacaklarını belirtti. Corona bira tüketicisi olan %4’lük bir kesim de virüs tehlikesi geçene kadar birayı satın almayacaklarını belirtti. Katılımcıların %14’ü sosyal bir ortamda Corona bira sipariş etmekten kaçınacağını, %16’sı da Corona virüs ile Corona bira arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunda kafasının karşılık olduğunu belirtti. Bildiğiniz üzere, virüsün yapısında olan parçalar bir “taca” benzediği için virüsün adı “corona” olarak kayıtlara geçmişti.

Marka, bu anketten çıkan sonuçlar üzerine markanın geleceğine yönelik bir kaygı taşımadıklarını belirttiler. Satışların güçlü bir şekilde sürdüğünü ifade ettiler. Buna karşılık ABD’de biranın üreticisi olan Annheuser Busch, virüsün ortaya çıktığı dönemden itibaren ABD’de bira satışlarının %10 azaldığını açıkladı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı