adplus-dvertising

Coğrafi işaretli düğün takısı

Amasya’nın Taşova ilçesinde yetiştirilen coğrafi işaret tescilli Taşova çiçek bamyası artık düğünlerde tescilli takı olarak kullanılıyor.
Takip et
Coğrafi işaretli düğün takısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taşova’da yetiştirilen coğrafi işaret tescilli lezzetli Taşova çiçek bamyasının bir kilosu gram altınla yarışıyor. Bugünlerde kurusunun kilosu 800 ile 850 liradan alıcı bulan bamya çiçeği, sarı rengi ve parasal değerini hiç yitirmediği için geçen senelerde ‘çeyrek altın’ günümüzde ise güncel kurdan dolayı ‘gram altın’ olarak adlandırılıyor. Taşova’da bir kır düğün salonunda dünya evine giren Işıl ve Mehmet Şahin çiftinin düğünlerinde gelinin amcası Birol Torun, çifte takı takmak yerine, “gram altın” değerinde bamya taktı.

Coğrafi işaretli düğün takısı

Amca Birol Torun, “Bizim Taşova bamyası, Taşova’nın gram altını olduğu için yeğenim Işıl’a, gram altın niyetine bamya taktım. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu. Bamya alıcısı Ömer Hancı, “Ortalama 20 senedir bamya alım-satımını yapıyorum. Gördüğünüz gibi Amasya Taşova bamya pazarındayız. Köylü elde ettiği ürünü Taşova pazarına getirip, burada ihtiyacı doğrultusunda pazarlar, bizde burada alımını yaparız. Bamyayı kısaca şu şekilde tarif edebilirim. El emeği, göz nuru, alın teri diyebiliriz. Bir gram altınla eş değerdir bamyanın bir kilosu. Bamya çok kıymetli bir üründür” diyerek konuştu.

Coğrafi işaretli düğün takısı

‘Taşova çiçek bamyası’ olarak coğrafi işareti alınıp, kaydı yapılan ve çok kıymetli bir ürün olduğunu vurgulayan Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, “Bizim için hem maddi manada hem de bir kalite olması hasebiyle çok kıymetlidir. Kilosu 800 ile 850 lira civarında bir rakamdır” şeklinde konuştu.

Coğrafi işaretli düğün takısı

Taşova çiçek bamyasına geçmiş senelerde ‘çeyrek altın’ denildiğini ve günümüzde güncel kurdan dolayı ‘gram altın’ denildiğini dile getiren Başkan Öztürk, “Düğünlerde hediye takmak bizim için mühim. Geleneksel bir tutumdur. Gram altın yerine bir kilo bamya götürmek bu hediyeleşme manasında uygulanan bir taktiridir” diyerek konuştu.

Coğrafi işaretli düğün takısı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.