Çocukları tehdit eden MIS-C hastalığı nedir?

Koronavirüs geçiren çocuklarda görülen ölümcül MIS-C hastalığının (Çocuklarda çoklu sistem inflamatuarı) ülke genelinde 100’ün üstünde çocukta belirlendiği, bunlardan 3’ünün yaşamını yitirdiği gün yüzüne çıktı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Çocukta 5 günden uzun süren ateş, deride morarma, döküntü, organlarda fonksiyon bozukluğu, göğüs ağrısı, karın ağrısı varsa acil hastaneye başvuru edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.
Takip et
Çocukları tehdit eden MIS-C hastalığı nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs geçiren ya da olumlu biriyle teması olan 4-16 yaş arası çocukları MIS-C hastalığı tehdit ediyor. Çocuklar koronavirüsü hafif ve belirtisiz atlattığı için geç fark edilen bu hastalık ölüme yol açabiliyor. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, geçen Temmuz ayından bu yana yalnızca Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu hastalıktan 62 çocuğun tedavi gördüğünü belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, bir kaç ay önce kendi hastanelerinde 32 MIS-C vakası varken öbür tüm merkezlerin toplamında 103 vaka olduğunu ve 3 çocuğun da yaşamını yitirdiğini söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, MIS-C hastalığı görülen çocuklardan kimilerinin solunum cihazına, kalp, akciğer makinesine bağlandığını, apandisit ameliyatı geçirmek mecburiyetinde kalanların olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, MIS-C hastalığının ilk olarak Kawasaki hastalığı ile karıştırıldığını söyleyerek, “Kawasaki bu kadar ağır seyretmez, bu çok hızlı ve ağır seyrediyor” şeklinde konuştu.

Çocukları tehdit eden MIS-C hastalığı nedir?

‘ÖLÜME YOL AÇABİLEN HASTALIK’

Hacettepe’de bazı farklılıkları keşfederek, buna göre tedavi planı geliştirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, “Bu tedavi planı sayesinde bu 62 çocuktan hiçbirini kaybetmedik; ama solunum cihazına bağlanan, kalp, akciğer makinesine bağlanan, apandisit ameliyatına gidenler oldu. Biz şunu fark ettik; iltihabi hastalık, tüm vücuda yayılmış olarak görünüyor, organ yetmezliği gelişiyor, bir grubu da çok enteresan biçimde adeta apandisit gibi geliyor, yaygın karın ağrısı, ameliyata alınacak kadar ağır karın bulguları oluyor. Bir yandan koronavirüsü tedavi ederken bir taraftan da bu reaksiyonu baskılamaya çalışıyoruz tedavide. Kanamalar oluyor, kanamaları kontrol altına almaya çalışıyoruz. Oldukça uğraştıran hem aileyi hem çocuğu hem de tıbbi personeli uğraştıran, genellikle uzun süren ve ölüme de yol açabilen bir hastalık” diyerek konuştu.

‘MIS-C GÖRÜNMEYE BAŞLIYORSA KORONAVİRÜS VAKALARI ARTIYORDUR’

Prof. Dr. Ceyhan, MIS-C hastalığının görülme sıklığının toplumdaki çocuk koronavirüs vakalarının sıklığı hakkında olduğunu belirtti. Ceyhan, “Eğer toplumda o esnada vaka sayıları belli değerin üstüne çıkmadıysa o zaman ender görünüyor, biz son vakamızı geçen hafta gördük. Dolayısıyla bir toplumda MIS-C görünmeye başlıyorsa bilin ki koronavirüs vakaları artıyordur. Yazın Temmuz’da başlayan bir dönemden itibaren tüm koronavirüs servisinin neredeyse hepsinde böyle hastalar yatıyordu. Bizim 32 vakamız varken öbür tüm merkezlerin toplamı 103 civarındaydı ve 3 adet kayıp vardı” ifadesini kullandı.

‘BU BELİRTİLER VARSA HİÇ ZAMAN KAYBETMEYİN’

Prof. Dr. Ceyhan, MIS-C hastalığının belirtilerine ilişkin, “Bir çoğunda aile çocuğun koronavirüs geçirdiğinin farkında değil, çocuklarda belirtiler daha az göründüğü için biz laboratuvarda baktığımızda görüyoruz koronavirüsü. Koronavirüsün yaygın olduğu dönemde bir çocukta 5 günden uzun süren ateş varsa, deride morarmalar döküntüler varsa, vücuttaki organlarda fonksiyon bozukluğu bulguları varsa, kalbi konusunda bulgular olabilir, göğüs ağrısı olabilir, çocuk efor sarf edemez, şiddetli karın ağrısı olabilir bu şekilde bir vaziyette hiç vakit geçirmeden hemen en yakın acil çocuk enfeksiyon merkezine başvuru edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

ZEYNEP, 19 GÜN HAYAT SAVAŞI VERDİ

Kayseri’de yaşayan Fatma-Fatih Özhöbek çiftinin 9 yaşındaki kızları Zeynep’te de koronavirüsten sonra MIS-C hastalığı gelişti. Vaziyeti ağır olan Zeynep, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alınarak, solunum cihazına bağlandı. Ortalama 19 gün süren tedaviyle hastalığı yenen Zeynep, sağlığına kavuştu. Zeynep Özhöbek, MIS-C hastalığından sonra kolunda ve başında yaralar çıktığını belirtti. Özhöbek, “İyileştikten sonra şu anda elimde titreme var ve çabuk yoruluyorum” ifadelerini kullandı.

Anne Fatma Özhöbek, ailece koronavirüse yakalandıklarını söyleyerek, “Hepimizi virüsü atlattık. Sağlığımıza kavuştuktan 5 hafta sonra Zeynep’te MIS-C görüldü. Düşmeyen ateşi vardı. Zeynep’e göğüs tüpü takılmıştı. Ailelere uyarım, biz maskemizi takıp korunuyorduk. Herkes maskesini taksın, mesafeye dikkat etsin” diyerek konuştu.

Zeynep’in doktoru Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Binnaz Çelik, MIS-C hastalığının çocuklarda özellikle Covid-19 geçirdikten 6-8 hafta sonra ortaya çıktığını söyleyerek, “Bu hastalık çok ciddi neticelere neden olabiliyor. Çok şükür bizim hastanemize hayat destek ünitesine bağlanmaya neden olabilecek ciddi hastamız olmadı. Yalnızca solunum cihazına bağlanmayı gerektirecek bir hastamız oldu ve onu da sağlığına kavuşturduk. Zeynep’in ilk geldiğinde tansiyonu düşüktü, genel vaziyeti kötüydü, direkt yoğun bakım servisine aldık. Yoğun bakımda solunumu sıkıntıya girdiği için solunum cihazına bağladık. Ortalama 9 gün çocuk yoğun bakımda MIS-C tedavisi gördü. 9 günün sonrasında solunum cihazından çıkardık, serviste de 10 gün yattı. Kalp tutulumu vardı o da normale geldi” ifadesini kullandı.


Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.