adplus-dvertising

Çöpten sanat çıkarıyor

12 Haziran 2022, 10:37 tarihinde eklendi
İzmir’de yaşayan Metin Birecikligil, çöpten topladığı materyallerden sanat eserleri üretiyor. Ara Sıra bir kağıt ara sıra de bir poşet parçası, Birecikligil’in tablolarında bambaşka şekillere dönüşüyor.
Takip et
Çöpten sanat çıkarıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir’de uzun seneler fuar standı kurma hizmeti veren Metin Birecikligil’in resme olan alakası, emekli olduktan sonra da sürdü. Resimlerini ortalama 2 sene önce atık malzemelerden yapmaya karar veren Birecikligil, çöpe atılan materyalleri toplayarak birbirinden farklı resimlere imza atıyor. Yeşilçam filmlerine düşkün olan sanatçı; kağıt parçaları, plastik poşetler, kumaş kesiklerini kullanarak Yeşilçam film karelerini tekrardan yorumluyor. Birecikligil’in tuvali ise çöpe atılan karton kutular oluyor.

Çöpten sanat çıkarıyor

“Tablolarım bir zamanlar çöptü”

Kolaj sanatına bir kağıdı yırtarak başladığını söyleyen Birecikligil, “Kağıttan bir Mevlevi figürü yaptım ve çok hoşuma gitti. Sonrasında çöpten bir şeyler bulmaya, arkadaşlarımın attıklarını toplamaya başladım. Tablolarımda kullandığım tek materyal ilk başlarda yalnızca kağıtlardı. Daha sonra kumaşları ve çöp poşetlerini keşfettim. İsraf etmenin kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Babam, yokluktan gelme bir çocukmuş. Dedem, savaş görmüş bir insan. Biz onlar kadar yoksulluk görmedik ama babam israftan nefret ederdi. Ben de o felsefeyi edindim. Dünyamız bu kadar israfı kaldırmıyor. Ben de atılan çöplerden de güzellikler çıkabilir diyerek düşünüyorum. Tablolarım bir zamanlar çöptü ama şuanda bir sanat eserine dönüştü” şeklinde konuştu.

Atıklardan Yeşilçam tabloları

Çöpten sanat çıkarıyor

Ana malzemesinin karton kutular olduğunu ifade eden Birecikligil, “Onları sokaktan buluyorum, çöpten topluyorum. İşime yarayan kağıt, atık boya, kumaş parçaları, plastik parçaları seçiyorum. Yeşilçam filmlerini çok seviyorum ve ağırlıklı olarak o dönemin sanatçılarının tablolarını yapıyorum. Örneğin Ayşen Gruda’nın Domates Güzeli tablosundaki domates görüntüsünü atık balonlardan elde ettim. Tacını folyo kağıdından yaptım. Çiçek Abbas tablosunda renkli poşetler ve elektrik bantları kullandım. Köyden İndim Şehire filmi eserinde de altın görüntüsünü vermek için parlak pul kullandım. Sanatçıların yüzlerini yaratırken kalem kullanmadım, tamamını kağıt parçaları ile şekillendirdim. Özellikle eşim çöpten eşya toplamamdan hoşlanmıyordu. ama şuanda de o da eserlerimi beğeniyor. Tabloları görünce şaşıran, sıra dışı bulanlar oluyor. Bu da benim çok hoşuma gidiyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.