Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!

Sahra Çölü’nden bu ayın başlarında Fransa’ya gelen toz, 1960 senesinde bölgede düzenlenen nükleer denemeden kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntılarını da ülkeye taşıdı. Bu vaziyet ilerleyen günlerde Türkiye’ye de Avrupa üstünden beklenen toz taşınımı sebebiyle endişeye neden oldu. Olası taşınımda yapılması gerekenler ve alınacak tedbirler hakkında Dicle Üniversitesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bekir Taşdemir açıklamada bulundu.
Takip et
Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’ya şubat ayının başlarında Sahra Çölü’nden gelen tozun, 1960 senesinde bölgede düzenlenen nükleer denemeden kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntılarını Jura Dağları’na bıraktığı açıklandı.

Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!

İlerleyen günlerde Türkiye’ye de Avrupa üstünden beklenen toz taşınımı beklentisi endişeye yol açtı. Dicle Üniversitesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Taşdemir, sezyum 137 radyoaktif kalıntılı toz taşınımıyla alakalı uyarılarda bulundu.

‘BU HAVANIN SOLUNMAMASI GEREK’ Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!

Sezyum 137 radyoaktif kalıntılarının 6 Şubat’ta Fransa’da belirlendiğini anlatan Doç. Dr. Taşdemir, “Muhtemelen Sahra Çöl’ünde yapılan nükleer denemeleri sonucunda oluşmuş radyoaktif atıklar olduğu öngörülüyor. Bunun miktarı ile alakalı şu anda tam net bir bilgi yok. Toz taşınımı içerisinde ne kadar sezyum 137 bulunduğu ile alakalı net bir açıklama yok. Fakat olası bir vaziyette yüksek miktarda belirlenmesi halinde halkın uyarılması gerekmekte. Halkın gerekirse bu dönemlerde dışarı çıkmaması, evinde bulunması, camlarını açmaması ve bu havayı mümkün mertebe solumaması lazım. Bu toz taşınımı olduğu dönemde yağmur söz konusu olursa dışarı çıkmamak gerekiyor. Eğer çıkmak zorundaysak şemsiye yahut yağmurluk kullanmak koruyucu olma özelliktedir. Olası bir vaziyette yağmura yakalanması vaziyette ise hızlı bir biçimde o giysileri çıkarıp yıkamak, duş almakta fayda olacaktır. Bu radyoaktif atıklar vücuda ve giysiye temas edip üstünde birikmesi halinde vücuda çok yakın temas oluşturduğundan dolayı riskler oluşturabilmektedir. Toz zerreciklerin bitkilerde birikme olasılığı üstüne yahut sebze ile meyve üstünde bulunabilmektedir. Yağmurla özellikle bu meyve ve sebzelerin üstüne serpilebilmektedir. Bu gıdalarında mümkünse yıkanarak tüketilmesinde fayda olacaktır” diyerek konuştu.

Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!

Her toz taşınımını tehdit unsuru olarak düşünmemek gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Taşdemir, “Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi civarında zaman zaman yaygın toz taşınımı Suriye ve Suudi Arabistan tarafından geliyor. Fakat Avrupa’daki toz bulutuyla bunu karıştırmamak gerekiyor. Avrupa’ya genellikle Sahra Çöl’ünden bu toz bulutları taşınmakta. Avrupa’nın Güney ve Doğu kesimlerine etkisi altına almakta. Sahra Çöl’ünde 1960’ta nükleer denemeler gerçekleştirildiği için orada artık bu radyoaktif maddeler bulunabilmekte. Fakat bizim bu bölgemize gelen Suriye ve Sudi Arabistan gibi bölgelerden toz bulutları geçmişte bu bölgede nükleer deneme yahut nükleer saldırı gerçekleşmediği için bu riski taşımadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

SEZYUM 137 NEDİR? Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!

Sezyum 137 adlı madde, ölümcül etkisiyle bilinen kimyasal element olarak nükleer sanayide kullanılmaya devam ediliyor. Çıplak elle dokunulması halinde saniyeler içinde ölüme neden olabilen sezyum, yan etkileri sebebiyle sıkı denetim altında tutuluyor.

Çöl tozunda Sezyum 137 radyoaktif kalıntıları tespit edildi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.