Çocukların dikkat eksikliği tedavisinde reçeteye EndeavorRX oyunu!

Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılmak üzere tasarlanan EndeavorRX, FDA'dan onay aldı. Oyun, hastalığın tedavisinde alternatif olarak önerilebilecek.
Takip et
Çocukların dikkat eksikliği tedavisinde reçeteye EndeavorRX oyunu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Oyun endüstrisi, sınırları zorlayarak varlığını yeni alanlara genişletmeye başladı. Akili Interactive'in Project EVO ismiyle geliştirdiği yeni oyunu EndeavorRX, tarihe geçti. Oyun, ABD'de ilaç olarak reçete edilebilen ve pazarlanabilen ilk video oyunu oldu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 600'den fazla çocuk üstünde düzenlenen 7 senelik klinik çalışmaların sonrasında doktorlara 8-12 yaş arasındaki çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisi için iPhone ve iPad için geliştirilen oyunu reçete etme yetkisi verdi. Bu, EndeavorRX'in gerçekten bir fark oluşturup yaratamayacağını anlaşılabilmesini sağlayacak.

EndeavorRX, DEHB tedavisinde pozitif neticeler verdi

Çocukların dikkat eksikliği tedavisinde reçeteye EndeavorRX oyunu!

Akili Interactive'in gerçekleştirdiği çalışmalara göre oyun, DEHB tedavisinde pozitif neticeler veriyor. Tedavi edilen çocukların üçte biri, engellerden kaçındıkları ve hedefleri topladıkları oyunu oynadıktan sonra artık en az bir nesnel dikkat ölçüsünde bir dikkat eksikliğine sahip değildi. Çocuklar, oyunu günde 25 dakika olmak üzere dört hafta boyunca haftada beş gün oynadılar.

Geliştirici, sanal ilaç olarak tanımlanan oyun ile ilgili yaptığı açıklamada, "EndeavorRX ile bir aylık tedaviyi takiben DEHB'de görülen iyileşmeler 1 aya kadar etkisini korudu" ifadelerini kullandı. Oyunun yaygın olarak görülen yan etkilerinin isteksizlik ve baş ağrısı olduğu söyleniyor. Akili Interactive bünyesindeki doktorların neticelerine göre oyun, DEHB için önerilen tedavilere bir alternatif olarak tanımlanıyor.

Bir oyununun kafa dağıtma yahut egzersiz dışında bir tedavi olarak kullanılması şaşırtıcı gelebilir fakat günümüzde oyun sektörü, on milyarlarca dolarlık devasa bir endüstri yaratmayı başarmış vaziyette. Şuana kadar bir oyunun tedavi maksatlı kullanılmasında en çarpıcı örneklerden biri, yüksek derecede yanık kurbanı olan hastaların acılarını hafifletmek ve dikkatini dağıtmak için sanal gerçekliğin kullanılmasıydı. EndeavorRX örneğine bakılırsa, oyunların özellikle psikolojik tedavilerde kullanılabileceği bir gelecek uzak değil.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.