adplus-dvertising

Çocukları gülümseten ‘Güler Yüzlü Masallar’

Turkcell, Çocuk İçin İçerik Derneği (ÇİÇEK) ile ‘Güler Yüzlü Masallar’ projesine imza attı. Proje kapsamında masalların büyülü dünyasında rastlanmayan fiziksel ve zihinsel çeşitlilikler, Güler Yüzlü Masallar ile kendilerine yer buldu. Engelliler Haftası’nda çocuklar ve ebeveynlerle buluşan Güler Yüzlü Masallar, öte yandan Turkcell Hayal Ortağım uygulaması, Dergilik ve fizy’de de yayınlanacak.
Takip et
Çocukları gülümseten ‘Güler Yüzlü Masallar’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Toplumsal yarar odaklı çalışmalarını sürdüren Turkcell, Çocuk İçin İçerik Derneği (ÇİÇEK) ile ‘Güler Yüzlü Masallar’ adlı sosyal sorumluluk projesini yaşama geçirdi. Masal dünyasında pek rastlanmayan fiziksel ve zihinsel çeşitlilikler, Güler Yüzlü Masallar’la beraber büyülü dünyada kendilerine özel bir yer buldu. Proje kapsamında 6 farklı masal, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda bütün çocuklar ve ebeveynlerle buluştu.

Çocukları gülümseten ‘Güler Yüzlü Masallar’

Verilen bilgilere göre Turkcell Hayal Ortağım uygulaması, Dergilik ve fizy platformlarında da yayınlanacak projedeki 6 masalda görüntüleri yahut algıları çeşitlilik gösteren karakterler, kuvvetlerini ve orijinal kabiliyetlerini bu farklılıklarından alıyor. Masallardaki karakterlerin çeşitlilikleri özel olarak vurgulanmadan, ayrıştırıcı bir dil kullanılmadan, hayatın içinde olması gerektiği gibi aktarılıyor. 6 masalda doğuştan 4 bacaklı karınca, albino baykuş, otizm spektrumlu bir papağan, görme engelli küçük bir kız, kekeme bir çocuk ve duyma engelli yarasa ana karakterler olarak konumlandırıldı. Bütün karakterler sahip oldukları bu çeşitliliklerini, kendilerine has bir özellik olarak kullanarak, her bireyin toplum içinde özel bir rolü olduğunu gösteriyor.

Alper Ergenekon: “Güler Yüzlü Masallar, her canlının içinde kendine has bir potansiyel taşıdığını vurguluyor”
Çocukların masal dünyasına farklı bir yaklaşım getirdiklerini söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon, şunları belirtti: “Her çocuk, masalların büyülü dünyasında kendisine özel bir yer bulmak ister, o dünyayla gerçek yaşamı bağdaştırmak için birtakım çabalar gösterir. Biz de masalların hayali evrenine gerçek hayattan da kesitler aktarabilmek maksadıyla 7’den 70’e herkese hitap eden sosyal sorumluluk çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik ve ÇİÇEK Derneği’yle beraber çocukların hayal dünyasına ayrı bir renk kattık. Turkcell’in desteğiyle ÇİÇEK Derneği tarafından özel olarak yazılan ve klasik masallardan çok daha farklı içeriklere sahip Güler Yüzlü Masallar, çeşitliliğin zenginlik olduğunu ve her canlının içinde kendine has bir potansiyel taşıdığını vurguluyor. 6 farklı masaldan oluşan bu projeyle beraber masalların büyülü dünyası artık bütün çocuklara gülümsüyor. Turkcell olarak çocukların yüzlerini güldürebiliyorsak, onlara masalların hayali dünyasında gerçek hayattan yansımalar aktarabiliyorsak ne mutlu bize diyoruz.”

Çocukları gülümseten ‘Güler Yüzlü Masallar’

Çocukları gülümseten ‘Güler Yüzlü Masallar’

Sezen Güngör: “Çocukların yüzlerinde bir gülümseme yaratmayı istedik”

ÇİÇEK Derneği Başkanı Sezen Güngör, masalları yazma maksatlarını şu şekilde anlattı: “Amacımız çocuklara, engellerin yaşamın doğal bir parçası olduğunu ve farklılıklarının onları ayrıştırmadığını, tam tersine imkanlar sunduğunu bu yaşta göstererek, gelecekte yaşayacakları toplumda engellilere yönelik önyargısız bir tutum geliştirmelerine destek vermek. Bugüne kadar klasik masallarda gördüğümüz idealize edilmiş, bu sebeple de çocukları zaman zaman mutsuz ve yetersiz hissettirebilecek karakterleri, yaşamın doğallığı içindeki gerçek karakterlerle değiştirerek, sahip oldukları potansiyelleri ön plana çıkarmayı ve bütün çocukların yüzlerinde bir gülümseme yaratmayı istedik. Bu sayede çocukların, masalların hayali evreninde gerçek yaşamdan yansımalar görerek, birleştirici ve empatiyle yaklaşmalarını ön planda tutan, çeşitliliklerle gülümseten bir masal dünyasının kapılarını aralamayı hedefledik.”

Çocukları gülümseten ‘Güler Yüzlü Masallar’

Dilek Büyük: “Gerçek hayattaki ihtiyaçları masallara yansıtabilmek zor bir deneyimdi”

Masalların yazarı Dilek Büyük ise yazım sürecinin düşündüğünden daha çok dikkat gerektirdiğini, gerçek hayattaki ihtiyaçları masallara yansıtabilmenin daha zor bir deneyim olduğunu paylaşarak şunları belirtti: “Sanırım en zor tarafı bireyin farklılığını anlatmaya çalışırken, ayrıştırılmış hissettireceğimiz endişesiydi. Yaşarken yaşamın normali olarak gördüğümüz bu zenginlikleri yazıya dökerken hassasiyetleri zedeleyebileceğimiz kaygısını hissettik. Gerçek yaşamda yaşamı ya da sorumlulukları çoğu defa zorlanmadan paylaşabildiğimiz halde bunları yazı diline geçirirken, kullandığımız ifadelerde aynı duyguyu yaşatıp yaşatmadığımızı tekrar tekrar düşünmemiz gerekti.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.