Çoklu baro ne demek? Çoklu baro sistemi nedir? Yeni sistem nasıl olacak?

Yeni düzenlemeye göre, barolar yine merkezde tek bir Barolar Birliği tarafından yönetilirken, illerde çoklu barolar kurulabilecek. Dolayısıyla, üye sayısı beş bini aşan illerde iki bin üye ile yeni bir Baro kurulabilecek. Örneğin İstanbul’da ilave olarak 5-6 baro daha kurulabilecek. Bir süredir gündemi meşgul eden ve kimi çevreler tarafından tepki alan çoklu baro sistemi ile ilgili önemli açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Son olarak çoklu baro teklifi meclise sunuldu. Çoklu baro sistemi ile ilgili kritik gelişmelerin yaşandığı gün içinde çoklu baro düzenlemesi herkesin en çok merak ettiği konuların başında geldi. Peki, çoklu baro ne demek? Çok baro sistemi nedir? Çoklu baro sistemi nasıl olacak? İşte detaylar...
Takip et
Çoklu baro ne demek? Çoklu baro sistemi nedir? Yeni sistem nasıl olacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerin en fazla konuşulan konuları arasında yer alan çoklu baro sistemi, bazı çevreler tarafından eleştirilmeye devam ediyor. Bazı avukatların karşı durduğu çoklu baro sisteminin ne olduğu merak konusu. Meclise sunulan çoklu baro kanun teklifi sonrasında insanların kafasındaki soru işaretleri arttı. Peki, çoklu baro teklifi hangi maddeleri içeriyor?

Çoklu baro ne demek?

“Çoklu baro nedir?” sorusunun cevabı son dönemde oldukça merak ediliyor. Meclise sunulan çoklu baro teklifi ile beraber Türkiye Barolar Birliği’nin tek olarak varlığını sürdürmesi planlanıyor. Buna karşılık illerde çoklu baro sistemi uygulanması üzerinde duruluyor. Teklife göre; çoklu baro sistemi ile belirli bir üye sayısının üstünde avukat üye bulunan illerde çoklu baro sistemi uygulanabilecek.

Çoklu baro sistemi ne demek?

Çoklu baro düzenlemesi olarak da geçen çoklu baro sistemi ile 1.000 ya da 2.000 üyesi bulunan illerde çoklu baro kurulmasına imkan tanınmasına yoğunlaşılıyor. 1.000 üye baz alındığında 20 çoklu baro, 2.000 üye baz alındığında ise 7 çoklu baro kurulması öngörülüyor. Çoklu baro kanun teklifi sonrasında bütün vatandaşların sorduğu sorulardan bir tanesi de “Çoklu baro sistemi nasıl olacak?” oldu. Çoklu baro düzenlemesi doğrultusunda bir çoklu baro, üyeliği oranında Türkiye Barolar Birliği’ne delege gönderme imkanına sahip oluyor. Yeni kurulacak olan barolar da dahil edilecek şekilde her bir barodan 3 delege ve her 1.000 üyeden 1 delegenin yanı sıra her 10.000 üyeden ilave 1 üye sisteminin getirilmesi düşünülüyor.

Çoklu baro hangi ülkelerde var?

Çoklu baro kanun teklifi sonrasında “Çoklu baro dünyada var mı?” sorusu sorulmaya başlandı. Çoklu baro sistemi kullanan ülkeler için İngiltere, ABD, Fransa, Mısır ve Almanya bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca 8 eyalette çoklu baro sistemi kullanılıyor. Bunun yanı sıra Fransa’da 200’den fazla baro bulunuyor. En büyük baroda 9, en büyük baro olan Paris Barosu’nda ise 25 bin üye yer alıyor. İngiltere’de Ceza Hukukçuları Barosu, Ticare Hukukçuları Barosu ve Aile Hukukçuları Barosu gibi farklı barolar bulunuyor. Almanya’da 27 bölge barosunun yanı sıra Federal Yüksek Mahkeme’ye akredite olmuş avukatların da üyeleri arasına katılabildiği barolar var.

Çoklu baro sistemi nasıl olacak?

Türkiye’de 80 baro bulunuyor ve 1969 yılından beri süregiden ve bazı değişikliklerden geçmiş bir Avukat Yasası ile 140 bin civarında avukat bulunuyor. İstanbul Barosu, metropol olması sebebiyle avukatların çalışmayı tercih ettikleri bir yer olmasından dolayı 50 bine yakın üyeyle ülkenin en kalabalık delegesi bulunan Baro. Onu Ankara ve İzmir baroları takip ediyor.

AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının avukatlık yasası üzerindeki çalışmaları netleşti.

Çalışmada özetle şu detaylar yer alacak:

Türkiye Barolar Birliği (TBB), tek olacak ve varlığını sürdürecek. Ancak illere çoklu baro sistemi getirilecek. Çoklu barolar, belli bir üye sayısının üzeri için mümkün olabilecek.

Bin veya iki bin üyesi olan illerde çoklu baro kurulmasına izin verilecek. bin üye baz alınırsa 20, iki bin üye baz alınırsa 7 ilde çoklu baro kurulabilecek.

Çoklu barolar da üyelikleri oranında Türkiye Barolar Birliği’ne delege gönderecek. Yeni kurulacak barolar dahil olmak üzere, her barodan 3 delege ve her 1000 üyeden de bir delege, ayrıca her 10 bin üyeden ise ekstra 1 üye sistemi getirilecek.

Nispi temsil

Avukatlık Yasası’nın değiştirilmesi istendiği ileri sürülen iki maddesi de (76 ve 95.maddeler) Barolara insan haklarını ve kamunun çıkarlarını savunma görevi yüklüyorlardı.

76.maddeye göre; “Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlâkını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.”

95.madde ise Baroların yönetim kurullarının görevlerini belirliyor.Mevcut uygulanan çarşaf/blok liste uygulaması yerine “nispi temsil” sisteminde, ilgili listeler aldıkları oy oranına göre üye çıkarıyor ve Türkiye Barolar Birliği seçiminde yürütme organı olarak yönetim kurulu seçiliyor.

BAROLARA GÖRE KRİTER

Her baro kendi üyelerinin disiplin ve denetimlerine bakacak. Suç işleyen avukatın soruşturmadan kurtulmak için başka bir baroya kayıt yaptırabilmesinin önü ise kapalı.

NASIL BİR DÜZENLEME YAPILACAK?

AK Parti, baroların yönetimlerini değiştirme sonucu da doğuracak iki ayaklı formül üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda hem baro, hem de Türkiye Barolar Birliği (TBB) seçim sisteminde değişiklik düşünülüyor.

Mevcut sistemde, baroların blok liste ile seçime gittiğini, bu durumun temsilde adaletini sağlamadığını savunan AK Parti, baro seçimlerinde ‘nisbi temsil’e olanak düzenleyecek bir değişiklik yapılması seçeneği üzerinde duruyor.

Türkiye Barolar Birliği seçiminde de Ankara, İstanbul gibi en yüksek avukatı bünyesinde bulunduran baroların etkinliğini azaltacak formüller tartışılıyor.

Avukatlık Yasası’na göre, TBB Genel Kurulu için her baro ikişer delege belirliyor. Avukat sayısı yüzden fazla olan barolar, yüzden sonraki her 300 üye için ayrıca birer delege seçiyor. Bu durum örneğin 45 bin dolayında üyesi bulunan Ankara Barosu’na, TBB Genel Kurulu’nda yüzde 25’e yakın temsil olanağı sağlıyor.

AK Parti ise üye sayısı az olan baroların göndereceği delege sayısıyla büyük illerin göndereceği delege sayısını birbirine yaklaştırabilmek için her 300 üye için bir delege seçilmesi yerine, bu sayının yükseltilerek örneğin her 1000 üye için bir delege seçilmesi formülü üzerinde duruyor.

BARO NEDİR VE NE İŞ YAPAR?

Kısaca, avukatların bir araya geldiği meslek örgütüdür. Baro, avukatlık yasasında yazılı kurallar uyarınca meslek hizmetlerini görmek, mesleki erdemlilik ve dayanışmayı korumak, avukatlığın genel yararlara uygun olarak gelişmesini sağlamak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

Barolar, yasada belirtilenlerin dışında herhangi bir işle uğraşamaz. Baroların siyasi parti, sendika ve derneklerle her türlü ilişkisi yasaktır. Bu yasağa rağmen siyaset ve benzeri işlerle uğraşan baro sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Adalet Bakanlığı’nın isteği uyarınca, bulundukları İl Cumhuriyet Savcılığının açacağı dava üzerine, o yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından karar verilmektedir. Barolar mali ve idari açıdan denetlenmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.